Hemşire Maaşları Bekçi Maaşlarının Altına Düşecek!

6 yaşından küçük 2 çocuk parası ile Aile yardımı alan lisans mezunu memuriyete yeni başlayan bir bekçi 2020 Ocak ayında 4.950 lira maaş alacak. Aynı şartlarda göreve yeni başlayan bir hemşire ise tüm ek ödeme ve döner sermayeler dahil 4 bin 600 lira maaş alacak.

Ekonomi 03.02.2020, 14:14 03.02.2020, 17:43 Güler Sağlam
Hemşire Maaşları Bekçi Maaşlarının Altına Düşecek!

Farklı meslek gruplarının maaşlarını karşılaştırmak doğru değil, emek yarıştırmak hoş değil biliyoruz. Ancak bundan  10 sene önce hemşire maaşları polis ve asker maaşlarıyla aynı, bugün ise sağlık çalışanlarının maaşları bekçilerininkinin altında .

Eskiden öğretmen, polis ve asker maaşları ile kıyaslanan sağlıkçı maaşları bugün bekçi maaşları ile kıyaslanıyorsa bunun elbeltte düşünülmesi gereken çok yönü var. Günümüzde hemşire ile polis asker maaşı kıyaslanması geride kalmış, doktor ile polis asker maaşı kıyaslanmaya başlamıştır.

Sağlık Çalışanlarının çok büyük kısmı sabit üstü ek ödeme alamazken yine birçok kısmı  nöbet parasıda alamıyor. Sağlıkta son yıllardaki yanlış işlerin faturaları sağlık çalışanlarına kesiliyor. 
Hastaların memnuniyeti kadar sağlık çalışanların da memnuniyeti düşünülmeli ve emeklerinin karşılığı verilmelidir.

1995 yılından 2016 yılına kadar alımları durdurulan bekçilerin sayısı, 2015 yılında 3 bin 520'ye kadar düşmüştü. 2016 yılında tekrar yapılmaya başlayan alımlarla bekçilerin sayısı, 70'i kadın olmak üzere 21 bini geçti.

TIKLAYIN

En az lise mezunu ya da dengi okuldan mezun olan olan bekçi adayları; yazılı, fiziki yeterlilik ve sözlü sınav olmak üzere 3 aşamalı sınavdan geçiriliyor.

BEKÇİLER HAFTALIK 40 SAAT ÇALIŞIYOR

Bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar olan süre içinde haftalık toplam 40 saat görev yapıyorlar. Emeklilik yaş hadleri de 60.

Şu anda görevde olan bekçilerin 33’ü yüksek lisans, 7 bin 254’ü lisans, 12 bin 912’si lise  ve geçmiş yıllarda görevlendirilen 1.119’u da ortaokul mezunu.

SAĞLIK PERSONELİNDEN FAZLA MAAŞ ALIYORLAR

Lise mezunu ve lisans mezunu bekçilerin maaşı arasında ise sadece 7 liralık bir fark bulunuyor. Göreve yeni başlayan lise mezunu bekçi 5 bin 71 lira maaş alırken, ön lisans ve lisans mezunu bekçi de 5 bin 78 lira maaş alıyor.

Göreve yeni başlayan polisler 5 bin 950 lira maaş alıyor.

Üniversiteden mezun olarak KPSS'ye giren ve atama bekledikten sonra göreve yeni başlayan Hmeşire ise; 4 bin 600 lira maaş alıyor.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
Hemşire Bey 13 ay önce
Hemşirelik mesleği ne yazık ki değer görmüyor
Hor görülüyor
Sahip çıkılmıyor
Hemşireler hakettiğini alamıyor almak için çaba da göstermiyor
Bakanlık sendikalar da sahip çıkmıyor
3 ÜN KÜPÜ 27 13 ay önce
2 TANSİYON BAKINCA ZENGİN OLUN DEMİ...
Ambulans şoförü 13 ay önce
Birader sen bu haber işini beceremiyorsun ben sana söyleyim geçende biz ambulans şoförlerine yürüdün şimdi de farklı birimlere yapma böyle habercilik olmaz bırak bu işleri
Osman osman 11 ay önce
Bekçiler 6÷12=72 saat çalışıyor her gece polisler de aylarca izinsiz çalıştıkları oluyor ek görevler cabasi ve mesai denilen bi kavram yok zaruri durumlar da 155 _165 bi fiil çalıştıkları oluyo asker ise bi dağa çıkıyo 1 ay dağdan inmiyor bilip bilmeden nasıl haber yapiyosunuz anlamış değilim
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?