Kamu Denetçiliği Kurumu Sağlıkçılara Yapılan Ek Ödemeye İlişkin Tavsiye Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu (kdk), Kovid-19 salgınıyla mücadelede fiilen görev yaptığını kanıtlayan sağlık çalışanına, ismi listede olmamasına karşın ek ödeme yapılmasını önerdi

Ekonomi 03.01.2021, 10:54 03.01.2021, 10:58 Güler Sağlam
Kamu Denetçiliği Kurumu Sağlıkçılara Yapılan Ek Ödemeye İlişkin Tavsiye Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele çalışmalarında fiilen görev yaptığını kanıtlayan sağlık çalışanına, ismi acil çalışan listesinde olmamasına karşın ek ödeme yapılması yönünde tavsiye kararı verdi.

KDK'den yapılan açıklamaya göre, üniversite hastanesinin acil röntgen biriminde görev yapan sağlık teknisyeni, salgınla mücadele sürecinde acil servise hizmet vermesine rağmen ek ödemeden yararlanmadığını belirterek kuruma başvurdu.

TIKLAYIN

İdareyle iletişime geçen KDK'ye, başvuranın isminin acil çalışan listesinde olmadığı, bu nedenle ek ödeme yapılmadığı cevabı verildi.

Sağlık teknisyeninin, ismi acil çalışan listesinde olmamasına rağmen salgınla mücadele çalışmalarında fiilen görev yaptığını kanıtlaması sonrasında KDK, idareye yönelik tavsiye kararı verdi.

Kararda, salgınla mücadelede fiilen çalıştığı tespit edilen başvurana, çalışan listesinde adı bulunmaması nedeniyle ek ödeme yapılmamasının "emeğin karşılıksız bırakılmaması hususunu teminat altına alan Anayasa'nın 55'inci maddesine ve hakkaniyete uygun olmadığı" belirtildi.

Tavsiye kararında, bu durumdaki çalışana ek ödeme yapılmamasının, salgın sürecinde gerek bedenen gerek psikolojik olarak yıpranan sağlık çalışanlarının motivasyonu ve teşvikiyle bağdaşmadığının da altı çizildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
Yardımcı sağlık personeli 3 hafta önce
Sağlık personeli olarak dünya kadar ek ödeme alamayan tekniker teknisyen memur arkadaşımız bulunmaktadır. Bu ek ödemeyi neye ve kime göre verildiğine biz sağlıkçılar olarak anlam veremediğimiz gibi bu süreçte de moral ve de motivasyonumuzu bu durum düşürmektedir
hemşire 3 hafta önce
askerlere 450 TL 950tl arası zam
Sağlukçılae 3 hafta önce
Hala orda burda çalıştığını kanıtlarsan yok ek ödeme alırsın yok alamazsın dalga geçilmekten bıktık artık biz sağlık çalışanları olarak emeğimizin karşılığını istiyoruz
veremli 3 hafta önce
nerdeeennn nereeeyeyeee:)))))))
Saglik calisani 2 hafta önce
Tum saglik calisanina ek odeme yapilmadi kadrolu ssk li ozel ayirm olmadan
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?