Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimlerden önce HAK-İŞ Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını duyurmuştu. Bu açıklama, memurlar arasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak, maaşın brüt mü yoksa net mi olacağı konusunda belirsizlikler ortaya çıkmıştı.

Soru işaretlerini gidermek adına İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 22 bin liralık memur maaşının net miktar olduğu vurgulandı. Bu açıklama, memurların beklediği zam miktarının net olarak belirlendiğini ve brüt maaş üzerinden kesintilerin yapılmadığını gösteriyor.

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, yaptığı açıklamada en düşük öğretmen maaşı, en düşük memur emeklisi maaşı ile en düşük kamu işçisinin maaşının Temmuz ayında ne kadar olacağını hesapladı.

Karakaş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 11 Mayıs'taki ifadelerine istinaden  11 bin 340 lira olduğunu hatırlatarak en düşük memur maaşını 22 bin liraya tamamlamak için en az yüzde 94 oranında bir zam yapılması gerektiğini söyledi.

 # Hemşire Maaşı 14 bin 700 iken 26 bin 898’e yükselecek

Karakaş, kamudaki dengeleri göz önünde bulundurup yapılacak zamları göz önünde bulundurulduğunda en düşük öğretmen maaşının 14 bin liradan 26 bin lira civarlarına çıkacağını belirtti.

Karakaş'ın hesaplarına göre maaş durumları Temmuz ayı için şu durumda oluyor:

Şef maaşı: 26 bin 811 lira

Müdür maaşı:  33 bin 858 lira

En düşük hemşire maaşı: 26 bin 898 lira

En düşük memur emeklisi maaşı: 15 bin 328 lira

En düşük kamu işçisi maaşı: 25 bin 12 lira