PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Emekli Milletvekillerine 126 Bin Gösterge Meclisten Geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşına endeksli olan eski milletvekili, bakan maaşları muhalefet ve iktidar partisinin kararıyla sedasız komisyonda kabul edildi.

Ekonomi 01.07.2022, 11:01 Cansu Polat
Emekli Milletvekillerine 126 Bin Gösterge Meclisten Geçti

CHP’nin eleştirilerinin hedef olan Cumhurbaşkanı maaşına zam yapılması tartışmaları üzerine ek bütçe düzenlemesinden Cumhurbaşkanı ödeneği çıkarıldığı öğrenilmişti.

Yaklaşık bir haftadır kriz konusu olan emekli milletvekili, Bakan, Meclis Başkanı maaşları üzerindeki tartışmaların sona ermesi için Ak Parti yönetimi geliştirdiği formülü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu‘na getirdi.

Memura ek gösterge düzenlemesinin yer aldığı torba teklife eklenen önergeyle milletvekili emekli maaşlarının Cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olması yasadan çıkarıldı.

Muhalefet Sessiz Kaldı

Komisyonda memura ek gösterge getiren "Torba Teklif''in görüşmeleri sırasında, milletvekili emekli maaşlarının yanı sıra, eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve eski bakanların aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olmaktan çıkarıldı. Bu aylıkların memur maaş katsayısına bağlanmasına yönelik önerge kabul edildi.

Emekli Milletvekili Maaşı 29 Bin Lira Oldu

Önerge ile TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek. Böylece mevcut memur maaş katsayısına göre eski meclis başkanları ve eski başbakanların emekli aylıkları 29 bin liraya, eski bakan ve emekli milletvekillerinin maaşları ise 18 bin liradan 27 bin liraya yükselecek.

Artışlar 2023 Ocak'ta Geçerli Olacak

Bu artışlar 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu tarihe kadar eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve emekli milletvekilleri zamsız maaş alacaklar. Mevcut milletvekillerinin maaşı ise Temmuz ayında artarak 40 bin liradan 56 bin liraya yükselecek.

Bu arada iktidar ile hemen hemen her konuda ters düşen ve getirilen her düzenlemeye itiraz eden muhalefet partilerinin, 'Maaş artışlarını içeren' önergede sessiz kalması dikkat çekti. Komisyonda hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri önerge üzerinde söz almadı. Bir dakikalık süre içinde maaş artışlarını içeren önerge okunup oylandı.

Yorumlar (7)
SALİH 2 ay önce
yime de yanıda yat. milletvekili olmak varmış, gaymak gibi yattığı yerden bi çuval para
SAĞLIKÇILAR 2 ay önce
bay semih olmasaydı milletvekilleri 29- bin tl alırmıydı. yaşasın sağlık sen ve hala orada duran üyeler.......................
yaaaaa foyanız meydana çıktıı vatan millet öyle mi? 2 ay önce
derhal hepiniz meclisi terk edin ALLAH sizi bildiği gibi yapsın
ONLAR BİR DOYSUN GERİSİ ÖNEMLİ DEĞİL. 2 ay önce
YARDIMCI HİZMETLERİ GAVUR EVLADI GİBİ GÖREN CUMHUR İTTİFAKINA ÇAĞRIMIZDIR.MHP SEÇİM BEYANNAMENE KOYDUĞUN TÜM YHS ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE GİHS VE TEKNİK HİZMETLER SINIFINA ATANACAK DEDİNİZ.MECLİSTE KONUŞMAKLA OLMUYOR İCRAAT İSTİYORUZ İCRAAT.YANDAŞLAR BELEŞ MÜDÜR,TAŞERONA KADRO VAR,MÜBAŞİRE KADRO VAR SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 9 YILDIR MAĞDUR.SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECELİ LİSANSİYER,YÜKSEK OKUL MEZUNU YHS NA SEMBOLİK SADECE 600 EK GÖSTERGE VER AŞAĞILA LİSE MEZUNU GİHS 1700 EK GÖSTERGE ALSIN YHS LİSANSİYER 600 EK GÖSTERGEYLE AŞAĞILA SONRADA OY BEKLE CUMHUR İTTİFAKI BİZİM İÇİN BİTMİŞTİR.
kendilerine var bize yokkk 2 ay önce
3600 ek göstergeyi 2008 sonrası memur olanlar alamaz inanmayan 170 sgk arasın sorsun kandırıldık
haram olsun ne yaptınız bu ülke için 2 ay önce
126 bin az olmuş 999 bin yap emeklilikte rahat edin haram para yiyin zıkkım olsun haram olsun
Vatandaş 2 ay önce
doyuramadık doyuramadık bu ayıp bize yeter
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?