Esnek Çalışamayan Nöbetli Çalıştırılan Sağlıkçının Kaybı Artıyor: İşte Hesap

Nöbet usulü çalışan sağlık personeli, pandemi sebebiyle kamuda esnek mesaiye geçilmesinde kapsam dışı bırakıldığı için her geçen gün maddi kaybı artıyor.

Ekonomi 03.06.2021, 14:50 03.06.2021, 14:58 Güler Sağlam
Esnek Çalışamayan Nöbetli Çalıştırılan Sağlıkçının Kaybı Artıyor: İşte Hesap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kamuda esnek mesai uygulaması içinde bulunduğumuz Haziran ayında da devam ediyor. Sağlık çalışanlarının kapsam dışı tutulduğu esnek mesai nedeniyle kamudaki görev yapan diğer Bakanlık personellerine nazaran geçtiğimiz 2020 Aralık döneminden 2021 Haziran dönemine kadar olan süre zarfında sağlıkçılar ortalama 242 saat fazla mesai yapmış durumdalar. 

Diğer Bakanlıkların yanında tam kapanmanın başladığı günden bu yana sağlık bakanlığı merkez bina başta olmak züere il sağlık müdürlüklerinde ve bağlı birimlerde amirler tarafından esnek mesai uygulamasının yapıldığı da biliniyor.

Ortalama bir hesap yapıldığında nöbetle çalışan bir sağlık personeli Aralık 2020 - Haziran 2021 arasında 242 saati yakın fazla mesai yapmış durumda. 

6 AYDA SAĞLIKÇILARIN CEBİNE GİRMEYEN PARA:

242 saatlik fark,  nöbet ücretine göre hesaplanacak olursa; branşlara ve çalışan birime göre en az 2.189,86 lira  ( özelliksiz birim hizmetli kadrosu ) en fazla 8.958,53 TL  ( uzman hekim acil) arasında kayıp yaşandığı görülüyor.

Öğretmenlere işe gitmeden ek ders veren mekanizma ne yazık ki sağlıkçılara sıra gelince gözleri görmez, kulakları duymaz oldu.

Covid bir savaştır. Hemde ölüm kalım savaşıdır. Askerimiz polisimiz nasıl doğu illerinden ve terör bölgelerinde savaş verip çift maaş alıyorsa; doktorumuz, hemşiremiz, hasta bakıcımız da daha insanca ücretleri hak ediyor.

Personel Sağlık

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
saglikci 4 ay önce
bunların konuşmaması konuşmasından daha hayırlı. iktidar ve iktidar ortağı iki sendika sağlıkçılara tek kalem kazanım elde edememiştir bunca yıl.
hemşire acil 4 ay önce
en az 7.000tl
Barış 4 ay önce
Nöbet ücreti maksimum 130 saat ödenir . Hekimlere zaten nöbet izni kullandırıldığı için 30 saat bile nöbet ücreti ödenmiyor. Yaptığınız haberi nöbet mevzuatı ve durumu araştırdıktan sonra haberi gönül rahatlığıyla silebilirsiniz
sağlıkçya bitti 4 ay önce
sağlıkçı seyyanen zam istiyor. tasarruf yapacaksanız sağlıktan yapmayın başka kurumlardan yapın. öğretmenler koşulsuz ek ders alsın elbet. bizede bu çalışmaya daha fazlasını hakkımız elbet.
sağlıkçıya koşulsuz seyyanen 4 ay önce
sağlıkçı koşulsuz seyyanen zam istiyor ve hakediyorda..
14
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?