PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Memur Maaşı İle Asgari Ücret Arasındaki Fark 2 Bin 348 TL Oldu

Asgari ücrete yapılan %54’lük zam sonrasında memur maaşlarına getirilen %30’luk artışla aradaki makas 2.348 liraya geriledi.

Ekonomi 14.01.2023, 22:01 14.01.2023, 22:06 Cansu Polat
Memur Maaşı İle Asgari Ücret Arasındaki Fark 2 Bin 348 TL Oldu

Asgari ücrete yapılan %54’lük zamma rağmen memur maaşlarına tepkiler sonrasında % 30 oranında zam yapılması sosyal medyanın eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde birçok müjdeyi kamuoyuyla paylaşan iktidar, memur ve memur emeklisine yapılan zammı da tarihi zam şeklinde değerlendirmişti.

Iktidarın yılbaşında memura yaptığı %30 zam sonrasında en düşük memur aylığı 11.848 liraya getirildi.

Bu durumda sembolik olması gereken asgari ücret ile memur maaşları arasındaki farkın 2 bin liralara kadar düşmesine neden oldu. Maaşlar arasındaki farkın azalmasında ise ilk etken, asgari ücretli çalışanların maaşına yapılan zamların son birkaç yıldır gerçekliği tartışılan resmi enflasyon rakamının çok çok üstünde olmasından kaynaklanıyor. 2022 yılı içerisinde yüzde 50’lik zam ve Temmuz ayında yapılan yüzde 30’luk zamlarla birlikte asgari ücret hızlı bir şekilde yükseltilirken memur maaşlarında yapılan zam ise iki yıl içinde yüzde 60 yükseltildi. Bu tablonun devam etmesi halinde ise 2023 veya 2024 yıllarında asgari ücretli ve en düşük memurlar aynı ücreti alacak.

“SEMBOLİK ÜCRET” TABANA YAYILIYOR!

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında asgari ücret 184 lira, ortalama işçi emekli aylığı 276 lira iken ortalama memur maaşları ise 502 liraydı. Ortalama memur maaşı asgari ücretin 2,73 katı seviyesindeyken, bu oran 1,39’a kadar gerilemiş oldu. Bu durum, sembolik olması gereken asgari ücretin ortalama ücret düzeyine yükselerek, Türkiye’nin tamamına yayılacak bir ücret haline geleceğini gösteriyor.

TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2006-2020 sonuçları da bu tabloyu haklı gösteriyor. Araştırmaya göre 2005 yılında aylık hane halkı ferdi ücret ve maaş geliri asgari ücretin 2 katından fazla iken, 2019’da ortalama ücret ve maaş geliri asgari ücretin 1,7 katına kadar geriledi.

Yorumlar (13)
Mehmet3556 2 hafta önce
Bence bunlar daha iyi günler.2yıl önce dediğim gibi herkes asgari ücretli olacak.okuyan istenmiyor.calısan köle gibi çalısan ama karnı doyamıyacak bir nesil olusturulacak.okuyan neden okudugunu sorgulayacak ve bırakacak.okumayan ise memnun ve koyun gibi bu durumdan memnun olacak.
doktor 2 hafta önce
beğenmiyorsan istifa edersin senin yerine gelmek isteyen 100binlerce sağlıkçı var
Asgari memur 2 hafta önce
2300 lira için değer mi üniversite okuyup dirsek çürütmeye elin memleketlerine gidip kira ödemeye
Yavuz 2 hafta önce
Yaparsa ak parti yapar dediler..
Alasını yaptılar ..memur asgari ücretli oldu .
Kira ödeyen asgari ücretli 2 hafta önce
Hepimiz başka şehirlerde kira ödeyen asgari ücretli olduk. Aile evimizde asgari ücretli çalışsam daha çok para biriktirirdim
mert 2 hafta önce
iktidarın oy tabanı okumayanlardan oluştuğu için iktidarla haklı olarak tabana çalışıyor :)
vatansever 2 hafta önce
verin yetkiyi görün etkiyi bu daha başlangıç asgari ücretinde altına bırakacam sizleri
Sgk 2 hafta önce
Endüsuk memur dedikleri ilkokul mezunu hademeler onlara asgari ücret de verilmez kamu içinde zaman geçiren bankamatik memurları bunlara memurda denmez devletin üzerine yük olan insanlar
OSMAN 2 hafta önce
işe yeni başlayan lise mezunu personel ile asgari ücretli arasındaki fark 6000 tl. 16 yıllık memurum benim maaşım 12 bin fazla asgari ücretten. şu yalanı dolanı fitneliği bırakmadınız.
aziz 2 hafta önce
memur maaşı asgari ücretle eşit diyen yalancılar. memuriyetten istifa edip asgari ücretli çalışabilirler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.