3600 Ek Gösterge Sağlık Personellerinin Tamamına Verilsin Kanun Teklifi Verildi!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasıyla Sağlık Personelinin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi. Verilen kanun teklifinde sadece hemşire kadrosuna değil, sağlık teknisyeni, teknikeri ile diğer sağlık unvanları da yer alıyor.

Ekonomi 13.01.2020, 10:47 14.01.2020, 20:20 Güler Sağlam
3600 Ek Gösterge Sağlık Personellerinin Tamamına Verilsin Kanun Teklifi Verildi!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi, 10 Ocak 2020 itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Teklif ile sağlık personellerine 3600 ek gösterge talep ediliyor.

Ocak 2020 tarihi itibarıyla Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına pedagog, radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni ve laborant unvanları altında çalışan sağlık personelinin dahil edilmesi ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına uygulanacak ek göstergelerin yükseltilmesi amacıyla “657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM’ye sunuldu. Teklifin gerekçelerini gündeme gelmesi kanunlaşması adına “saglikpersonelihaber.net” paylaşıyoruz:

10 Ocak 2020 tarihi itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’na havale edilen Kanun Teklifi, son durum olarak “Komisyonda” görünmekte ve karar tarihi bilinmemekte.

Halihazırda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan memurlardan bir kısmı Kanunun 36. maddesinin (III) numaralı sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde sayılmamışlardır. Özellikle pedagog, radyoterapistler, radyoterapi teknisyenleri, sağlık teknisyenleri, anestezi teknisyeni, laborantlar gibi meslek mensuplarının bu sınıftan sayılmaması nedeniyle özlük haklan açısından mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır.

Kanun teklifi ile en önemli kamu hizmetlerinden birisi olan sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde olması gereken bu hizmet sınıflarının bu alana dahil edilmesi amaçlanmıştır.

Aynı zamanda söz konusu sağlık hizmetler sınıfında yer alan söz konusu personel arasında aylıklarını ve emekliliklerinde kendilerine ödenecek yaşlılık aylıklarını da doğrudan ilgilendiren ek gösterge açısından da bir ayrımcılık söz konusudur. Sağlık Hizmetleri Sınıfında yer alan diğer personelden üniversite mezunu personelin de diğer sağlık personeli gibi 3600 ek göstergeden yararlanmaması sağlık hizmetini yerine getiren personelimizin mağdur olmasına neden olmaktadır.

Anılan sınıflarda görev yapan memurlar ek göstergelerinin 1. Derece için 3000'den 3600'e çıkarılmasını beklemektedir. Özellikle son yılarda iktidarın her kademesinde yer alan yöneticiler tarafından bu beklentinin karşılanacağı ve söz konusu memurlarımızın 1. Derece için ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağına ilişkin sözler verilmiş olmasına rağmen bu sözler tutulmamıştır.

Pek çok memurun gelirleri yeterli olmadığı ve ek iş yapmak zorunda kaldıkları bilinmektedir. Ek göstergenin memurların maaşlarını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini önemli ölçüde etkilediği dikkate alındığında bu görevleri icra eden memurlarımızın ve yıllarca emek vermiş memur emeklilerin gelirlerini artıracak böylesi bir düzenlemenin özellikle son yıl içinde enflasyonun artış oranı düşünüldüğünde fayda sağlayacağı açıktır.

TIKLAYIN

Bu nedenlerle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile söz konusu sağlık personelinin ek göstergelerinin yükseltilmesi amaçlanmıştır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. maddesinin (III) numaralı fıkrasına, hemşire yardımcısı ibaresinden sonra gelmek üzere “pedagog, radyoterapist, radyoterapi teknisyeni, sağlık teknisyeni, anestezi teknisyeni, laborant” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- 657 sayılı Kanun’un Eki (I) sayılı Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan Veya Aylık Alınan Derecelere Göre Ek Göstergeler başlıklı cetvelin III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümü aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanlığı yürütür.

CHP Milletvekili Özgür Özel’in TBMM’ye sunduğu 3600 ek gösterge ile ilgili kanun teklifi metni şöyle;

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
hekim 1 yıl önce
şimdi beyin sinir cerrahisi ile tekniker aynı maaşı mı alacak
Tıbbi sekreter 1 yıl önce
Sen bu kafayla nasıl beyin ve sinir cerrahisi olmuşsun hayret demekki hemşire sağlık memuru tıbbi sekreter vb sağlık personeli olmak doktor olmaktan daha zor en azından onların aklı seninkinden daha iyi çalışıyor ayrıca bü ülkede ben doktorum herşeyi ben yapıyorum ben hemşireyim en çok ben çalışıyorum denildikçe sağlıkta çöken sistem hiç bir zaman toparlanamaz
hemşire 1 yıl önce
ben fikrimi belirtmek gerekirse sadece hemşirelere verilmesi gerek onlar da aynı zamanda doktordan daha fazla iş yapıyorlar ve yoruluyorlar doktorlar haketmezken hemşire hakediyor sonuna kadar
Borodino 1 yıl önce
Şunun derdine bak hele
DİYALİZ HEMŞİRESİ 1 yıl önce
HEMŞİRELER ARTIK TEKNİKERLİKTEN GELME TEKNİKER SEVİCİ SENDİKALARIN PEŞİNİ BIRAKMALI BUNLARDAN HEMŞİREYE HEMŞİRELİĞİ TEK KURUŞ FAYDA GELMEZ SÖZ KONUSU 3600 OLUNCA TÜM PERSONELİN HAKKI DEMESİNİ BİLİYORSUNUZ AMA EN AĞIR ŞARTLARDA EN AĞIR İŞ YÜKÜ İLE ÇALIŞAN HEMŞİRELERE SESİNİ ÇIKARANINIZ YOK HEMŞİRENİN TEMEL ALANLARI TEKNİKERLERE VERİLİRKENDE SUS PUSSUNUZ YEDİRMİYECEZ LAN SİZE HEMŞİRELİĞİ
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?