PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memur Fazla Mesai Ücreti 2023

Devlet memurlarına saat başı fazla çalışma ücreti olarak ödenen fazla mesai ücretinin önümüzdeki yıl 2 katına çıkarılacak. Yeni yılda fazla mesai ücreti 5,40 TL olacak.

Ekonomi 18.10.2022, 19:28 08.11.2022, 23:36 Cansu Polat
Memur Fazla Mesai Ücreti 2023

Kamu kurumlarında Özel kalem personelleri ile makam şoförlerinin saat başına fazla mesai ücreti 5,70 TL olarak ücretlendirilecek.

Devlet memurlarına ödenen fazla mesai ücreti yeni yılda 2,70 TL zamlanarak 5,40 TL olarak ödenecek.

Anadolu Ajansı muhabirinin 2023 yılı merkezi yönetim bütçe kanun teklifinden derlediği bilgilere göre; memurların fazla mesai ücreti 2023 yılında zamlanacak.

Fazla Mesai Ücreti 2023

2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifine göre memurun fazla mesai ücreti yaklaşık %100 artacak. Yüzde 100’lük zamma göre memur fazla mesai ücreti 2,70 TL’den 1 Ocak 2023 itibari ile 5,40 TL olarak ücretlendirilecek.

Bakanlıkların Özel Kalem Müdürlüklerinde görev yapan personel ile makam şoförlerine de ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli şoförlerin de ayda 60 saati geçmemek üzere yeni yıldan fazla mesai ücreti 2,85 TL’den 5,75 TL’ye çıkarılacak.

Her makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla kurul başkanı (bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üst birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla, yanlarında çalışan personel de yine ayda 90 saati geçmemek üzere, saat başına 5 lira 70 kuruş fazla çalışma ücreti alacak.

DİĞER FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ve üniversitelere bağlı yurtlarda görev yapan personelden gerçekleştirdikleri fazla çalışma karşılığında kendilerine izin verilme imkanı bulunmayanlara, ayda 90 saati aşmamak kaydıyla, yeni yılda 5 lira 40 kuruş ek çalışma ücreti ödenecek.

Mesleki ve teknik eğitim bölgesindeki meslek yüksekokullarıyla ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı idari personeline, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen yaptıkları fazla mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla, saat başına 9 lira 20 kuruş ödemede bulunulacak.

YURT İÇİ GÜNDELİKLER

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat tutarları da belirlendi. Yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına ödenecek yurt içi gündelik tutarı 100 liradan 270 liraya çıkacak.

Anayasa Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri, orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri ve Yükseköğretim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği de 92 liradan 250 liraya yükseltilecek.

Yurt içi gündelik tutarı, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek kadrolarda bulunan memurlar için 236 liraya çıkacak. En alt kademedeki memura ise 200 lira ödenecek.

Yorumlar (7)
Mert 2 ay önce
Saati beş tl nedir arkadaş ya ????????
Vatandaş 2 ay önce
Işçinin ve memurun saat farkına maaş farkına bir bakın gerisi boş ülkede okumayan torpilli olan daha değerli ne derseniz deyin...
Polis sağlıkçı 2 ay önce
Az ama Polise hiç verilmiyor
Yumurta 2 ay önce
Çok degilmi 5 TL nasıl yer memur bu parayı 10 saat 50 TL yumurta kolisi etmiyor
BAYRAM 2 ay önce
24 saat 120 TL Yazarken ben utandım.
Fayata 2 ay önce
Memurla iscinin ek mesai, yemek ucreti, ulasim bedeli, giyim miktarini ve diger hakedislerini esitleyin lutfen. Memura yapilan adaletsizligi giderin artik.
Sağlık çalışanı 2 ay önce
Bu ülkenin bunlar başına bela defolun