2020 Yılı 4/D Sürekli İşçi İçin ( Hastane İşçileri ) Toplu İş Sözleşmesinde Yüzdelik Dilim ve Tayin Hakkı!

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan 4/D Sürekli İşçi kadrosuna geçirilen hastane işçisi olan sağlık çalışanlarını imzalanacak olan TİS'de tayin ve yüzdelik dilimlerin olup olmadığı en çok merak edilen konular arasında. Yüzbinlerce çalışanı yakından ilgilendiren TİS'in içeriği henüz netlik kazanmış değil.

Ekonomi 11.08.2020, 11:29 06.07.2021, 04:05 Güler Sağlam
2020 Yılı 4/D Sürekli İşçi İçin ( Hastane İşçileri ) Toplu İş Sözleşmesinde Yüzdelik Dilim ve Tayin Hakkı!

Taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen milyonlarca çalışan, TİS görüşmelerinde yüzdelik dilim, enflasyon zammı ve tayin hakkı olup olmadığı merak ediyor. TİS ile taşeron işçilerin maaşları ve sosyal hakları belli olacak. TİS kapsamında taşeron maaş zammı, tayin hakkı, ödeneklerin oranlarının artması, görev tanımı gibi çok sayıda önemli konunun görüleşeceği toplantı büyük önem taşıyor. Yüksek sesle söylenen taleplerden birisi de bayram ikramiyesi konusunda. Taşeron işçilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi 75 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemelerden yapılan kesintiler sonrası ödenen tutar 53 TL seviyesinde. Bu bayram ikramiyelerinin artırılması da TİS görüşmelerinde ele alınması bekleniyor. Peki Taşeron ve 4/D'li işçi TİS maaş zammı ne kadar olacak?

TAŞERON İŞÇİLERE TAYİN HAKKI

2020 yılı içerisinde yapılacak olan görüşmelere katılacak olan işçi sendikası mali konuların yanında sosyal haklar konusunda işçilerin talebini iletecek. Bu noktada ele alınması beklenen tayin hakkı da görüşmelerde yer alacak. KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları o dönem yayımlanan bir genelge ile belirlenmiş ve uygulamaya konmuştu. Bu alanda 2020 yılı görüşmeleri ilk defa taleplerin iletileceği görüşme olacak.

TAŞERON İŞÇİLERE YÜZDELİK DİLİM İLE EK ZAM MÜJDESİ GELECEK Mİ?

2020 TİS görüşmeleri öncesi taşeron işçilere yüzdelik dilim düzenlemesi ile ek zam beklentisi gündeme gelmişti. Taşeron işçilerin ve sendikaların uzun süredir gündeminde olan yüzdelik dilim düzenlemesi için hatırlanacağı üzere bazı işçiler mahkemelerden olumlu sonuçlar almış, bu sonuçlar diğer taşeron işçileri de umutlandırmıştı. Konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmazken 2020 TİS görüşmeleri bu noktada kilit olarak gösteriliyor.

BEKLENEN ENFLASYONA GÖRE ZAM

Yeni Ekonomi Planında , eski enflasyona göre değil , yeni yılda beklenen enflasyona göre TİS görüşmelerinde zammın masaya yatırılacağına karar verilmişti. Buna göre bakacak olursak Belediye işçileri ile 4/D'li işçilere maaş zamları , 2021 için beklenen 9,51 'lik enflasyona göre hesaplanacak. 2023 maaş zammı için ise beklenen 8.52 'lik TÜFE 'ye göre bir hesaplama yapılacak.

TAŞERON İŞÇİ ZAM ORANINA ENFLASYON ETKİSİ

2018 yılından bu yana YHK ile imzalanan TİS 'e bağlı olarak yılda yüzde 8 oranında maaş zammı alan işçiler, yüksek enflasyon karşısında oldukça kayıp yaşadı. Bu sorunun çözülmesi için çeşitli mecralarda seslerini duyurmaya çalışsalar da çözüm için Toplu Sözleşme görüşmeleri işaret edildi. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ise 2020 yılı TÜFE tahmini 9,98 olarak açıklandı. 2021 yıl sonu enflasyonu beklentisi ise 9,51 olarak açıklandı. 2022 TÜFE beklentisi ise 8,52 olarak açıklandı.

ERTELEME DUYURUSU

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete 'de yayımlanan duyuruda , korona nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin ertelendiğine yer verildi. Bu erteleme duyurusu belediye işçilerini kapsamaktadır. Toplu sözleşmeler Temmuz ayına kadar olmayacak. Bu nedenle belediye işçilerinin toplu sözleşmeleri , korona salgınının durmasını bekleyecek. Eğer bir 3 aylık erteleme daha olmazsa belediye işçilerinin sözleşmelerinin Ağustos ayında, diğer işçiler için ise daha önce açıklanan 31 Ekim 2020 tarihinde TİS görüşmelerinin başlaması bekleniyor.

YÜZDELİK DİLİM DÜZENLEMESİ

Taşeron işçilerin maaş zammı konusunda yapılması beklenen en önemli düzenleme yüzdelik dilim ile ek zam. Yüzdelik dilim konusunda açılan davalar ve bu davalardan sonra işçiler lehine alınan kararlar bulunuyor. Bu kararların ardından bir işçi sendikası tüm çalışanları adına dava açmayı hazırlandığını duyurdu. Tüm taşeron işçiler bu konuda herhangi bir dava sürecine girilmeden Çalışma Bakanlığı'nın bu konuda adım atmasını bekliyorlar.

950 BİN 4/D KAMU TAŞERON İŞÇİYE BEKLENEN ENFLASYONA GÖRE ZAM

Yeni Ekonomi Planında , eski enflasyona göre değil , yeni yılda beklenen enflasyona göre TİS görüşmelerinde zammın masaya yatırılacağına karar verilmişti. Belediye işçileri ile 4/D'li işçilere maaş zamları, 2021 için beklenen 9,51 'lik enflasyona göre hesaplanacak. 2023 maaş zammı için ise beklenen 8.52 'lik TÜFE 'ye göre bir hesaplama yapılacak.

YAPILMASI MUHTEMEL ZM ORANLARI

Yüzde 10 Zam: Taşeron işçilere 2020 enflasyon hedefi artı yüzde 1.5 refah payı.

Yüzde 12 Zam: 2019 yılı enflasyon oranları

Yüzde 15 Zam: 2020 yılı sonunda enflasyonun yüksek çıkması durumunda olabileceği konuşuluyor.

Yüzde 17.5 Zam: Yüzde 4 oranında ki zamların telafisi için bu oranda bir zam yapılabileceği de iddialar arasında.

TEDİYE VE BAYRAM İKRAMİYESİ EĞİTİM YARDIMI

2020 yılı zamları ile birlikte taşeron işçilerin tediye ikramiyeleri artacak. Maaşlara göre ödenen bu ödemelerde yapılan kesintilerin olmaması noktasında taşeron işçilerin talepleri bulunuyor. Bu talep kabul edilirse tediye ikramiyesi ödemeleri brüt maaş üzerinden doğrudan ödenecek.
Diğer bir talep ise eğitim yardımı kapsamında. Taşeron işçilere Eylül ayında yapılan eğitim tutarlarının oranlarının yükseltilmesi talep ediliyor.

En yüksek sesle söylenen taleplerden birisi de bayram ikramiyesi konusunda. Taşeron işçilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi 75 TL ödeme yapılıyor. Bu ödemelerden yapılan kesintiler sonrası ödenen tutar 53 TL seviyesinde. Bu bayram ikramiyelerinin artırılması da TİS görüşmelerinde ele alınması bekleniyor.

4D KADROSU NEDİR?

4D kadrosu 657 Devlet Memurları Kanununda belirtilen çalışma şekillerinden bir tanesidir. 657 DMK'nın 4. Maddesinde çalışma şekilleri madde madde sayılmıştır. Bu kapsamda 4. maddede A, B, C ve D maddelerinde bütün istihdam şekilleri sayılmıştır.

4D işçileri bu kadro tanımlamasından bir tanesidir. Ancak 696 sayılı KHK ile 4C tamamen ortadan kaldırılmıştır. 4C'ler şuan 4B 'ye geçirilmektedir.

Kamuda görev yapan personel türleri 657'nin 4. Maddesinde sayılmıştır. Bu maddeye göre : kamu hizmetleri memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler eliyle gördürülür açıklaması vardır. Her bir görev unvanı ise A,B,C ve D maddelerinde açıklanmıştır. Bu durumda her bir görev tanımı 4A, 4B, 4C ve 4D olarak belirtilmiştir. Sürekli çalıştığınız kurumlarda ki bu rakamlı ifadeler esasen bunu ifade etmektedir.

4D İŞÇİLERİN TAYİN HAKKI OLACAK MI?

4D işçilerin eğitimlerinden dolayı eğitim mazeret tayin hakkı olacak mıdır?
4D personelin sağlık mazereti yada eş mazeret hakkı olacak mıdır?
4D lerin can güvenliği gibi nedenlerle naklen atanma hakkı olacak mıdır?
Boşanma, eşinin ölümü gibi nedenlerle 4D li personele tayin hakkı verilecek mi?
Kurumlarına göre 4D lere de dönem tayin hakları verilecek midir?

4D İŞÇİLERİN İZİN HAKLARI NASIL OLACAK?

4D işçiler hakkında merak ettiğimiz bir diğer husus ise izin haklarının nasıl olacağıdır. Özellikle ücretsiz izin haklarının ve doğum izin haklarının nasıl düzenleneceğini merak ediyoruz. Doğum yapan bir 4d işçinin doğum sonrası izin süresi ne kadar olacak ve ücretsiz izin hakkı olacak mı?

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
Ahmet akyildiz 13 ay önce
Böyle berbat bir tis olamaz
işçiler olarak en büyük kin ve nefretle oyalamanizi ve çaresiz çırpınışlarınizi görmek acı verici daha üye muye yok sesimizi duyurmamaiz lazım bu şekilde sağlık çalışanları temsil edilmemeli ve edilemez
4d 13 ay önce
Hastane 4d iscileri donersermaye verilsin bakanlik 4d için pandemi ucreti yatsın 4d hakkında bakanlik açıklamaları hakkında hastane yoneticileri bilgi versin kulaktan duyma bilgiler olmaz resmi belge ile 4d iscilerine verilsin
Ankaralı 13 ay önce
Üniversite mezunu atanamayan 4 dli taşarön olarak kurum içi geçiş haklarımızı istiyoruz üniversite mezunu olarak kendi işimizi yapmak istiyoruz diplomamiz boşa gitmesin hiç okumamış arkadaşlarımda var ama onlar bile kendi işini yapsan hadi biz okumadık diyolar sesimizi duyun torpili olan masa başı olmayan ........
Hikmet gencoglu 13 ay önce
Ahmet bey kesinlikle katılıyorum ve bende istifa ediyorum....!!!!!!bu malum saçma sendikadan
sesimizi hep birlikte duyuralım
saglik calisani 13 ay önce
Kadro yok maaş da düzelme yok sürekli izin izin diyor sayın sendikamız ac insan parasız insan izni ne yapacak ben dahil birçok arkadaş yıllık izinde ek iş yapıyoruz
4d li ezilenlerden biriyim 12 ay önce
Pandemi dediler 3 ay hemşirelere ve doktorlar alacaklarını aldı... ha kimine az kimine çok...
peki bu sendikalar hiç düşünmüyor mu burda sadece hemşire ve doktor yok.. arkadaşlar
bizler onlar için varmıyız yokmuyuz önemli değil. tabi seçimde 950 bin kişiye ihtiyacınız olacak
o zaman bakalım arkadaşlar bizlere nasıl vaatler verecekler...
2500 tl ye kendileri geçinebilirler mi. işte bu 950 bin kişi bu maaşla çoçuklarını okutup ev geçindiriyor.
950 bin personelin haklarını verin artık yeter......
TOPRAK 11 ay önce
Çok haklısınız herşey birilerinin istediği şekilde belirli bir düzen içerisinde bizleri uyutarak yapılmaya devam ediyor. Çocuklarımız bizden bir şey istediğinde ya gözlerim doluyor ya boğazımda düğümlenen tükürüğümü yutmaya çalışıyorum. Eşim bana ya sana artık bir T-Shirt alalım dediğinde boşver hanım varya evde 5 sene önce aldığımız onu giyerim sen kendine ve çocuklarımıza al demekten başka ne yapabiliyoruz. Yanyana oturduğumuz diğer arkadaşlarımız ya bu sene nereye gitsek diye daha Ocak ayında söylenmeye plan yapmaya başladığında biz maaşın 5. günü nereden kıssak diye kendimizi avutuyoruz. Rabbim her şeyin en doğrusunu görüyor
4 d li köle 12 ay önce
ömrümüzü yediniz. hakkımızı yediniz. Allaha havale ediyorum
Saglik 13 ay önce
Yakında taseronlar maaş olarak bizi geçerler bakın bunu yazın bi kenara
osman çın 12 ay önce
düzeliirr.
mehmet 13 ay önce
yıllardır sizin bu zorunuza gitme durumu nedir. umarım geçeriz ve sizin 2-3 katınızı alırız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?