Hekimlere Yönelik Maaş İyileştirmesi Torbadan Çıkarıldı: Ortalık Karıştı!

Uzman ve pratisyen hekimlere 2 bin 500 ila 5 bin lira arasında zam geleceği basına yansıtılmasının ardından hekim dışı çalışanların ayrımcılık tepkisi nedeniyle askıya alınan maaş iyileştirmesi ve eylemlerin ardından iyileştirmeyi içeren 6 maddelik teklif Sanayi Komisyonu'nda görüşülerek torba yasadan çıkarıldı.

Ekonomi 13.12.2021, 00:29 13.12.2021, 03:37 Zeynep Elmalı
Hekimlere Yönelik Maaş İyileştirmesi Torbadan Çıkarıldı: Ortalık Karıştı!

Sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren 6 madde, Sanayi Komisyonu'nda görüşülerek kanun teklifinden çıkarıldı.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Başkanlığı'nda toplandı.

Komisyon, yeniden görüşülmek üzere, dün gece TBMM Genel Kurulu'nda teklif metninden çıkarılan 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ndeki sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren maddeleri ele aldı.


Doktorlar İş Bırakıyor: Tam 4 Gün Acil Dışında Hasta Bakmayacaklar! - TIKLAYIN


Sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren ve komisyona geri çekilen ilgili 2, 3, 4, 5, 6 ve 7'nci maddeleri yeniden görüşerek, söz konusu maddelerin tekliften düşürülmesine karar verildi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun tezkeresini okuttu.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Buna göre, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne ihdas edilen, sağlık personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. maddeleri komisyona geri çekildi.

Komisyon toplanarak söz konusu maddeleri yeniden görüşecek.

AK Partili milletvekillerinin önergesiyle tekliften çıkarılan maddeler, değerlendirilmesi ve kapsamının genişletilmesi amacıyla TBMM Sağlık Komisyonu'na havale etti.

CHP’den Tasarının Geri Çekilmesine Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, hekim ve diş hekimlerinin emeklilik ve maaşlarında iyileştirme yapılmasını öngören düzenlemenin 39 branştaki tüm sağlık çalışanlarını kapsamasını beklerken mevcut düzenlemenin de geri çekilmesine sert tepki gösterdi.

Kamuoyunda ‘Torba Yasa’ olarak bilinen 287 sıra sayılı Kanun Teklifi’nin 2, 3, 4, 5, 6 ve 7’nci maddelerinin meclis genel kurulunda komisyona geri gönderildiğini anımsatan Dr. Şevkin, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda yeniden görüşülen söz konusu maddeler üzerine yaptığı konuşmada, pandemi sürecinde 4891 doktorun yurtdışına gittiğini, 8 bin doktorun da istifa ettiğini vurguladı.

(CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin,

Canını dişine takan doktor ve sağlık çalışanlarının sadece alkışlandığına işaret eden ancak emekli doktorların açlık sınırının altında yaşadığını kaydeden Dr. Şevkin, “Doktorlara 7200 ek gösterge verilmeli, iyileştirmeler hangi kurumdan emekli olduğuna bakılmaksızın tüm doktorları kapsamalıdır. Hemşirelere 3600 sözü tutulmadı, ebeler, hemşireler, acil tıp teknisyenleri, yoğun bakım çalışanları, röntgen teknisyenleri, laboratuvar teknisyenleri, hasta bakıcılar, odyometristler, psikologlar iyileştirmeden yararlanamıyor. Maaş ve emeklilikliğe dair iyileştirmeler, düzenlemeler tüm doktorları ve 39 branştaki tüm sağlık çalışanlarını kapsamalıdır” dedi.

YASALAR YAPBOZ TAHTASINA ÇEVRİLDİ!

Sağlık çalışanlarının sadece takdir edilmekle yetinildiğini, bunun dışında herhangi bir iyileştirme yapılmadığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Hekimlerimize, diş hekimlerimize, tüm sağlık çalışanlarımıza şükran ve gönül borcumuz var. Hekim ve diş hekimlerine uygulanan iyileştirmelerin, oylandığı halde meclis genel kurulunda geri çekilmesi kabul edilemez. Hekimler ve emekli hekimlerimizle birlikte tüm sağlık çalışanlarımızda ciddi bir beklenti var. Adeta yapboz tahtasına çevrilen, enine boyuna tartışılmadan, tüm tarafların görüşleri alınmadan apar topar getirilen yasa maddeleri sonuçta böyle olumsuz sonuçlar doğuruyor. Hazır oylanmış olan hekim ve diş hekimlerine uygulanacak iyileştirmeler kabul edilmeli ve 39 branştaki tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenleme getirilmelidir” diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (20)
Sağlıkçı 2 ay önce
Hekimlere bak sen gece 1-2 arasında anında yorumlara koşmuşlar. Tabii hepsi doktor değil muhalefetin trolleride var ortalık karışsın diye yorum yazan pkklılarda var. Hepsini anlıyorumda bu fitneye düşecek sağlık çalışanını anlamıyorum. Kaos ve fitnenin merkezine itibar etmeyin.
Birisi 2 ay önce
Acilen yurt dışından Dr hemşire gibi sağlık personelleri ülkemize getirilmeli. Hükümet bunu yapmalı. Sağlık sistemimiz guclenmeli. ..!!
Başka birisi? 2 ay önce
saygıdeğer kansız "birisi", "suriye" nasıl? ordan getirelim mi? Yer misin?
Hekimsen 2 ay önce
Kına diyorum yaksanız hani nerdesiniz ysp gençliği
hahaha 2 ay önce
kınayı anneniz hazırlasın gelip alalım. neresine yakıyorsa da oramıza yakalım.
Sağlık çalışanï 2 ay önce
Sen kına yak hemşire dūşmanı,iş bırakma kararınızda bile hemşireyi dilinizden düşürmüyorsunuz,neymiş şubatta yapılan düzenlemeyle hemşire pratisyen hekimle aynı alacakmış,muhtemelen bunu yazan aöften almış diplomasını,yūzde 20 sabiti hemşirenin en fazla 350 lira yapıyor bu miktarlamı hek7mlerin maaşıyla aynı oluyor el insaf
ByAlper 2 ay önce
Öncelikle hekim dışı tabiri kabul etmiyoruz. Bizler sağlık calisaniyiz. Bu böyle biline. İkincisi sağlık sistemi Dr ye ne kadar ihtiyaç duyuyorsa bunu bilsin hemşireye çok daha ihtiyaç duyuyor. Ne dr olmadan hemşire bişey yapabilir ne Hemşire olmadan Dr. Kabul edelim ki ikiside birbire muhtaç. O yuzden burada gereksiz tartislamalari ve Dr lerin o yüksek Egosunu bir tarafa bırakması gerekiyor.Haa ayrıca kendinizi hakim ve savcıyla da kıyaslamayın Komik oluyor.
Reziller 2 ay önce
Kendi rezillikleriniz yüzünden bizi herkese rezil ettiniz. Geçen seneden bugüne her şey %100 zamlanmışken 3 kuruş için insanları birbirine düşürdünüz. Sarı Semih sen bizler için unutulmayacak bir hainsin. 3 kuruşa 1 milyon çalışanını sattın!
Rezillik diz boyuna 2 ay önce
Sana aptal derdim ama aptallara ayıp olur. Operasyon çekiliyormuş bak sen. Hayırdır Orgeneraller bu sitede mi takılıyor artık:) büyük resim falan diyorsun yani. Kusura bakma ya yalamaktan dili kösele olanlara laf anlatsam nolacak??
Rezillik Diz Boyu 2 ay önce
Herşey niye zamlanıyor acaba hiç düşündün mü ? Kimler ülkeni yıkmak için operasyon çekiyor farkındamısın ? Sen sıcak yatağındayken yada mesaideyken birileri savaş veriyor hiç aklına geliyor mu ? 3kuruş için hain vs diyorsun asıl hainlere sesiniz çıkmıyor ! Rezillik Sende pislik sende düşünmeden konuşma!!! Bir kezde pkkya, amerikaya, batılılara, gerçek hainlere sesin çıksın. Hadi görelim seni ve senin gibi düşünenleri. Dibinde yunan savaş hazırlığı yapıyor sense para anlaşması ! Kim hainmiş ???
ByAlper 2 ay önce
Öncelikle hekim dışı tabiri kabul etmiyoruz. Bizler sağlık calisaniyiz. Bu böyle biline. İkincisi sağlık sistemi Dr ye ne kadar ihtiyaç duyuyorsa bunu bilsin hemşireye çok daha ihtiyaç duyuyor. Ne dr olmadan hemşire bişey yapabilir ne Hemşire olmadan Dr. Kabul edelim ki ikiside birbire muhtaç. O yuzden burada gereksiz tartislamalari ve Dr lerin o yüksek Egosunu bir tarafa bırakması gerekiyor.Haa ayrıca kendinizi hakim ve savcıyla da kıyaslamayın Komik oluyor
ByAlper 2 ay önce
Öncelikle hekim dışı tabiri kabul etmiyoruz. Bizler sağlık calisaniyiz. Bu böyle biline. İkincisi sağlık sistemi Dr ye ne kadar ihtiyaç duyuyorsa bunu bilsin hemşireye çok daha ihtiyaç duyuyor. Ne dr olmadan hemşire bişey yapabilir ne Hemşire olmadan Dr. Kabul edelim ki ikiside birbire muhtaç. O yuzden burada gereksiz tartislamalari ve Dr lerin o yüksek Egosunu bir tarafa bırakması gerekiyor.Haa ayrıca kendinizi hakim ve savcıyla da kıyaslamayın Komik oluyor
Recep Aksu 2 ay önce
Çok üzücü. Hekimlerin bu duruma düşmesi çok üzücü.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?