CHP: AB Ülkelerinde En Düşük Maaş Alan Bir Memurun Ücreti, Bizim Memurumuzun 5 Kat Fazla!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "AB ülkelerinde çalışan en düşük ücret alan bir memurun ücreti, ülkemizde çalışan ve en düşük maaş alan bir memurun ücretinin 4,7 katıdır." ifadesini kullandı.

Ekonomi 13.07.2020, 12:30 13.07.2020, 12:38
CHP: AB Ülkelerinde En Düşük Maaş Alan Bir Memurun Ücreti, Bizim Memurumuzun 5 Kat Fazla!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "AB ülkelerinde çalışan en düşük ücret alan bir memurun ücreti, ülkemizde çalışan ve en düşük maaş alan bir memurun ücretinin 4,7 katıdır." ifadesini kullandı.

TIKLAYIN

Ağbaba, yaptığı açıklamada, TÜİK 6 aylık enflasyon oranını yüzde 5,75 olarak açıkladığını ancak memur maaşlarına temmuz ayı itibarıyla yapılan zam oranının enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 4, toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 1,75 oranında zam farkı verildiğini belirtti.

Yoksulluk sınırının 8 bin TL'yi aştığı Türkiye'de, en düşük memur maaşının 4 bin 230 TL civarına yükseldiğini ifade eden Ağbaba, şu değerlendirmeyi yaptı:

"AB ülkeleri genelinde çalışan en düşük ortalama memur maaşı 2 bin 600 avro civarındadır. Yani TL karşılığında AB üyesi bir ülkede çalışan en düşük unvanlı bir memurun aldığı ücret 20 bin 20 TL'ye denk gelmektedir. Türkiye'de en düşük memur maaşı (evli, eşi çalışmayan ve 0-6 yaş arası çocuk yardımı alan) temmuz ayında gelen yüzde 5,75 zam oranıyla 4 bin 230 TL civarına yükselmiştir. AB ülkelerinde çalışan en düşük ücret alan bir memurun ücreti, ülkemizde çalışan ve en düşük maaş alan bir memurun ücretinin 4,7 katıdır. AB birliğinin üç önemli ekonomisine sahip olan Almanya, Fransa ve Hollanda'da öğretmen ve hemşire maaşları oldukça yüksek seviyede seyretmektedir. Öte yandan bu ülkelerde kamu çalışanları ve asgari ücretle çalışanlara yönelik uygulanan vergilendirme, tekrardan ülke çalışanlarına eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalarda kamu hizmeti olarak geri döndüğü gözlemlenmektedir."

Yorumlar (3)
Hükümetten Beslenenler ve İşçi Çıkartanlar mı Emekçileri Düşünecek 4 ay önce
● 13 bin işçiyi kapının önüne koyan, Başkanları işçi çıkarma ile yetinmediği gibi 28.977 işçiyi baskı ve zulümle Hak-iş'e bağlı sendikalardan istifa ettirdi. Çalışanlarına da maaş ödeyemeyen CHP’li belediyeler, hükümetin verdiği kısa çalışma ödeneğine sarıldı. Mağdur işçiler hükümetin verdiği ödenekle evine ekmek götürebildi.

● Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına "kısa çalışma ödeneği" başvurusunda bulunan CHP'li başkanlar şu ana kadar 51 bin 525 işçi için 127.2 milyon lira aldı. Böylece CHP'li belediyeler çalışanlarına Kovid-19 şartlarında hükümetin sağladığı imkanlarla çalışanlarına ücret ödeyebildi.

● CHP'li belediyeler 616 şirketi için kısa çalışma ödeneği aldı.Kısa çalışma ödeneğinden İYİ Parti'li 52 belediye şirketi bin 324 çalışanı için 897 bin lira, DSP'li bir belediye şirketinde çalışan 48 kişi için 36 bin 468 lira ödendi. Kısa çalışma ödeneği desteğinden yararlanan işçilerin yüzde 63'ü CHP tarafından yönetilen belediyelerde çalışıyor. Belediye şirketleri bazında ise en yüksek oran yüzde 68.5'le CHP'de.
Talkın Salkım 4 ay önce
İBB'nin danışman, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları ve CHP'li milletvekillerinin yakınlarına şu ana kadar verdiği tahmini maaşlar şöyle:

Murat Ongun: 3 maaş - 45 bin TL
Y. Oğuz Duman: 3 maaş-45 bin TL
Ertan Yıldız: 3 maaş - 45 bin TL
Yavuz Saltık: 3 maaş - 33 bin TL
Y. Meltem Şişli: 3 maaş- 38 bin TL
Mehmet Çakılcıoğlu:3 maaş-38 bin TL
M.Murat Kalkanlı: 3 maaş-42 bin TL
T. Tuncay Önbilgin: 2 maaş-27 bin TL
Şengül A. Arslan: 2 maaş - 27 bin TL
İ. Orhan Demir: 3 maaş-42 bin TL
Tülün İnal: 3 maaş- 29 bin TL
Naim Erol Özgüner:3 maaş- 33 bin TL
Abdullah Aydın: 2 maaş -18 bin TL
Mehmet Akif Can: 2 maaş - 12 bin TL
Ali Karahan: 2 maaş - 18 bin TL
Eren Sönmez: 3 maaş - 40 bin TL

Bu maaşları ödeyenler ve kendi adamlarını yerleştirenler çamur atmayı çok seviyorlar
Memuru Düşünmül Gibi Yapanlar Namus Sözlerinizi Biz UNUTMADIK 4 ay önce
KILIÇDAROĞLU: Bütün işçilere namus sözü veriyorum, garanti veriyorum...
İMAMOĞLU: Seçilirsem Belediye işçilerini işten çıkarmayacağım...
MANSUR YAVAŞ: Ekmekle oynayan namussuzdur şerefsizdir...
Sonuç: CHP’li belediyeler Binlerce kişiyi işten attı.
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?