PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ajanslar Madde Madde 3600 Ek Gösterge İçeriğini Yayınladı

Temmuz ayında Meclis’e gelerek yasalaşması beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili ajanslar tarafından madde madde 3600 ek göstergenin içeriği yayınlandı

Ekonomi 26.05.2022, 11:50 27.05.2022, 10:15 Cansu Polat
Ajanslar Madde Madde 3600 Ek Gösterge İçeriğini Yayınladı

3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili ay sonunda Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklama yapması beklenirken düzenlemenin mayıs ayı bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor.

3600 ek gösterge uzun zamandır tartışılıyor. Milyonlarca kamu çalışanının maaşlarını ve en çok da emekli ikramiyelerini etkileyecek olan uygulama daha kapsayıcı olması için çalışmalar yürütülüyor.

Ek gösterge maaş ve emekli ikramiyelerini belirlerken kullanılan bir hesaplama yöntemi olarak öne çıkıyor. Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek göstergenin artması, alınacak ödemenin artması anlamına geliyor.

Açıklama ay sonunda yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, İstanbul'da katıldığı toplantıda 3600 ek gösterge ile ilgili tarih vererek açıklamanın bu ay sonunda yapılacağını aktarmıştı. Düzenlemenin, bu ay bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulması bekleniyor.

Madde madde 3600 ek göstergenin içeriği

Temmuz ayında son halini alarak yasalaşması beklenen 3600 ek gösterge ile ilgili bugüne kadar ortaya çıkan tabloya göre uygulama şu şekilde çıkacak:

  • 3600 ek gösterge kamu çalışanlarını kapsayacak.
  • Şu ana kadar öğretmenler, hemşireler, polisler ve din görevlilerini kapsıyor. Yönetici konumundaki memurlar da bu kapsamda düşünülüyor. Ancak kapsamın genişlemesi için çalışma devam ediyor.
  • Göstergesiz memurların da gösterge kapsamına alınması düşünülüyor.
  • Ek gösterge ile adı geçen mesleklerde çalışanların maaşları ve emekli ikramiyeleri ile emekli maaşları yükselecek. Artış emekli ikramiyelerine daha büyük oranda yansıyacak.
  • Ek gösterge arttığında adı geçen memurların maaşları ortalama 100-200 lira arasında zamlanacak. 6 bin lira maaş alan bir memurun maaşı 6 bin 200 lira olacak.
  • Emekle maaşlarındaki artış eskiye oranla yüzde 20'lere varan bir yükseliş gösterecek. İkramiyelere en az 20-30 bin lira arasında artış uygulanacak. Çalışma yılına göre bu rakam 35 bin liraya kadar çıkacak. Daha önce 150 bin lira emekli ikramiyesi alacak bir memur ek 3600 gösterge verildiğinde 180 bin lira emekli ikramiyesi alacak.
  • Öğretmen emeklilerine 1.000 lirayı aşan zam yapılacak. 5 bin 200 lira alan bir öğretmen emeklisi 3600 ek gösterge sonrasında 6 bin 240 lira maaş alacak.
Yorumlar (24)
EG-Samsun 1 ay önce
Halen Sağlık Personelinde Hemşirelerin adı geçiyor. Aynı görevi yapan değişik kadroda sağlık personeli var. Onlardan bahsedilmiyor. Öğretmenlere verilirken "ben sadece sınıf öğretmenlerine veririm, orta öğretim kurumlarındaki branş öğretmenlerine vermem" denmedi. Tüm öğretmenlere verildi. Öyleyse aynı mantıkla tüm sağlık lisansiyerlerine verilmeli. Bu akla ziyandır.
ne yapalım 1 ay önce
evler arabalar trilyon olmuş . ne yapsın insanlar 20-30 bini. koltuk takımı etmez bugün.
VHKİ GİH MEMUR 1 ay önce
HEMŞİREYE VERİLİRKEN VHKİ YE VERİLMEZSE ÇOK AYIP EDERLER
Mplt 1 ay önce
Öğretmen ve polislerlerde şu branştakiler demeyip sağlık çalışanlarına gelince bir kaç branş demeleri ne kadar saçma bir durum anlamakta zorlanıyorum.
Selim Karaca 1 ay önce
Öğretmenler, polisler, hemşireler bakanlık tarafından seçilmişler,peki neden din görevlileri diyor da,sağlık çalışanları demiyor, bu kul hakkıdır kayırmacılıktır,çıkar ve menfaat tir... Bu 3600 ek göstergeyi herkesin okul ve derece kademesine göre çıkarmazsanız bu daha çok mağduriyetleri oluşturur,ve mağdurlarda sizlere ancak lânet okur.
Sağlıkçılar 1 ay önce
Bu zaten kesinlikle mahkemeye gider ve iptal olur bakın biz yaptık mahkeme iptal etti derler, ahanda görürürsünüz, onun için kapsamı dar gerekçe hazır
Fzt 1 ay önce
Tüm Sağlık Personelini kapsamalı, hekimlerinde ek göstergesi arttırılmalı. Aksi durum adaletten uzak olur ve bu ciddi problemler yaratır. Hem sağlık hizmetlerinde hem de sandıkta.. Adaletli olun ya da hiç bir şey yapmayın eskisi gibi bırakın..
Dr 1 ay önce
doktorlara yok mu
Uzman Yönetici 1 ay önce
Tabi ki sen tüm lisansiyerlere verilmeli hatta uzman Hemşirelerin ki daha fazla artırılmalı ama hemşire ile diğer sağlık çalışanları farklı meslektirler öğretmenler arası branş farkı gibi bir durum değil komik olmayalım
uyumaya devam mışıl mışıl memurlar 1 ay önce
yalan haber valla yalan veremezler göreceksiniz yoksa kırk dereden su getirtmezler daha anlamadınız mı ?yoksa bir gecede çıkartırlar istediklerini nasıl yapıyorlar uyanın
KABAK TADI BU OLSA GEREK 1 ay önce
KABAK TADI BU OLSA GEREK gidin başımızdan gölge etmeyin başka ihsan eylemem
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?