PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Sağlık Sen Döner Sermaye Rapor Kesintisine İtiraz Etti

Covid-19’a yakalanan ve rapor alan sağlık çalışanlarının 40 günlük raporlarının rapor süresinden düşülmesine ve döner sermaye ücretlerin de kesinti yapılmasına itiraz edildi.

Sendika 26.07.2022, 02:44 Zeynep Elmalı
Sağlık Sen Döner Sermaye Rapor Kesintisine İtiraz Etti

Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne yapılan yazılı başvuruda Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanlarının raporlarının 40 günlük rapor süresinden düşürülmesine ve döner sermaye ücretlerinde kesinti yapılmasına itiraz etti.

Sağlık Sen tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Yapılan başvuruda, Yönetmelik’in gereği olarak, bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan çalışanların durumlarını belgelemeleri ve başhekimin onaylaması durumunda, hastalık izninde geçen sürelerin çalışılmış olarak kabul edilmesi ve döner sermaye kesintisi yapılmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Yönetmeliğe rağmen birçok kurumda aksi uygulamaların yapıldığı söylenen yazıda, “Bu durum, yönetmelik hükümlerine de aykırı olmasına rağmen, uygulama birliği bulunmamaktadır. Sendikamıza yapılan şikayetlerde, COVID-19 sebebiyle hastalık izninde geçen sürelerin, çalışma süresinden düşürüldüğü ve buna istinaden, döner sermaye ücretlerinde de kesinti yapıldığı şeklindedir” denildi.

“Sağlık Çalışanları Rapor Süresinin Düşürülmesinden Mağdur Olmaktadır”

Yazının devamında şu ifadelere dikkat çekildi:

“Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 105. maddesine istinaden hazırlanan, ‘Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları İle Hastalık Ve Refakat İznine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 6. maddesinin 6. fıkrasında, memurlara bir takvim yılı içinde tek hekim tarafından verilecek raporların toplamının kırk günü geçemeyeceği belirtilmiştir. COVID-19 virüsüne yakalanan sağlık çalışanlarının, tek hekim tarafından verilen raporları, Yönetmelikte belirtilen kırk günlük süreden düşürülmektedir. COVID-19 salgınının etkilerine bakıldığında, virüsün diğer hastalık durumlarından farklı olduğu ortadadır. Sağlık çalışanları, görevleri gereği her zaman COVID-19 tehlikesiyle karşı karşıyadır. İyileşen bir sağlık çalışanı, aynı yıl içerisinde tekrar salgına yakalanabilmektedir. Bu sebepten, tek bir yılda verilecek kırk günlük rapor süresi içerisinde, diğer hastalıklardan da mustarip olan sağlık çalışanları, rapor süresinin düşürülmesinden mağdur olmaktadır.”

Yapılan başvuruda son olarak, Sağlık Bakanlığı’nın taşra teşkilatını, koronavirüs sebebiyle raporlu geçen sürelerin kırk günlük rapor süresinden düşürülmemesi ve döner sermaye ödemelerinden kesinti yapılmaması konularında bilgilendirmesi talep edildi.

Yorumlar (5)
asabi 3 hafta önce
utanmaz sendika yıllardır kesiliyordu, üye kayıp etmeye başlayınca hemen personeli düşünen yalancıya döndünüz. çok güzel kıvırıyorsunuz.
istifa edin kendinizi kurtarın para için eğilmeyin 3 hafta önce
ulan sarı sendika sen yok musun sen bu işleri başımıza açan taklacılar biraz onurlu olun yazık yazık çook yazık inin memurun sırtından memurum uyan uyma bu kargalara
ma 3 hafta önce
kesildi kesiliyor nihayet birileri el attı.
Ne farkeder 3 hafta önce
Bu zamana kadar neredeydin. Sizinn ben taa...
Hakan 3 hafta önce
Bu devletin bu sağlıkçı düşmanlığı nedir arkadaş sürekli bizim için mevzuat sürekli bir kargaşa ve sürekli haklarımızın alınması ile ilgili bir karar çıkarılıp duruyor
Tapuda çalışan bir memur için böyle bir sıkıntı yok sürekli biz sağlıkçılar
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?