Şenol Şahin: Sağlıkçılar İsyanda!

Sağlık Sen Ankara 1 nolu Şube Başkanı Şenol Şahin, sağlık çalışanlarının cuma gününden beri haklı tepkisini çeken yıllık izin iptalleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Sendika 16.03.2020, 21:53 17.03.2020, 20:51 Güler Sağlam
Şenol Şahin: Sağlıkçılar İsyanda!

Şahin açıklamasında;

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen korona virüsü nedeniyle, 13.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne istinaden Bakanlığın Merkez ve Taşra teşkilatında yürütülen faaliyetlerin devamını sağlayacak şekilde ve gerekli tedbirlerin alınması, zorunlu hizmetlerin de yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla okul öncesi ile ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanlara yıllık izin taleplerinin karşılanması, yıllık izin hakkı bulunmayanlar için mazeret izni kullandırılması gerektiğini belirtmiş iken, ikinci bir yazıyla hamile ve engelli sağlık personellerini de kapsam dışında tuttuğunu belirtmiştir. 

Salgın önlemleri kapsamında okulların tatil edilmesi başta olmak üzere, yurtdışından gelen vatandaşlarımız için 14 günlük karantina uygulaması başlatılmış, toplantı ve etkinlikler iptal edilmiş, eğlence mekanları yasaklanmış ve kamu görevlilerinden çocuğu okul çağında olanlara 12 gün idari izin uygulamasına geçilmiştir. Ancak sadece Sağlık Bakanlığı personelinin tamamına izinleri iptal etmiştir. 

Savaşta, doğal afetlerde, terör olaylarında yine en ön safta sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanları en riskli meslek grubu olarak Covid-19 ile top yekûn mücadeleye devam etmektedir. Ancak; 24 saat esasına göre çalışan sağlık personelleri yıllık izin konusunda mağdur duruma düşürülmüştür. Sağlık Bakanlığı bürokrasisi yıllık izin yanlışından bir an evvel dönmeli, hamile, emziren, çocuğu olan, engelli ve raporlu sağlık çalışanlarının idari izin talepleri derhal yerine getirilmelidir. 

Sağlığın bir ekip işi olduğu halen idrak edilememişken, sadece doktor bakanlığı mantığıyla ek ödeme yönetmeliği değişiklikleri yapılırken, sağlık çalışanlarının canını dişine takarak gösterdiği özveri görmezden gelinmemelidir. Diğer Bakanlıklar Cumhurbaşkanlığı Genelgesine uyarak engelli ve kronik rahatsızlığı olan memurlarına idari izin vermişken, korona virüsüne karşı en riskli meslek grubunu oluşturan sağlıkçılardan, hamile, engelli ve kronik akciğer rahatsızlığı olanlara dahi izin verilmemesi kabul edilemez.

Yorumlar (10)
Sağlıkçılar 11 ay önce
Şimdi de yeni moda bu olsa gerek başkan ortalarda yok il baskanlari konuşuyor gaz alıyorlar akılları sıra akü yok akü yu almışlar baba misali başkan yok başkan olsaydı....
Engelli 11 ay önce
Ben kalp hastası bir engelli saglikciyim ve 2-3 gündür grip belirtisi gösteriyorum ancak asıl risk altında olanları yani bizleri gormezden gelenlerı Allaha havale ediyorum.
Sincan 11 ay önce
Senol kardes sana genel merkexi yedirmezler sen daha iyi bilirsin o koltugum arkanda cemaat olacak. Zaten saglik sen de bitti siyasette. Saglikciyi el birligiyle mahvettiniz. Ankara il sagliga gelip baskanlarla yemek yemekle cay icmekle sendikacilik yapilmaz. Ha semih ha metin ha mustafa ha senol hepinizin kumasi ayni
Sağlıkçılar 11 ay önce
Eeee o zaman konuştuğunuz halde birşeyler degismiyorsa gereğini yapın ozaman ne duruyorsunuz
Sağlıkçı 11 ay önce
Öğretmen izinli ek ücret alacak camiler kapalı imamlar izinli onlara da ücret öderlerse şaşırmamak lazım sağlıkçı virüsü bulaştırdım ölsün kimin umurunda .Çok komik
Ïlyas 11 ay önce
Saglikcilarin tepkisi devlete değil sizin gibi kamburlara Devletin kanini emen vampirlere
Emekçi 11 ay önce
Emin’im evinden yada masa başından yazıyorsun hastane de hizmet verseydın elin taş dilin lal olurdu
Nazlı yılmaz 11 ay önce
Yanı bu nasıl bır sagduyusuzluk bızım cocuklarımız tehdıt altında bende engelli memurum sağlık bakanlığında yanı olelım me duzenı degıstırın
Corono morono 11 ay önce
Sayın Şahin alın bu personeli Kızılcahamam da 2 gün tatil yapsınlar. Sende birgün ölecen namın yürüsün.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?