Kamu İşçilerinin Maaş Artışı Kanun Teklifi TBMM Gündeminde!

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan sürekli işçileride kapsayan kamu kurumlarında ki taşeron işçilerin maaşlarına yönelik bir kanun teklifi Meclis gündeminde yer alıyor.

Ekonomi 24.02.2020, 03:07 24.02.2020, 03:15 Güler Sağlam
Kamu İşçilerinin Maaş Artışı Kanun Teklifi TBMM Gündeminde!

Bu kanun teklifinde taşeron işçilerin maaşlarına yapılan zam oranlarının değişmesi talep edildi. Eğer düzenleme kabul edilirse taşeron işçilerin geçmişe yönelik maaşlarında artış yaşanabilir.

İşte o düzenleme talebi detayları.

TIKLAYIN

22 Şubat 2020 Cumartesi 10:53 KHK ile kadroya alınmalarının ardından en büyük sorunu maaş zammı konusunda yaşayan taşeron işçiler bu alanda bir düzenleme olmasını sık sık dile getirdiler. Hem hükümet kanadından hemde muhalefet partileri tarafından ele alınan maaş zammı konusunda herhangi bir düzenleme yapılamadı. Ancak bu düzenlemenin yapılması için TBMM Genel Kurulu'na yeni bir kanun teklifi sunuldu. Bu kanun teklifinde taşeron işçilerin maaşları için uygulanan zam oranının değiştirilmesi istendi.

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI YÜKSELECEK Mİ?

Taşeron işçilerin maaşlarının yükselmesi konusunda verilen kanun teklifinde, uygulanan oranların yüzde 4 olduğu hatırlatıldı. Aynı dönemlerde enflasyon oranlarının çok yüksek seviyelerde olduğunun belirtildiği açıklamalarda taşeron işçilerin enflasyon oranı altında ezildiği vurgulandı. Kanun teklifini veren Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko konuya dair yaptığı açıklamasında uygulanan yüzde 4+4 zam oranının anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

TBMM'DEN GEÇERSE MAAŞLAR NE KADAR YÜKSELECEK?

Eğer CHP tarafından sunulan kanun teklifi TBMM'den geçerse ve bu uygulama geçmiş zam dönemlerini de kapsarsa maaşlar artacak. 2020 yılında yapılacak görüşmeler öncesi yaşanacak bu maaş artışı uzun  süredir yüzde 4 zam alan taşeron işçilerin maaşlarının yükselmesini sağlayacak. Kanun teklifini veren Kani Beko, bu konuda milletvekillerine çağrıda bulunarak bu önerinin değerlendirilmesini ve işçilere iyi bir haber verilmesini istedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?