2020 Yılı Kamu İşçilerine İkinci İlave Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Taşerondan kadroya geçen işçilere ödenecek olan ilave tediye merak konusu olmuş durumda. Kamu kurumlarında işçi statüsünde çalışan bütün işçilere yılda 52 günlük ilave tediye ikramiyesi ödeniyor. Bu ödemeler 4 taksitte 13 günlük olarak hesaplara yatıyor.

Ekonomi 25.02.2020, 22:34 25.02.2020, 22:39 Güler Sağlam
2020 Yılı Kamu İşçilerine İkinci İlave Tediye Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Tediye yani ek ödeme, devletin çalışanlarına her yıl 52 günlük verdiği ikramiyedir. Farklı kurum ve kuruluşlarda çalışan işçiler merakla tediye haberlerini takip ediyorlar. Kamuda çalışan işçilerin tamamına 13 günlük tediye ödemesi yapılacak. 

2020 YILI TEDİYE ÖDEME TARİHLERİ BELLİ OLDU

İlk tediye ödenmeden önce Resmi Gazete'de iki tediyenin ödenme tarihi belli olmuştu. İlk tediye 31 Ocak'ta ödendi. ikincisi ise 22 Mayısta ödenecek. Yeraltı işlerinde çalışan işçilere ilave tediyenin tamamı ise 23 Aralık'ta ödenecek.

KİM NE KADAR TEDİYE ALACAK?

2.943 TL Brüt maaş alan işçiye 913 TL tediye ödenecek.

3.000 TL Brüt maaş alan işçiye 929 TL tediye ödenecek.

3.500 TL Brüt maaş alan işçiye 1.084 TL tediye ödenecek.

TIKLAYIN

4.000 TL Brüt maaş alan işçiye 1.239 TL tediye ödenecek.

4.500 TL Brüt maaş alan işçiye 1.394 TL tediye ödenecek.

5.000 TL Brüt maaş alan işçiye 1.548 TL tediye ödenecek.

BELEDİYEDE ÇALIŞAN İŞÇİLER TEDİYE ALAMIYOR

Belediye bünyesindeki şirketlerde çalışan işçiler ilave tediye hakkından yararlanamıyor. İşçiler kendilerine de ilave tediye ikramiyesi verilemsini istiyorlar.

TAŞERON İŞÇİLERE ASGARİ ÜCRET ZAMMI VAR MI?

Kurumlarda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. Kurumlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşları konusunda bazı belediyeler seçimden önce önemli adımlar atmışlardı. Kocaeli Belediyesi tarafından atılan adımda taşeron işçilerin maaşlarına günlük 21 TL aylık ise 635 TL zam yapılmıştı. Buna benzer kararlar seçimlerden hemen önce birkaç belediye tarafından alındı.

Taşeron işçi olarak çalışırken 2 Nisan itibariyle sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen çalışanlar için ise Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri 2020 yılına kadar geçerli olacak sosyal ve mali hakları düzenlenmişti. Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçilere 6 şar aylık dilimlerde yüzde 4+4 şeklinde zam yapılması kararlaştırılmıştı. Fakat ücretlerde oluşabilecek enflasyon farkı ve belediye şirketlerine geçen işçilere ilave tediye vb. bir çok konuda mali ve sosyal haklar yönünden eksikliği ortaya çıkmış, kadroya geçen işçiler ve sendikalar tarafından eleştirilmişti.

KAMU İŞÇİLERİNE DE ENFLASYON FARKI VAR

Sayıları yaklaşık 200 bini bulan kamu işçileri de yıllık verilen zam oranları enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkını alabiliyorlar. Kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 900 bin taşeron işçi, nisan ayında kadroya alındı. Kadroya alma işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde gerçekleştirildi. Söz konusu KHK'de, kadroya alınan işçilerin ücretlerinin, taşeronda iken imzalanmış toplu sözleşmedeki ücret tutarından fazla olamayacağı öngörüldü. Yüksek Hakem Kurulu'nun aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; yerel yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?