Sendika Başkanı Tulum Giyerek Bakanlık Bürokratlarını Sağlıkçıları Anlamaya Davet Etti!

Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu dün ilginç bir eyleme imza atarak, tulum giyerek hastane önünde basın açıklaması yaptı. Nennioğlu, Sağlık Bakanlığı bürokratlarını sağlıkçıyı anlamaları için Tulum giymeye davet etti. saglikpersoneliHABER.NET olarak bizde diyoruz ki sadece bürokratlar değil, sendika başkanlarının tamamı da tulum giysin ki masada hak ararken empati yaptıkları sağlık çalışanlarının sorunları daha net ve sağlam ortaya koyabilsinler. Ankara Wuhan oldu haberlerinin ardından başta Ankara'daki Şube Başkanlarını tulum giymeye davet ediyoruz.

Sendika 05.09.2020, 22:47 05.09.2020, 23:31
Sendika Başkanı Tulum Giyerek Bakanlık Bürokratlarını Sağlıkçıları Anlamaya Davet Etti!

Nennioğlu Şehir Hastanesi önün de Adana’nın birçok kuruluşundan sağlık çalışanlarının katıldığı basın açıklaması yaptı.Nennioğlu açıklamasını pandemi de sağlık personellerinin sürekli giymek zorunda olduğu kişisel koruyucu ekipmanlardan tulum ve siperlik ile gerçekleştirmesi dikkat çekti.  "Sözler Tutulmadı! Ekip Odaklı Değil Hekim Odaklı Döner Sermaye Sistemi Yaratıldı" diyen Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, açıklamasında şunları kaydetti. 

" Zamanımız, mekânımız değişse de konumuzun öznesi yine hakları verilmeyen sağlık çalışanı arkadaşlarımızdır. Onlar için yapılanlar ve yapılmayanlardır.

Gelin hep beraber konuyu açalım ve sağlık çalışanlarımız için var olanları ve olmayanları birer birer sıralayalım;

Örneğin; normal bir işçi erkek ya da kadın fark etmeksizin yasal olarak 9 saat, en fazla 11 saat çalıştırılırken bir hemşire 24 saat çalıştırılabilmektedir. Hatta pandemide önlem amaçlı diğer kamu çalışanları işe gitmezken, bir sağlık çalışanı kronik rahatsızlığı olsa dahi işine gitmektedir.

Kamuya ait birçok ulaşım, konaklama, müze gibi yerlerden bazı memurlar ücretsiz faydalanırken, sağlık çalışanlarına böyle bir hak tanınmamaktadır. Yine sağlıkçılarımıza fazla görülen, verilmeyen çeşitli haklar mevcuttur. En dikkat çekenlerden biri ise; Cumhurbaşkanımızın bugüne kadar verdiği her talimat bakanlar ve bürokrasi tarafından emir telakki edilip yerine getirilirken bundan 5 yıl önce sağlık çalışanlarına söz verdiği yıpranma payı her nedense yerine getirilmemiştir. Bugünkü önceliğimiz Sağlık bakanımızın Çarşamba günü bilim kurulu toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında ek ödeme yönetmeliğinin 1 Nisan’da yaptıkları değişiklikle etkinleştirildiğini söylemesi olup, bugün burada toplanmamıza neden olan konu da, işte bu ekip odaklı değil hekim odaklı hazırlanan yönetmeliktir.

TIKLAYIN

Döner Sermaye Sistemi Adil Değil Sağlık Çalışanının Vebali Ağırdır!

Diğer bütün memurlarımızın maaşları ve ek ödemeleri bir önceki yıla göre artarken, pandemi de mücadele eden, bu uğurda bugüne kadar 30 bine yakın hasta, 52 can şehit veren sağlık çalışanlarının maaşları ve ek ödemeleri geçen yıla oranla ek ödeme yönetmeliğinde yapılan değişiklikler neticesinde düşmüştür.

Bu adil değildir ve vebali büyüktür. Buradan bütün muhataplara artık konuya müdahil olmalarını ve gerekli adımları ivedilikle atmalarını istiyoruz.

Basın Ödevine İyi Çalışarak Sağlık Emekçisinin Sesi Olmaya Devam Etmeli

Yine Bakan beye basın açıklamalarında soru soran gazeteci arkadaşlara buradan seslenmek ve bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Sevgili arkadaşlar, sağlıkçıların ek ödemeleri uzatılmadı. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında birçok kurumda sağlık çalışanları 0 lira döner sermaye aldılar. Lütfen sizler de dersinize çalışıp doğru sorular sorarsanız memnun oluruz.
Kaçamak cevap verildiğinde gerekli düzeltmeleri yaparak bizim sesimiz olun...

Sayın sağlık bakanım! Sizden, COVİD-19 salgını ile ilgili istatistiklerin yanında çeşitli kademede çalışan sağlık çalışanlarının geçen yaz ve bu yaz aldıkları ücretin istatistiğini de çıkarmanızı istirham ediyoruz. Tarafınızca sonuçların karşılaştırılıp, yapılan adaletsizliğin boyutuna sizlerin de şahit olmasını istiyoruz.

Vefat eden 52 sağlık şehidi için kuran tilaveti gerçekleştirilirken hasta olan sağlık personeli için ise dualar edilerek Allahtan şifa dilendi."

Yorumlar (10)
Sendikasız 2 ay önce
işleri güçleri soytarılık bunların :))))))))
Hacı Osman Kara 2 ay önce
Sayın Adana Şube Başkanı Bekir Nennioglu tebrik ederim bir sağlık çalışanı olarak empati yapmasını takdire şayan buldum...Bekir Nennioglu başkanı yakından takip ediyorum Türkiye nin şuan en çalışan şube başkanı genel merkezden daha iyi calisiyor.Bence Semih Durmuş hiç bişe yapmıyor bence Bekir Baskan genel başkan olmali.yatan genel başkan olacağına çalışan genel baksan istiyoruz bence bu seçimlerde Bekir başkan genel başkan olacak tebrik ederim
Hedef 2023 2 ay önce
Bir şovmen daha ;))))
İbrahim Öztürk 2 ay önce
Ben İstanbul şehir hastanesinde hemşir olarak görev yapmaktayım Bekir Nennioğlu başkanı tebrik ederim empatisi için takipcisi oldum Adana yasayan sağlik ci arkadaşım ile görüştüm Bekir başkanı çok seviyorlar ve Semih Durmuş'un yerine laik görüyorlar...
akın 2 ay önce
Sendikalar böylesine ses getirecek eylemler yapmalı.
Çalışanlar arasında % 13 binlere varan ek ödeme uçurumu var. Böyle bir haksızlık nasıl ifade edilebilir?
Birol 2 ay önce
Sayın başkan sağlık bakanlığında çalışan yardımcı hizmetler sınıfı genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için gündeme getirelim hepsi idari birimlerde görev yapmaktadırlar ama ne özlük hakları ne sosyal hakları düzelmedi ama sizde hep söz özde yok en azından mübaşir lere verilen hak gibi verilirse sevinirler en azından üyelerinize sahip çıkın ama nerde o günler hak hukuk adalet için bir düşünün sağlık sen genel merkezimizde hep söz özde birşey yok saygılarımla
Salih Gülaçar 2 ay önce
Ben bursa da saglikci olarak çalışıyorum diyorum ki en büyük başkan Bekir Başkan
Gizli Gazeteci 2 ay önce
Şuan bütün sendikalar için de en çok çalışan sendika baskanı Bekir Nennioğlu dikkatleri üzerine çekmeye basladı gelecek te farklı yerlerde görebiliriz tebrik ederim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?