PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Asgari Ücrete %25 Zam Yapılacak

Hükümet kanadının yıllık %75’i aşması beklenen enflasyon nedeniyle asgari ücretle meydana gelecek %25’lik kaybı maaşlara zam olarak yansıtılması bekleniyor.

Ekonomi 29.06.2022, 09:03 29.06.2022, 12:41 Cansu Polat
Asgari Ücrete %25 Zam Yapılacak

Asgari ücrete yılbaşında %50 zam yapan hükümet, 4 Temmuz’da TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon rakamları sonrası enflasyonun yıllık %75’i aşmasını bekliyor.

Yıllık %75’lik enflasyon oluşması durumunda asgari ücretlinin yaklaşık %25’lik bir kaybının söz konusu olacağı değerlendirilirken bu farkın asgari ücrete zam olarak yansıtılması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET 5300 TL OLABİLİR

%25’lik asgari ücrete zam yapılması durumunda asgari ücretin 5.300-TL’ye çıkabileceği belirtildi.

Cumhur ittifakının ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici’de asgari ücretin %23 civarında artmasının beklendiğini geçtiğimiz hafta açıklamıştı

Diğer taraftan asgari ücrete yapılacak %25 zam yapılması durumunda işveren üzerindeki yükü azaltmak için de bir hazırlık yapıldığı söyleniyor. Buna göre asgari ücret üzerinden kesilen SGK priminin belli sayıda işçi çalıştıran küçük işletmeler açısından devlet tarafından karşılanabileceği ifade ediliyor.

Bilindiği üzere asgari ücretten 2022 yılı ocak ayından itibaren vergi kesintisi yapılmıyor. İşveren sadece SGK primini ödüyor. Mevcut asgari ücrete göre, işverenin devlete ödediği pirim tutarı ise 875 TL civarında. Temmuzda %25 asgari ücret zam yapılmasını ardından işverenin prim maliyeti de artmış olacak.

GÖZLER 4 TEMMUZ'DA

Öte yandan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile komisyondaki tarafların yapacağı çalışmaların hafta sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Asgari ücret artışında enflasyon kriterinin esas alınması konusunda bir uzlaşmaya varılırsa, 4 Temmuz'da açıklanacak yıllık enflasyon oranından sonra yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna açıklanacak. 

Yorumlar (6)
Vatandaş 2 ay önce
Yanlış anlaşılmasın asgari ücrete verilen zamma bir itirazım yok ama asgari ücrete gelen her zam aynen tüm ürünlere yansımakta bir iş yeri sahibinin lafı asgari ücrete gelen zam kadar bizde ürünlerimize o şekilde zam yapıyoruz dedi k8mse cebinden ekstra para vermiyo olan biz vatandaşa oluyor. Hükûmet zam vermekle bu süreci halledemez eskiden alınan ücretlerle şimdiki ücretin arasında alım gücü acısından çok fark var ve bu süreçte yapılanlar hep yanlış yeni zamlara hazır olun...
Kasier Soze 2 ay önce
Asgari ücret komisyonu bugün toplanacak ve yarın karar çıkacak 2 günde. Konu hekim ve sağlık çalışanları olunca ise en az 7 aylık çalışma gerektiriyor.
KHK 2 ay önce
Biz yeni kadroya geçen işçiler desenize hala asgari ücretle çalışacağız
Çalışan 2 ay önce
Hiç birşeye ZAM gelmesin bu ülkede bizim maaşada gelmesin yeteeerrr artıkkkkkk zam zana zam zam zama zam zum lamyum zama zam
Hemşire 2 ay önce
Gelir vergisi düşer
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?