Çalışma Bakanı: 3600 ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge sorununu sözleşmeyle kayıt altına aldıklarını belirterek, "Ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız." dedi.

Ekonomi 02.09.2021, 20:07 02.09.2021, 20:20 Güler Sağlam
Çalışma Bakanı: 3600 ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız

Türk Telekom ve Türkiye Haber-İş Sendikası arasındaki 14'üncü Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi müzakere süreci anlaşmayla sonuçlandı.

Yaklaşık 10 bin çalışanı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak ile diğer sendika ve kurum temsilcilerinin katılımıyla imzalandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin burada yaptığı açıklamada, geçen günlerde farklı kurumlarda çalışan 700 bin işçiyi kapsayan önemli bir sözleşme imzaladıklarını anımsattı.

"3600 EK GÖSTERGE SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ, ÇALIŞMA PROGRAMINI HAZIRLIYORUZ"

Sözleşmeyle piyasada düşük ücret alan yaklaşık 320 bin işçinin ücret seviyelerini belli noktaya getirdiklerini belirten Bilgin, "Özel sektör için de yol gösterdik. Onlar için de belli bir taban, zemin oluşturduk. Bunun için ben kamuda yapılan sözleşmeyi çok önemli buluyorum. Aynı şeyi memurlar için yaptık. Memurlarla yaptığımız sözleşmede kümülatif olarak yaklaşık yüzde 32 civarında bir artış gerçekleştirdik, tabi bu 2022-2023 için. Genel Başkan burada vurguladı. Çok önemli bir kararı da o sözleşmeyle belirledik. 3600 ek gösterge sorununu sözleşmeyle kayıt altına aldık. Bütün memurlar için fiili bir sorun olan ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız. Bu sözleşmeyle kayıt altına alındı. Şimdi onun çalışma programını hazırlıyoruz" diye konuştu.

MEMURLAR, 3600 EK GÖSTERGEYİ BEKLİYOR

2022-2023 memur zam oranı belirlenirken yapılan görüşmelerde Hükümet 3600 ek göstergenin çıkarılacağını belirtmiş bu konu ilk kez yazılı olarak sözleşmede yer almıştı.

Memur ve memur emeklilerini kısa zaman içinde detaylarının açıklanacağı beklenen ek göstergelerin heyecanı sardı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

3600 ek göstergenin hayata geçmesiyle birlikte kapsamdaki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinin yüzde 20-25 oranında artması bekleniyor.

25 YILLIK MEMURA 21 BİN LİRALIK İKRAMİYE ZAMMI

Ek göstergenin 2200’den 3600’e çıkmasıyla 25 yıl hizmeti bulunanların emekli ikramiyesi 82 bin 345 liradan 103 bin 279 liraya yükselecek.

Otuz yıllık hizmet üzerinden bugün emekli olan kişi 3000 ek gösterge ile 153 bin 980 TL, 2200 ek gösterge ile de 149 bin 665 TL emekli ikramiyesi alabiliyor.

3600 ek gösterge geldiğinde aynı hizmet süresine sahip öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli ikramiyeleri 187 bin 962 TL’ye çıkacak.

HER YIL İÇİN MİNİMUM 1.276 LİRALIK ARTIŞ

Birinci gruptakilerde 33 bin 982 TL, ikinci gruptakilerde de 38 bin 297 TL artış olacak. Hizmet süresi 30 yılı aşanların emekli ikramiyesi her yıl için 1.132 TL ile 1.276 TL arasında artacak.

EMEKLİ MAAŞLARINA 950 LİRA ZAM

Ayrıca ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirleniyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla maaş ve ikramiye alabiliyor.

Son olarak ise emekli bir memurun alacağı aylık maaş 4 bin 300 lira iken 3600 ek gösterge ile birlikte bu rakam 5 bin 250 liraya çıkacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (9)
Sürekli maaşımızdan bahsediyorsunuz 3 ay önce
Sürekli sağlık medyası mmaşlarımızdan emekli ikramiyelerimizden bahsediyor, bunu sık sık haber yapıyor ama rakamlar abartılı ve gerçekte bizim aldığımız takamlar değil. Köpürtülerek yapılan bu haberi okuyan vatandaşlar “çuvalla para kazanıyorsunuz ne ağlıyorsunuz” diyerek üstümüze geliyor. Neden sürekli maaşlarımızdan ek ödememizden bahsediyor tğm sağlık siteleri? Neden sürekli ve bir tek sağlık siteleri sağlık personellerinin kazandığı parayı bu kadar haber yapıyor? Bizim çalışma sistemimizi maaşımızın çift başlı olduğunu, emekliliğe yansımayan ek ödemeyi amlamıyor ki vatandaş. Hoop 6-7 bin lira kazanıyorsunuz diyorlar bu haberler yüzünden. Yöneticilwr için “ballı maaş” diye haber yapıp çalışanları dolduruyorsunuz. Çalışanların ha bire maaşlarını yüksek yayayınlayıp vatandaşı dolduruyorsunuz. Sağlık haber siteleri, medya sağlık sistemine, çalışanlarına çok zarar veriyor. Bence artık bu haberler takibe alınsın ce talan haberler ceza alacakmış artık, ceza alsınlar.
troya 3 ay önce
2008 den sonra işe başlayan 5510 lular içinde birşeyler yapılmalıdır.
ali veli 3 ay önce
kanımca hükümet, bu 3600'ün altında kalacaktır
Hasan Hüseyin 3 ay önce
Fondaş @ali veli tüm sağlık sitelerinde hükümeti karaladığını biliyoruz. Sen kimin altında kalacaksın bakalım
Sağlık memuru 3 ay önce
Sağlıkçılar alkış değil bunları istiyor yıllardır:
3600 her unvana ve 2008 sonrası işe başlayan sağlıkçıları kapsayacak şekilde verilmesini.
* taban maaşa 1000 tl iyleştirme.
*sabit ücretlerin sigortaya yansıması.
*döner sermayenin dr, sağlık memuru ayrımı yapılmadan verilmesi.
*ab standaetlaeına göre hemşireye hasta dağılımı.
*yıpranma verilmeyen unvanlara 4 yıla 1 şeklinde yıpranma verilmesi..
Çünkü covid bizleri çook
kaad 3 ay önce
işi içinde olmayan bir insan olsam (sorgulamayan) memurlar ve emeklilerin sürekli zam aldıklarını hayat standartlarının ne kadar yüksek olduğunu düşünürdüm. Ama ne yazık ki bunun içindeyim ve gerçeği biliyorum...!!
takipteyiz 3 ay önce
takipçiyiz ne verilip ne alınacak ne kesilecek zehir gibi uyandık biz sağlıkçılar . artık öyle dolaplı zamları sallama ve oyalamaları yutmuyoruz ona göre
aslan 3 ay önce
Çalışma proğramı hazırlıyorlarmışşşş. Demekki 2018 den beri hiçbir iş yapmamışlar. Laf ile bu zamana gelinmiş. İnşAllah 2123 de bu iş biter.
boşver 3 ay önce
YANLIŞ BAŞLIK MEMURLAR DEĞİL HEMŞİRE ÖĞRETMEN POLİS VE İMAM YAZMALIYDINIZ DİĞERLERİYLE ALAKASI YOK
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?