Hemşireye 72 Lira Kazandıracak Olan Vergi Muafiyeti Kanun Teklifi Yasalaştı

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 2022 Memur zammına göre yapılan hesaplamalarda hemşire veya sağlık memuru bir sağlıkçıya aylık olarak bu düzenlemeden dolayı yansıyacak en düşük rakam 38 TL olarak ifade ediliyor. İşçi de ise 420 TL fark ediyor.

Ekonomi 23.12.2021, 01:01 23.12.2021, 01:29 Zeynep Elmalı
Hemşireye 72 Lira Kazandıracak Olan Vergi Muafiyeti Kanun Teklifi Yasalaştı

Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını da içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Tüm ücret ve maaşların asgari ücret tutarı kısmından gelir ve damga vergisi alınmayacak. Buna göre, hizmet erbabı, ödemenin yapıldığı ayda geçerli olan asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve işsizlik sigortası primleri düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretlerin istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarı ve oranları istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.

2022 yılı için mevcut zam oranları ele alınarak yapılan hesaplamalarda memura aylık olarak yansıyacak en düşük rakamın 38 TL olduğu ifade edildi. İşçi de ise vergi muafiyeti düzenlemesi 420 TL fark ediyor. Sözleşmeli bir mühendiste 307 TL fark ediyor. 9 yıllık öğretmende 59 TL yansıyacak. 

Ödenecek vergi tutarı bu suretle bulunan vergi tutarının içinde, istisna tutara isabet eden kısım düşülmek suretiyle hesaplanacak. İstisna nedeniyle alınmayacak olan vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşamayacak. Birden fazla işverenden ücret alanlar için bu istisna sadece en yüksek olan ücrete uygulanacak.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 85'i gelir vergisinden istisna edildiği için uygulama alanı kalmayan "Asgari Geçim İndirimi" düzenlemesi yürürlükten kalkacak.

Hizmet erbabına ödenen ücretlerin aylık brüt asgari ücrete isabet eden kısmı üzerinden damga vergisi alınmayacak.

Hemşirenin Vergiden 300 lira değil 72 Lira Kazancı Olacak

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih DURMUŞ , Asgari ücretten verginin kaldırılmasının ardından yapılan yeni vergi düzenlemesi hakkında konuştur

Durmuş yaptığı açıklamada;
Bürokratik oligarşinin kamu çalışanları için atılmak istenen olumlu adımları yanlış veri ile nasıl baltaladığını Gelir Vergisi düzenlemesinde bir kez daha görüyoruz.

Yanlış veriye göre maaş 300₺ artacak!
Hakikatte ise;

Hizmetli 38₺
Memur 59₺
Hemşire 72₺
Sözleşmeli 180₺

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Vatandaş 1 ay önce
Hey tıp kazanamayan dişçi, dört bin yeter sana, daha çok istiyorsan tıp kazanmalısin. Akşama kadar yat yat çok bile
Bozuk para 1 ay önce
32 TL, 70TL çok büyük paralar.
KAHPE SEN 1 ay önce
cumhurbaşkanının yanına gittiğinde kahpe gibi biz çok memnunuz demeyecektiniz
Vergi muafiyeti adaletsizliği 1 ay önce
İşcilerde aylık 400 civarı memurda aylık maaşına göre 0 alanda50-100-200 alanda olacak. Bunun çaresi gelir vergisine tabi olmayan sabit ödemeye yüzde 20-25 oranında artış yaparak gelir vergisine tabii tutmak. Böylece hem devletin zararı hem memurun zararı olmaz. Memurda en işci kadar vergi muafiyetinden(400-450tl) faydalanır. Sabit ödemeden de kaybı olmaz memurun. İşci memur dengesizliğide olmaz. Tabii işin uzmanları daha iyi bir yol bulabilir.
Mert 1 ay önce
Bürüt sabiti almıcakmıyız. Ondan direk vergimi kesilecek
Oh 1 ay önce
İyi oldu size ysp
Diş hekimi 1 ay önce
Yeter fazla bile.. Gözüm kapalı girsem sınava yine kazanırım bunların okuduğu bölümü.. Stres yok sorumluluk yok asgari ücret verilmeli bunlara
hemşire 1 ay önce
Dişçi gözün açık girseydin tıp kazansaydın biz kendi işimizi yapıyoruz sende kendi işini yap sanada aldığın ücret fazla senin mantıksız mantığınla düşünürsek
SAĞLIKÇI 1 ay önce
KİMSEYE BİRŞEY YOKHEYECANLAMAYIN. UMUDUNUZU KAYBEDENE KADAR Kİ KALDIYSA, TOP ÇEVİRMECE
Hemşire 4 hafta önce
Koca bir lütuf bumuymuş hey Allam heyy yaww bu kadar uzun boylusunu hiç görmemiş idim . Sağ gösterip sol yapmanın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?