Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına Göre Memur Maaşları Eksiye Düştü!

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın istihdam ve çalışma yaşamına ilişkin bölümünde, net ele geçen ücretlerdeki gelişmelere yer verilirken kamudaki işçi ücretinin bir önceki yıla göre yüzde 14.2 eridiği, Memur ücretlerin de yüzde 1.6 oranında gerilediği bilgisi yer aldı.

Ekonomi 03.11.2021, 09:41 03.11.2021, 10:30 Zeynep Elmalı
Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına Göre Memur Maaşları Eksiye Düştü!

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, kamudaki işçi ücretinin bir önceki yıla göre yüzde 14.2 eridiği bilgisi yer aldı. Memur ücretleri de yüzde 1.6 oranında geriledi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Elektriğe, doğalgaza, benzine zam üstüne zam yapan iktidar, emekçinin eline geçen ücretteki kaybı itiraf etti. Kamudaki işçi ve memur ücretleri bir önceki yıla göre eridi. İktidar, işçi ücretlerindeki kayba gerekçe olarak taşerondan kadroya geçen işçilerin ücretlerinin düşük olmasını gösterdi.

YILLIK PROGRAMDA NET ÜCRET GELİŞMELERİ

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın istihdam ve çalışma yaşamına ilişkin bölümünde, net ele geçen ücretlerdeki gelişmelere de yer verildi. Hesaplamalarda tüketici fiyat endeksi (TÜFE) dikkate alındı.

KAMUDA ÜCRETLER NET (EKSİ) - 14.2 OLDU

Buna göre, kamu işçisinin ücretinde bir önceki yıla göre reel yüzde değişim eksi 14.2 oldu. 2020’de de 2019’a göre değişim eksi 2.3 olmuştu. Memur maaşlarındaki bir önceki yıla göre reel yüzde değişim de bu yıl için eksi 1.6. Geçen yıl oran eksi 0.4’tü.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

TAŞERON İŞÇİLER

Programda kamu işçilerinin ücretlerindeki kayba “taşeron işçiler” gerekçe gösterildi. İktidar böylece taşerondan kadroya geçirilen işçilerin ücretlerinin yıllarca ne kadar düşük tutulduğunu da kabul etmiş oldu. Programda şöyle denildi: “696 sayılı KHK gereği alt işveren işçilerinin sürekli işçiliğe geçirilerek toplu iş sözleşmesinden yararlandırılmasıyla 2021 yılı çerçeve anlaşması protokolündeki Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası’na üye kuruluşlardaki işçi sayısı yaklaşık üç kat artmıştır. Alt işveren işçilerinin ücretlerinin daha düşük olması, ortalama ücretleri aşağı çekmiş, 2021 yılında geçmiş yıllara oranla yüksek reel gelir kaybı görünmesine neden olmuştur.”

Kamuda taşerondan kadroya geçirilen işçilerin ücretleri uzun süre asgari ücret seviyesinde kalmıştı. Bu yıl imzalanan çerçeve prokolde ise en düşük ücretler brüt 4 bin 100 TL’ye çekilmişti.

İŞVERENE DESTEK

Paylaşılan tabloya göre asgari ücrette ise bir önceki yıla göre reel yüzde değişim 3.7 oldu. 2021’de net 2 bin 825 TL olarak belirlenen ortalama aylık net asgari ücretin bir önceki yılın asgari ücreti olan 2 bin 324 TL’ye göre nominal olarak yüzde 21.5 arttığına işaret edilen programda işverenlere ne kadar destek verildiği de açıklandı.

2020’de sektör ayrımı yapılmaksızın işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek aylık 75 TL asgari ücret desteği verilmiş, 2021 yılında da aynı uygulamaya devam edilmişti. Bu kapsamda 2021 yılı ilk yedi ayı için 2.8 milyar TL ödeme yapıldı.

YÜZ BİNLERCE SÖZLEŞMELİ

Bu arada programda kamudaki sözleşmeli personel sayısına da yer verildi. İktidar memur toplusözleşmesinde sözleşmeli personel için gelecek yıl çalışma yapılacağını bildirmiş ancak “kadro” ifadesini kullanmamıştı. AK Parti’nin istihdam politikası nedeniyle kamudaki sözleşmeli personel sayısı hızla artıyor. Kamuda istihdam edilen 4 milyon 834 bin 208 personelin 2 milyon 960 bin 924’ü kadrolu. Kamuda 529 bin 37 sözleşmeli personel var. İşçi statüsündekilerin sayısı da 1 milyon 237 bin 220.
cumhuriyet

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
E doğru 1 ay önce
22 yıllık 1 in 4 Lisans mezunu olarak Ocak 2021den daha az maaş alıyorum Ekim ayı itibari ile. 6000 Tl bile olmuyor şuan. Ağustos ayında her gün PCR görevinde çalıştım aldığım EK ÖDEME: 0 (sıfır) TL. Bizler yaptığımız işi gururla ve zevkle yürüttük ve çökmüş olsak da hala yürütüyoruz. Bu tabloya her kim sebep olmuş yada etkisi olmuşsa onları Allah'a (cc) havale ediyorum. Bizler utanmıyoruz bundan sebepler utansın...
........... 1 ay önce
İŞİTİYAN MI MEMUR-SEN:)))))))))))
işçi 1 ay önce
6111 TORBA YASAYLA 2011 DE BELEDİYELERDEN gelen Daimi işçilerin 9400 kişinin içindeki 360 kişi hala en düşük almakta sebebi geldiği belediyeler de yevmiyelerinin düşük olması onların haklarını kimse aramadı hükümetin yapacağı Mezuniyeti aynı olanları Kıdem yılı aynı olanları Aynı maaş ücretlendirmek olmalı MEMURLARIN MAAŞINA SEYYANEN ZAMMM MUTLAK YAPILMALIYDI VE YAPILMASI LAZIM YOKSA İLERDE GEÇİM SIKINTISI ÇEKMELERİ KAÇINILMAZ SEÇİME BİRŞEY DE KALMADI HATIRLATILIR
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?