PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Meclis’e Gelen Sağlıkçı Kanunu Belirsizliklerle Dolu: Artış Var mı Yok mu?

Sağlık çalışanlarının aylardır beklediği özlük hakları ile ilgili iyileştirmeler Sağlık Komisyonu‘nda görüşülmeye başlanırken yaklaşık 1 Milyon Sağlıkçının kafası bir günde karışmış durumda.

Ekonomi 09.06.2022, 04:47 10.06.2022, 17:31 Cansu Polat
Meclis’e Gelen Sağlıkçı Kanunu Belirsizliklerle Dolu: Artış Var mı Yok mu?

14 maddeden oluşan ve çelişkilerle dolu kanun teklifi sayıları Sağlık Bakanlığında 750 Bini bulan, Üniversite hastanelerinde 250 Bini bulan sağlık personelinin kafasını hayli karıştırmış durumda.

UZMANLAR: ÇELİŞKİLERLE DOLU

Meclis başkanlığına getirilen 14 maddeden oluşan teklifi inceleyen konunun uzmanları, teklifin hem karışık hem de çelişkilerle dolu olduğunu belirtti.

PRATİSYENDE VAR, UZMAN’DA YOK

Teklife gelen eleştirilerin başında hekimlerin maaşının artıp artmadığı belirsizliği yer alırken, pratisyen hekimlerin sabit ek ödemelerinde vergiler kesildikten sonra yaklaşık 1000 TL civarında bir artış sağlayacağının görüldüğü, uzman tabiplerde ise sadece sabit ek ödeme+maaş ödemesinde herhangi bir artışın olmayacağı söyleniyor.

ALINAMAYAN TAVAN ARTIRILDI

Hem hekimin hem de hekim harici sağlık personelinin tavanının artırıldığı görülüyor ancak bu durumun mevcut uygulamada da zaten yer aldığı, personelin tavandan herhangi bir ödeme almasının imkansız olduğu biliniyor. Sadece Pandemi döneminde 1-2 defa tavandan ek ödeme alabilen sağlık personelinin ödenmeyen bir tavan ücretinin ise Bakanlık tarafından neden arttırıldığı ise merak ediliyor.

SABİT TAVANI BİN TL ARTTI

1. derecenin 4. kademesine gelen bir uzman hekimin tavanı 40 binden 49 bine çıkarılırken hemşirenin sabit alabileceği tavan ise 2600 TL’den 3600 TL’ye çıkarılmış durumda.

MAHSUPLAŞMA VAR MI YOK MU?

Sabit ödemelerin merkezi bütçeye aktarıldığı görülürken Hazine ve Maliye Bakanlığının bunu Sağlık Bakanlığının döner sermayesinden mahsup edip etmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Diğer taraftan getirilen teklifin bir yerinde mahsuplaşma ibaresi var iken diğer yerindeyse mahsuplaşma olmaz ibaresi bulunması kafaları karıştırmış durumda.

ÇALIŞANLARI BELİRSİZ BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Öte yandan kanun teklifinde performansa dayalı ödemelerin Türkiye geneli merkezi bir dağıtımla ödeneceğine dair ipuçları var iken yapılacak düzenlemenin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından desteklenmediği sürece sağlık personeline herhangi bir iyileştirme sağlamayacağı, açık ve garanti bir düzenlemenin olmadığı, tartışmalara hayli açık ve belirsiz bir sürecin Sağlıkçıları beklediği uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerin başında yer alıyor.

Yorumlar (35)
uzman doktor 3 hafta önce
adam gibi net anlaşılır bir şey yapsanız olmaz sanki, iş bilmezlik mi, kasıt mı merak ediyorum, tarihin gördüğü en kötü yönetim..
gerçek 3 hafta önce
Sabit dönerden mahsuplaşacağı için ve temmuzda sabitlere enflasyon oranında zam geleceğinden dolayı kimsenin döneri artmayacaktır (BENCE)
Realite 3 hafta önce
Ne kadar artacağı veya artmayacağı
Hangi branşların artacağı veya artmayacağı
Yasa sonrası gelecek yönetmelik belirleyecek bence
Bu genel yasa , yasa yönetmenliğe atıf yapıyor
ephe 3 hafta önce
yetkili sendikanın neden sesi çıkmıyor. diyemiyor mu bu nasıl iştir ne söz verdiniz ne oldu diye. sağlık sen li arkdaşlar tebrik ediyorum hepinizi bu hala bu sendikada kalmanızdan dolayı. bari tepki istifası yapaydınız ama nerede sizde o
sağ mem 3 hafta önce
hiç bir zaman tavanın kıyısından bile geçmedim. en dipten alıyorum dönerim 100 lira. sadaka gibi peynirin kiloso olmuş 90 lira
T saglikci 3 hafta önce
Olmayan donerden ne çıkar olmayan tavandan kim haklı haksız deneyin saglik performans yüzünden çoğu saglikci borç batağında malesef yine medet bu batağa sürükleyen r akdag da nasıl bir bilinmeyen denklemi yapılacak tek iş vardı emsal maaş uygulaması döner de fenerde kendilerinin olsaydı şimdi uzman doktorların hepsi 48 bin tl mi alacak hemşire gerçekten 3600 tl mi alacak inandiysaniz 1 değilseniz 2 bu performans sistemi inadı uğruna saglik sistemi idin içinden çıkılıyor yapılacak tek iş var taban aylığa zam
realite 3 hafta önce
SUt fiyatları artı mı ? Hayır Devlet hastanelerine ek bütçe verildi mi hayır. SGK dan dağtılacak pay arttı mı hayır Zam vs artışı için önce kaynak olmalı. ondan al ötekine ver vs vs . Ocak ayı ile birlikte ysp lere % 20 sabiti ortalam 700-800 tl azla almasını sağladı ve bunun karşılığı ise çalışan 25 bin uzman hekimin ortalama 20 bin tl az ek ödeme alması oldu sonuç mhrs ler andevu almak hayal , ciddi amelyatlar yok
biliyoruz 3 hafta önce
belli belli. sağlıkçının hakkı yok içinde
Nihat 3 hafta önce
Dostlar bizi alışverişte görsün hesabı yapılmış ama 2023 görürüz
tahsin fatih 3 hafta önce
hic bir belirsizlik yok hekim odemeleri mahsup digerleri degil net.odeme hazinenin keyfine bagli degil. kamuda destek diye bir kavram yok bilmeyenler yazmasin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?