Halkbank'tan Faizsiz Kredi!

Halk Bankası, 2020’ye devreden kredilerle gelecek yıl kullandırılacak kredilerde yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indirimi yapacak. Yani genç girişimcilerle esnaf ve sanatkârlar 100 bin liraya kadar ‘sıfır faizli’ kredi kullanacak...

Ekonomi 26.12.2019, 10:38 Güler Sağlam
Halkbank'tan Faizsiz Kredi!

Milyonlarca kişiye 'Sıfır' faizli kredi müjdes!

100 BİN TL'YE KADAR 'SIFIR' FAİZ

Halk Bankası, 2020’ye devreden kredilerle gelecek yıl kullandırılacak kredilerde yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indirimi yapacak. Yani genç girişimcilerle esnaf ve sanatkârlar 100 bin liraya kadar ‘sıfır faizli’ kredi kullanacak...

Türkiye Halk Bankası, 2020 için esnaf ve genç girişimciye müjde verdi. Banka, esnaf ve sanatkârlara kullandırılmış ve bakiyesi 2020 yılına devreden krediler ile gelecek yıl kullandırılacak bazı kredilerde yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indirimi yapacak. Bir başka deyişle söz konusu kredilerde faizi yarı yarıya indiren banka, projeye göre ‘sıfır faizli’ kredi de uygulayacak.

Buna göre, 2020 yılında kullandırılacak krediler ile geçmiş yıllarda kullandırılan kredilerden, bakiyesi 2020’ye devreden kredilere yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak.

BİR YILDA EN ÇOK 2 DEFA

TIKLAYIN

Karar kapsamında kredi kullandırılacak esnaf ve sanatkârlara, geriye dönük bir yıllık süre dikkate alınarak bir yıllık süre içinde en fazla iki defa faiz indirimli kredi kullandırılabilecek. Başvuru tarihi itibarıyla son beş yıl içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara bu karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılmayacak.
Karar kapsamındaki krediyi talep eden esnaf veya sanatkârdan, faal bir şekilde esnaflık faaliyeti yapmakta olduğunu, esnaflık faaliyeti ile aynı meslek dalında, tacir olmasını gerektirecek başka bir işle iştigal etmediğini ve ticaret odasına kayıtlı bir ticari işletmenin ortağı veya sahibi olmadığım beyan eden bir taahhütname alınacak.

Bir yıl içinde iş kuran kredi isterse faiz yok

Kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son bir yıl zarfında kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârlara, karar kapsamında 2020 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2020 yılına devreden krediler için yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. Bu destekten son bir yıl içinde ticari faaliyetini veya vergi mükellefiyetini sonlandıranlar faydalanamayacak.

Geleneksel işlerde kredinin faizi sıfır

Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında (el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri bakanlıkça kabul edilen) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkârlara, bu karar kapsamında 2020 yılında kullandırılacak krediler ile önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2020 yılına devreden krediler için faiz indirim oranı yüzde 100 olacak. Yani krediden faiz alınmayacak.
Esnaf ve sanatkârların mevcut kredilerinin, tasfiye olunacak alacaklar hesabına alınmaları hâlinde bu krediler gelir kaybı uygulaması kapsamından çıkarılacak.

Otuz yaş altı gençlere faizde%100 indirim

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış genç girişimci esnaf ve sanatkârlara KOSGEB tarafından onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirim oranı uygulanarak (sıfır faizli) kredi kullandırılabilecek. Karar kapsamında önceki yıllarda bu kapsamda kullandırılan kredilerden bakiyesi 2020 yılına devreden krediler için de faiz sıfırlanacak. Esnaf ve sanatkârlara makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 30 bin liraya kadar kullandırılan kredilerde de yüzde 100 faiz indirimi yapılacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?