Tartışılan İsim Şebnem Korur Fincancı TTB Başkanı Oldu!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, Türk Tabipleri Birliği'nin yeni başkanı oldu. Hükümetin korona virüsle mücadele yöntemlerine eleştirel yaklaşan TTB, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "kapatılmalı" çıkışıyla gündem olmuştu Kaynak: Şebnem Korur Fincancı TTB Başkanı oldu

Sendika 02.10.2020, 22:05 02.10.2020, 22:19 Güler Sağlam
Tartışılan İsim Şebnem Korur Fincancı TTB Başkanı Oldu!

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi'nde yönetime seçilen TTB Merkez Konseyi bugün gerçekleştirdiği ilk toplantısında görev dağılımını belirledi.

Görev Dağılımı

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada Rasime Şebnem Korur'un Başkan, Ali İhsan Ökten'in İkinci Başkan, Vedat Bulut'un Genel Sekreter, İbrahim Akkurt'un muhasip üye ve Alican Bahadır'ın veznedar üye olarak belirlendiği bildirilirken üyeler ise Çiğdem Aslan, Deniz Erdoğdu, Halis Yerlikaya, Kazım Doğan Eroğulları, Meltem Günbeği ve Onur Naci Karahancı olarak sıralandı.

27 Eylül'de düzenlenen TTB Kongresi'nde "Etkin Demokratik TTB Grubu" seçimleri kazanmıştı.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI'NIN HAYATI

Şebnem Korur Fincancı'nın kim olduğunu merak edenler için işte, Şebnem Korur Fincancı'nın hayatı ve biyografisi...

Şebnem Korur Fincancı, teröristlerin hendek kazdığı sırada Türk askerinin düzenlediği operasyonlara karşı imza toplamış ve Türk askerini Cizre'de katliam yapmakla suçlamıştır. Bu da akıllara 'Şebnem Korur Fincancı'nın siyasi görüşü nedir?' sorusunu getirmiştir.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI'NIN ABDULLAH ÖCALAN İLE İLİŞKİSİ

Ermenistan'ın soykırım yalanlarını destekleyen Şebnem Korur Fincancı, İmralı'da tutuklu bulunan terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın da serbest bırakılması için çalışmalar yürütmüştür.

"ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK PLATFORMU"

PKK'lı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması için kurulan "Öcalan'a Özgürlük Platformu"nun kurucularından biri de Şebnem Korur Fincancı olmuştur.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI KİMDİR?

Tam adı Rasime Şebnem Korur Fincancı, İstanbul'da 1959 senesinde doğmuştur. Eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamlayan Şebnem Korur Fincancı, adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında tamamlamıştır.

Adli Tıp Anabilim Dalı'nda İstanbul Üniversitesi'nin öğretim görevlilerinden olan Şebnem Korur Fincancı, Abdullah Öcalan için kurulan "Öcalan'a Özgürlük Platformu"nun yanında, Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesidir.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI'NIN GÖREV ALDIĞI KURUMLAR

Türk Tabipler Birliği'nde (TTB) görev alan Şebnem Korur Fincancı aynı zamanda İstanbul Tabip Odası, Türk Patoloji Derneği, Forensic Science Society (İngiltere), Académie Internatıonale de Médecine Légale et de Médecine Sociale gibi yerlerde görev almıştır.

Çalışma hayatının bir döneminde de International Academy of Legal Medicine, New York Academy of Sciences, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Cezaevleri Çalışma Grubu, Association de Droit Penale Internationale bulunan Şebnem Korur Fincancı Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu'nda da yer almıştır.

TIKLAYIN

3 dil bilen Şebnem Korur Fincancı'nın bildiği diller İngilizce, Almanca ve Klasik Yunanca'dır.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI'NIN TUTUKLANMASI

17 yıldır Evrensel Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapan Şebnem Korur Fincancı, 20 Haziran 2016'da "terör örgütü propagandası yapmak" nedeniyle tutuklandı.

Mahkeme, Şebnem Korur Fincancı'nın tutuklanmasını, "üç kişinin gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerde yayımlanan haber içerikleri ve görsellerde silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı" gerekçesine bağladı.

Şebnem Korur Fincan'cı, 30 Haziran 2016'da tahliye edildi.

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI'NIN ALDIĞI ÖDÜLLER

IRCT Bent Sorensen Grant (1997)

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Bilime Katkı Belgesi, (1999)

İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü (2000)

Diyarbakır Tabip Odası Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü (2000)

Açık Sayfa Barış, Demokrasi ve Hukuka Katkı Ödülü (2000)

International People's Lawyers Eminent Person Grant (2000)

BEKSAV Ödülü (2001)

Lider Kadınlar ödülü (2014)

Hrant Dink Ödülü (2014)

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI'NIN ÜYE OLDUĞU DERNEKLER

Adli Tıp Uzmanları Derneği

Türkiye İnsan Hakları Vakfı

Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (15)
Fk 4 ay önce
Pkklı aselacı birisi TTB başkanı oluyor. Olmaz olsun. Nasıl seçiliyor anlıyamıyorum?bu yapının değişmesi lazım Türk düşmanı biri adında Türk kelimesi geçen bir sivil toplum örgütünün başına geçiyor
Cüneyt Üngör 4 ay önce
Pkk dan sorumlu dhkp den sorumlu ypg den sorumlu hdp den sorumlu CHP den sorumlu iyi partiden sorumlu faziletten sorumlu deva dan sorumlu gelecekten sorumlu ermeniler den sorumlu kişileri seçmişlerdir.
TTB'DEN AYRILIN 4 ay önce
Tabibler Birliği denilen kurum Vatan için canını verip kendi evlatlarını anasız babasız bırakan askerlerimizi önemsemiyor..
Türk milletine saldıran Ermeni katliamlarına destek çıkıyor..
O yüzdendir ki TTB Kapatılsın diyenler haklı..
Bu zor dönemde halka yararı olmayan ...
Engel olmaktan başka bir şeye yaramayan TTBden ayrılın
Üzücü 4 ay önce
TTB artık daha radikal bir şekilde terör örgütü PKK'nın sağlık maskeli karargahı olacaktır. PKK'nın kapatılan gazetesi Özgür Gündem'in genel yayın yönetmenliğini yapan Şebnem Korur Fincancı TTB Başkanı olmuş..
Hayatını PKK'ya hizmete adamış TTB'li !
Destekleyenler kim Atatürkçü geçinen Chp ve Sözde milliyetçi Meral Akşener!
Saglikci 4 ay önce
Bu kabul edilemez
Dr.aybe 4 ay önce
tabipler odası uzun zamandır türk tabiplerini temsil etmemektedir.Açık bir şekilde vatana ihanet etmektedir.ona destek verenler ya pkklı yada fetö destekçisidir.
Gürkan 4 ay önce
ERMENİ VE PKK TABİPLER BİRLİĞİ BİTMİŞTİR.OBU BİRLİKTE KALAN ÜYELER KENDİLERİNİ SORGULAMALI.TABİ KENDİNİ TURK HİSSEDENLER.YOKSA ÖBÜRLERİ İÇİN FARK ETMEZ.
Caner 4 ay önce
TTB ulusal bir sorundur

Vatanını, insanlarını seven herkes bunlardan uzak durmalidir.

TTBdenAyrıl doktor kardeşim...
Bir birliğe üye olmak zorunda değilsin...
Teröriste dost olanın yanında ne işin var?...
Hiç mi çocuklarının gözlerine bakıp katledilen bebekler aklına gelmiyor?
Hiç mi???
Zehra Ercüment 4 ay önce
Şanlı Türk ordumuzun terörle mücadelesini sekteye uğratmaya çalışan terörist elebaşı ve yandaşlarını öven,koruyup kollayan bir yönetim sağlık çalışanlarını temsil edemez..

Saydıdeğer Doktorum;

-Yalan TTB'de
-Terorizme Destek TTB'de

Ve senin paranla yapıyor bunları, farkında mısın?

Mesafe koyma zamanın gelmedi mi daha!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?