PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Doktorların Maaş Zammı Lobi Savaşına Yenildi!

Sağlık Bakanı Koca'nın kameralar önünde duyurduğu ardından Genel Kurul'da kabul edilen hekimlerin maaş iyileştirme tasarısı özel hastane lobisi ile vakıf hastaneleri lobisi arasındaki savaşa yenildiği ileri sürüldü.

Ekonomi 23.01.2022, 19:43 23.01.2022, 22:12 Zeynep Elmalı
Doktorların Maaş Zammı Lobi Savaşına Yenildi!

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre;

Kamu hastanelerinde çok düşük ücretlerle çalışan hekimlerin istifasını önlemek amacıyla Meclis'e getirilen maaş ve emeklilik düzenlemesinin özel hastane lobisi ile vakıf hastaneleri lobisi arasındaki savaşa kurban gittiği iddia edildi. Lobi savaşının üstünü örtmek içinse emekli vali aylıklarının gerekçe gösterildiği bildirildi.

Aralık ayında pratisyen hekimlere 2.500 TL, diş hekimleri dahil uzman hekimlere 5 bin lira ek gösterge zammı verilmesi, emekli olduktan sonra çalışan hekimlerden de sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini düzenleyen teklif önce TBMM'de kabul edilmiş, sonra sürpriz bir kararla iptal edilmişti.

Zam düzenlemesi sayesinde, son 20 ay içinde 9 bin hekimin istifasına neden olan düşük maaş sorununun kısmen de olsa çözüleceği belirtiliyordu. Ancak bu düzenlemeye özel hastanelerin, aynı zammı ucuza çalıştırdıkları kendi hekimlerine de yapmak zorunda kalacakları için karşı çıktıkları belirtildi. Maaş zammının maliyetlerini artıracağını savunan özel hastanelerin, bu durumun sağlık turizmini sekteye vuracağı iddiasında da bulundular.

ÖZELLER İSTEMEDİ

Hastane işleten vakıf üniversitelerinin ise düzenlemeyi, emekliliği gelen hekimleri kapmak için destekledikleri öğrenildi. Yasa çıksaydı emekli olan çok sayıda hekim, çalışmaya devam ettiklerinde emekli aylıkları kesilmeyeceği için daha iyi şartlarda vakıf üniversitelerine geçecekti. Sonuçta özel hastane lobisi ağır basınca düzenleme 12 gün sonra iptal edildi.

Hekim aylığı valiyi geçemez

Kamu hastanelerinde çok düşük maaşlarla çalışan hekimlerde büyük hayal kırıklığına yol açan düzenlemenin, 'daha kapsamlı bir düzenleme' için iptal edildiği belirtilirken, asıl gerekçe olarak valilerin gösterildiği öğrenildi. Hükümet yetkililerinin, iptalin gerekçesini soran hekimlere, "Düzenleme bu haliyle çıksaydı emekli hekim aylığı vali aylığını 300 lira geçecekti. Bu durum devlet hiyerarşisine aykırı olacağı için iptale gidildi" yanıtını verdiler

Yorumlar (19)
Doktor 4 ay önce
Ya yalan dolan haber yapmayin.semih ve ysp ler iptal ettirdi acik ve net..
Eczacı Biyolog Psikolog Diyetisyen Fizyoterapist 4 ay önce
Sensin lan ysp
Ali 4 ay önce
İyi yaptı Semih ve yspler sana asgari ücret üstü haram bu kafayla istifa et işine gelmiyorsa
Uzm.dr. 4 ay önce
Tek kelimeyle zeka özürlüsün,doktor olma ihtimalin sıfır pis provakatör.Bu haberde gösterilen sebep simdiye kadar yapılan en dogru tespit.Sermaye sahiplerinin emek hirsizlarınin oyunu.
Ebe 4 ay önce
Sağlık çalışanlarına çamur atmaya doyamadınız sahtekarlar
Sağlık çalışanları 4 ay önce
Ne lobisi ne hobisi kardeşim istediklerine veriyorlar bakın en son 40,50 haneye bakan muhtarlara en az 1400 TL ye yakın zam yapıldı bizlere 1000 tl bile zam vermeyenler istediklerine zam veriyorlar
?? 4 ay önce
Tüm hekimler siyasi ve dünya görüşlerini gözetmeden meslek onurunu kurtarmak için ortak hareket etmeli artık...
Tabip 4 ay önce
Sizinse bunda rolünüz var emekli doktor maaşı vali maaşını geçiyormuş öyle yazdınız
hekim 4 ay önce
GÜN GELİP DEVRANIN DÖNEBİLECEĞİ UNUTULUYO, UNUTMAYIN !
gerçek 4 ay önce
YSP ye 1500, hekime 2500, Uzman hekime 5000 tl zam yapılacaktı iptal oldu (bir de kat sayılara da enflasyon zammı geldiğinden bu ücretlerin %30 u oranında maaşlarına zam gelecekti) Böylelikle en az 7500 tl ücret alan ysp 9500, 9500 tl ücret alan hekim 13 bin tl, 13 bin tl alan uzman hekimin maaşı da 19 500 tlye çıkacaktı. (Mesleğe yeni başlayanların en az maaşları)
hemşire 4 ay önce
olması gereken oydu
Hekim 4 ay önce
Ulan burada siz haber yaptınız yok dengeleri değiştirecek emekli maaşı yükseliyor diye doktorlar emekliliğe ayrılacak şeklinde haber yaptınız.Siz ve sizin gibiler neyin lobisi!! Bırakın bunları alayınız düşman olmuş sonra da suçlu bu diye birbirinizi gösteriyorsunuz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?