Bakan Koca: Birkaç gün içinde sağlıkçılara sevindirici haberler vereceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Sağlık çalışanları ile ilgili görüşmeler yoğun bir şekilde devam ediyor. Birkaç gün içinde önemli, hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak." dedi

Ekonomi 01.12.2021, 17:15 01.12.2021, 17:44 Zeynep Elmalı
Bakan Koca: Birkaç gün içinde sağlıkçılara sevindirici haberler vereceğiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Birkaç gün içinde sevindirecek gelişmeler olacak"

Koca, hekimler başta olmak üzere sağlık çalışanlarının özlük hakları ve emeklilik konusuyla ilgili soruya, "Sağlık çalışanları ile ilgili görüşmeler yoğun, birkaç gün içinde önemli, hepimizi sevindirecek gelişmeler olacak" yanıtını verdi.

Omicron varyantıyla ilgili soru üzerine Koca, "Bununla ilgili dün de Uğur hoca ile görüştüm bir iki hafta içinde MRNA aşısına ne kadar etki edeceğini söyleyecekler. Yeni aşıya ihtiyaç var mı yok mu açıklayacaklar. Bu varyanta özel bir şey gerekiyor mu gerekmiyor mu onu da bir iki hafta içinde söyleyecekler" bilgisini verdi.

"İki haftalık süresini bekliyoruz"

Koca, TURKOVAC'ın acil kullanım onayına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

"Acil kullanım onayı bizim dışımızda olan bir şey. Zannediyorum, yıl bitmeden olacağını tahmin ediyorum aralık ortasında bekliyoruz. Üretimin de küçük ölçekli, 2 küçük ölçekli üretim tamamlandı. Büyük ölçekli 250 bin dozluk büyüklüğünde olan bir ölçek o da 29'unda yanı bugün dolumu bitmiş oldu. İki haftalık süresini bekliyoruz. Üretim de büyük ölçekli bir taraftan."

"Varyant olmasına rağmen bir kapatma durumunu düşünmüyoruz"

İlave tedbirlere ilişkin soru üzerine Koca, "İlave tedbir önermiyoruz, önerdiğimiz daha doğrusu bu dönemde varyant olmasına rağmen bir kapatma durumunu düşünmüyoruz. Daha önce önerdiğimiz kişisel güvenlik çemberi kişisel tedbirler maske mesafe gibi artı kapalı ortamlarda uzun süre bulunmama, havalandırılan ortamlarda daha çok bulunabilir olma ve ısrarla aşı, aşı, aşı. Çünkü aşının etkili olduğunu biliyoruz" dedi.

Koca, yeni varyantın etkileriyle ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Şu an bizde görülmediği için bir şey söylemek zor ama bilgi anlamında görülen yerlere vakalara baktığımızda bulaşıcılığın yüksek olduğu, virülansı ile ilgili daha net bir şey olmadığı, muhtemelen belki virülansı düşük bile olabilir. Bu da zannediyorum 1-2 hafta içerisinde netleşir."

"Delta varyantından etkili mi" sorusuna Koca, "Şu an bilgiler o yönde ama birkaç hafta içerisinde daha netleşir" dedi.

Bakan Koca, Güney Afrika ile alakalı uçuş kararının devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, "Hayır devam bir değişiklik yok" karşılığını verdi.

Molnupiravir ilacına ilişkin Koca, "Molnupiravir dediğim şekilde yerli üretimi olacak, 3-4 firma bu anlamda müracaatını yaptı. Benim '30-35 kat oranında ucuz olacak' dediğim rakamdan daha ucuz olacak muhtemelen belki 50 kat oranında ucuz olacak. Vatandaşımıza ücretsiz olacak" bilgisini verdi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
SAĞLIK TEKNİKERİ 2 ay önce
@FAHRETTİNKOCA TAMAM ÇOK GÜZEL HEKİM HOCALARIMIZA YAPTINIZ ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK ONLARDAN RAHATSIZ DEĞİLİM HAK EDİYORLAR...
PEKİ YA DİĞERLERİ
ÖNEĞİN: HEŞİRELER, EBELER, TIBBİ SEKRETELER, LABORANLAR, BİYOLOKLAR, HASTA BAKICILARI, ANEZTEZİCİLER, TEKNİKERER VE TEKNİSYEN GİBİ ASLINDA TOPLAM SAĞLIKÇILARIN %70 OLUŞTURAN AMA NE YAZIKKİ HERZAMAN UNUTULAN
YANİ SAĞLIĞIN ÜVEY EVLATLARI
YİNE DOKTOR KANLIĞI OLDUĞUNUZ KANITLADINIZ
HEKKIMI HELAL ETMİYORUM
HİÇTE HUZURLU ÇALIŞTIĞIMI SANMAYIN
Gerçek hemşire 2 ay önce
Dr a verilen zamma itiraz edenler dolarla üç dört yerden maaş alanlara niye itiraz etmiyor
CovidAcil 2 ay önce
Doktor Bakani'nin Saglik Calisani dedigi de Doktorlar!
werawr 2 ay önce
nasıl yanı ?
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?