Uzmanlar, Hükümetin teklifi ile Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini arasındaki 8 puanlık farkın dikkat çekici olduğunu belirterek, toplu sözleşme zam oranının yüzde 30'un altında olmayacağı konusunda önemli bir tahminde bulundu.

2023 memur toplu sözleşme zam oranlarının belirlenmesi için gerçekleştirilen Kamu Görevlileri Hakem Heyeti toplantısı gözleri üzerine çekti. Memur maaşı ve emekli maaşı zammının belirlenmesinde kilit bir rol oynayan oran, üçüncü toplantıyla birlikte değerlendirilmeye başlandı. 7. Dönem Toplu Sözleşme taleplerinde 11 hizmet kolunda anlaşma sağlanmış olmasına rağmen, zam oranının bugün netlik kazanması beklenmiyor.

Yaklaşan günlerde ise 2024-2025 memur zammının ne kadar olacağı sorusu gündemi meşgul edecek gibi görünüyor.

“5. TOPLANTI SONUNDA AÇIKLANABİLİR”

Memur toplu sözleşme zammının 2024 yılı için ne zaman açıklanacağı merak edilen konular arasında öne çıkıyor. Konuyla ilgili Habertürk TV'de yapılan açıklamalarda, Ekonomi Yazarı Ahmet Kıvanç, süreç ve oranlar hakkında önemli bilgiler paylaştı. Kıvanç, "Bugün için bir karar çıkmasını beklemiyorum. Daha önceki yıllarda, 2012 ve 2019'da toplu sözleşme oranlarına hakem kurulu karar vermişti. Bu süreçte 5 toplantının ardından oranlar açıklanmıştı. Muhtemelen benzer bir sürecin bu yıl da yaşanacağını tahmin ediyorum" dedi.

UZLAŞILAN KONULARDA ‘İYİLEŞTİRME’ TALEBİ

Bilindiği üzere hükümet son teklifinde 2024 için toplam yüzde 25, 2025 için ise toplam yüzde 11 zam teklif etmişti. Ancak 2024 için toplam yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 zam isteyen Memur-Sen bu teklifi kabul etmemişti. Kıvanç, iki talep arasında büyük bir fark olduğuna işaret ederek, “Hakem Heyeti’nin önündeki en önemli konu memur maaş zammı. Ama bunun dışında da uzlaşılamayan toplu sözleşme talepleri de bulunuyor. Bu konular da görüşülüyor. Uzlaşılan konular ise gündeme gelmeyecek. Ancak sendikanın bu uzlaşılan konularda da iyileştirme talebi var” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE 30’UN ALTINDA KALMAYACAK”

Toplu sözleşme zammı oranı için rakam veren Kıvanç, daha önce verilen hakem kararlarında hükümetin teklifine yakın oranların kabul edildiğini dile getirdi. Ancak 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde enflasyon detayına dikkat çeken isim, “Daha önceki kararlarda Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini ile hükümetin son teklifleri hep uyumluydu. Yani hükümetin teklifleri Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini dikkate alan tekliflerdi. Bu yılki sözleşmede durum farklı. Banka 2024 yılı için yüzde 33 enflasyon tahmininde bulunuyor.

Hükümet ise 15+10 yüzde 25’te kaldı. Arada 8 puanlık fark var. Dolayısıyla Hakem Kurulu’nun Merkez Bankası’nın tahminini dikkate alan bir karar vermesini bekliyorum. Ya enflasyon tahminini tamamen karşılayan ya da ona yaklaşan bir karar olacaktır” diyerek milyonlara zam oranının yüzde 30’un altında olmasının beklenmediğini söyledi.

İlk yarıda yüzde 19, ikinci yarıda yüzde 14’lük zammın Merkez Bankası enflasyon tahminini birebir karşılayabileceğini dile getiren Kıvanç, “Bunun biraz altında da kalabilir. Yüzde 30 seviyelerinde bir zam oranı beklenebilir” açıklamasında bulundu.