PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ekim, Kasım ve Aralık’ta Enflasyon Yüzde 3 Çıkarsa Memur Ocak Zammı Ne Olur?

Ekim, Kasım ve Aralık aylarında enflasyonun ortalama %3 çıkması durumunda memurlara yapılacak Ocak zammı ne olur? 3 Ekim 2022 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayı enflasyon oranını %3.08 olarak duyurdu.

Ekonomi 04.10.2022, 10:41 Cansu Polat
Ekim, Kasım ve Aralık’ta Enflasyon Yüzde 3 Çıkarsa Memur Ocak Zammı Ne Olur?

Eylül ayına ait enflasyon verilerine göre; yılın ikinci yarısının ilk 3 ayı için kümülatif enflasyon %7.06 oldu. Peki Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyonu da ortalama %3 olarak belirlenirse memurun Ocak zammı ne olur?

2022 yılının ikinci yarısının ilk 3 ayı olan temmuz, ağustos ve eylül aylarına ait kümülatif enflasyon oranı %7.06 oldu. Önümüzdeki Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait açıklanacak enflasyon oranının da ortalama %3 olduğu varsayımı üzerine memurun alacağı Ocak enflasyon farkı da ortaya çıkmış oluyor.

Yılın ikinci yarısının ilk 3 ayındaki enflasyon oranlarına göre Ocak ayında memura enflasyon farkı oluşmuş durumda. Yani önümüzdeki Ekim, Kasım ve Aralık aylarında çıkacak enflasyon oranı toplu sözleşmede verilen %7 memur zammı sınırı aşıldığından dolayı doğruda memura enflasyon farkı olarak yansıyacak.

Her ay yüzde 3'lük enflasyona göre kümülatif enflasyon;

  • Ekim'de yüzde 3 enflasyon çıkması halinde yüzde 10,2

  • Kasım'da yüzde 3 enflasyon çıkması halinde yüzde 13,58

  • Aralık'ta yüzde 3 enflasyon çıkması halinde yüzde 16,99

olacaktır.

Yani her ay yüzde 3 enflasyon olursa kümülatif enflasyon yüzde 16,99 olmaktadır.

Enflasyon farkı kaç olacak?

Bu halde, yani yılın sonunda yüzde 16,99'luk bir kümülatif enflasyon oluşması halinde memurlar yüzde 9,337 oranında enflasyon farkı alacaktır.

Yorumlar (11)
smemuru 2 ay önce
yüzde 9 enflasyon ancak japonya da ancak olur. 90dır o. sıfırı yanlışlıkla yazmamışlardır.
Mutemed 2 ay önce
Secim geliyor ve millet ittifaki en az %60-%70 bandinda hukumetin tek atimlik silahi var o da calisan tum kesimlere cok ciddi bir maas zammi yapmak. 30 yillik mutemedim ve en az bekledigim oran %80. Gerci bu kayiplari asla telafi etmeyecek ve bu oranlar verildiginde enflasyon ucusa gececek gibi gorunse de tuik yine 3-5 cikarir sorun olmaz yani. Gonul ister ki %100 zam verilsin o zaman calisan kesimin yuzu bir nebze gulecektir. Ve ibre tersine döner cunku milletin tek derdi tenceredir ve tencere kaynamaya baslayinca cumhur ittifaki otomatikman kazanir. Eger cimrilik ederlerde enflasyon farkı ve %8 verirlerse kendi dusen aglamaz derim. %100 vermezlerse kazanamazlar
Memur 2 ay önce
Ne ZAMMI bırakın bu işleri enflasyon farkı ZAM değildir kamuda en düşük ücret 15.000tl olmali
Gerçek 2 ay önce
Seçim öncesi memur ve emekliye % 50-100 arası zam yapılacak
Eminim
... 2 ay önce
Bozdur bozdur harca (!)
M 2 ay önce
Bu gıdısle enflasyon yuzde 0.1 cıkacak
Kimse kim 2 ay önce
TÜİK,mi açıkladı bu oranı hahaha hiç gülesimde yoktu ama gülem bari hahaha.bu milletle dalga geçmeyi bırakın artık düşün insanların yakasından bıktırdınız artık bıktırdınııııız
B 2 ay önce
Enflansyon eksi çıkmazsa yeter bize
Takar 2 ay önce
Komik rakamlar seçim öncesi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın