Sağlık-Sen: Tekrar Meydanlara İndik!

Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için tüm teşkilatımızla birlikte meydanlara indik diyen Sağlık-Sen, Arabalara giydirilen maskeler eşliğinde başta adaletsiz döner sermaye sistemi olmak üzere sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara tepki gösterildiği belirtildi.

Sendika 29.09.2020, 19:50 29.09.2020, 20:20 Güler Sağlam
Sağlık-Sen: Tekrar Meydanlara İndik!

Sağlık-Sen şubeleri tarafından eş zamanlı yapılan basın açıklamalarında, sağlık çalışanlarının kangren haline dönmüş sorunlarının çözümü için yetkililere çağrıda bulunuldu.

Basın açıklamalarının Ankara ayağında Sağlık Bakanlığı Ankara Şehir Hastanesi önünde Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş açıklamalarda bulundu. Durmuş, sağlık çalışanlarının yüzlerinin güldürülmesi için yetkililere çağrıda bulunarak, “Çözümsüzlük, aşırı iş yükü ve şiddet sağlık çalışanlarının kaderi değildir” dedi.

Sağlık çalışanlarının seslerinin artık duyulması gerektiğini belirten Durmuş, "Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Artık yeter! Alın teri ise alın teri, fedakârlıksa fedakârlık, cansa can! Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin. Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez! O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor” tepkisini gösterdi.

“Çözüm İradesi Ortaya Konmalı”

TIKLAYIN

Yıllardır süre gelen pek sorunun çözüme kavuşturulamadığını dike getiren Durmuş, “Her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu, artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu, esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkânları çok görülmüyor mu, görülüyor Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı kör şiddetin kurbanı olmuyor mu, oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı, alınmadı. Bunlar bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil! En çok da bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız. Önemli olan çözüm iradesinin ortaya konmasıdır” ifadelerini kullandı,

“Yeni Düzenlemeyle Binlerce Sağlık Çalışanı Göz Ardı Edilmiştir”

“En altından en üstüne kadar hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar” diyen Durmuş, sorunların çözümü noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 3 aylık tavandan ek ödemeyle ilgili de konuşan Durmuş, “Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz. Bizim bildiğimiz bir düzenleme, çalışanların hakkını hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapılır. Düzenlemede genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Yetkililer Girdikleri Çıkmazdan Dönmeli”

Yetkililere çağrıda bulunan Durmuş, artık sorunlara yönelik adımlarını atılması gerektiğinin altını çizdi. Durmuş, “Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız. Yetkililerden sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz. Gidilen yol, yol değil, çıkmaz sokak! Sağlık çalışanları pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler. Unutmamak gerekir ki çıkmaz sokakta geri adım atmak ilerlemenin ta kendisidir. Vakit çok geç olmadan, yetkilileri, sağlık çalışanlarının seslerini duyarak sorunlarını çözmek için girdikleri çıkmaz sokaktan geri adım atmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (19)
laborant 4 ay önce
Yıllarca bu sözde sendika,kendi adamlarını iyi yerlere getirmeye,nöbet tutmadan çalışmaya,en çok döner veren birimlere kendi adamlarını yerleştirmeye ve en önemlisi kendilerinden olmayanı dışlamaktan başka hiçbirşey yapmadı.Bizler yani kendilerinden olmayanlar yıllardır sürünüyorduk zaten,deniz bitti çok şükür şimdi onlarda sürünmeye,tükenmişlik yaşamaya başladı,şükürler olsun...
Eczacı 4 ay önce
Ordu sağlıksen başkanı eşini bir yerlere müdür yapmış.Bakalım samsun sağlıksen başkanı da eşini bir yerlere getirebilecekmi?kaç gündür müdürlüğün kapısından ayrılmıyor.Başaracaksın, inanıyoruz sana :)
Saglik personeli 4 ay önce
Bir sağlık emekçisi olarak bunlara destek olmayıp sürünmeyi göze aldığın için teşekkür ederim kardeşim.
Safsata 4 ay önce
Arkadaşlar göstermelik bunlar kendilerini ilgileniyormus gibi gösteriyorlar ancak nafile
Xray 4 ay önce
Sadece gülüyorum. Çok geç kaldın çok. Bu saatten sonra kim dinler ki seni
Mert 4 ay önce
Yalnız o arabalarınızın hava giriş ızgaralarını branda ile kapatmışsınız. Hararet yapar diye biriniz de düşünmediniz mi? Ha bu dert mi diyorsanız zaten hakkımızı savunan bir sendika olmadınız hiçbir zaman. en azından bu tür detaylara bari dikkat edin
Muhalif 4 ay önce
Bozulursa sonuçta parası onlardan değil, üyelerden çıkıyor.Niye dert etsinler ki????
kuzey ege 4 ay önce
komedi filmi... sendikalının parasını devlet ödemezse... veya sendika parası sendika üyeliği mecburiyet olmadan ödense.. bu kadar küçük insanlar bu kadar komedi filmi çevirmeye çalışmaz.
Deephayal 4 ay önce
Şimdi küfür edeceğim ????????????
Aaa 4 ay önce
Sendikanın bu sert eylemini duyan sağlık bakanı tüm kurmaylarıyla acil toplantı kararı almış. Gündem sağlık çalışanlarına zammış..
zaten hep meydanda olmanız lazım 4 ay önce
tüm sendikalar özellikle hekim dışı personelin sorunu için çözüelene kadar meydanda oolmalı..yoksa üye buylamayacaksınız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?