2020 temmuz aralık memur eş ve çocuk yardım tutarları belli oldu!

2020 temmuz - aralık arasında memur eş yardım tutarı ne kadar oldu? 2020 temmuz aralık memur çocuk yardım tutarı ne kadar? Memurlara ödenen aile yardım tutarları ile memur eş aile yardımı ile çocuk yardımından vergi kesintisi yapılır mı gibi en çok merak edilen soruların cevabına haber detayımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 temmuz aralık memur eş ve çocuk yardım tutarları belli oldu!

2020 temmuz aralık memur eş ve çocuk yardım tutarları 

2020 temmuz ayı memur maaş zam oranın belli olması ile birlikte memurların alacakları eş ve çocuk yardım tutarlarıda belli oldu. Memurlar çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşleri için 2273 katsayı ile maaş katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar 0-6 yaş çocuklar için 500 gösterge rakamının aylık maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar ve 72 aydan büyük çocuklar içinse 250 gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak rakam kadar ödeme almaktadırlar. Memurlara ödenen eş ve çocuk yardımlarında herhangi bir vergi kesintisi yapılmamaktadır.

Aile yardımı eş için                            351,23 TL 

Çocuk yardımı 0-6 yasş                     38,64 TL

Çocuk yardımı 6 yaş üstü                  77,28  TL

TIKLAYIN

Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 1500, çocuklarından herbiri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir.

Aile yardımı ödeneği hakkını kaybetme:

Madde 205 – Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneği hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümü, çocuk için ödenen yardım ödeneği hakkını da çocuğun ölümü veya 206 ncı maddedeki hallerin vukuunu takip eden ay başından itibaren kaybeder.

Çocuk için aile yardımı ödeneği verilmiyecek haller:

Madde 206 – Aşağıdaki hallerde çocuklar için aile yardımı ödeneği verilmez: 1. Evlenen çocuklar, 2. (Değişik: 21/4/2005 - 5335/28 md.) 25 yaşını dolduran çocuklar (25 yaşını bitirdiği halde evlenmemiş kız çocukları ile çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için süresiz olarak ödeneğin verilmesine devam olunur.), 3. Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfeat karşılığı çalışan çocuklar (Öğrenim yapmakta iken tatil devresinde çalışanlar hariç), 4. Burs alan veya Devletçe okutulan çocuklar.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 19:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kopyacı düşmanı
Kopyacı düşmanı - 3 ay Önce

Link vermeden, kaynak göstermeden başkasının haberlerini çalarak yayın yapacak karakterde bir site...Yine mevzuatinyeri.com'dan çalınan bir haber

SIRADAKİ HABER