Sağlık Bakanının Hekimi Ön Plana Çıkarma Çabalarıyla Ekip Olmak Çok Zor

Sağlık Sen Rize Şube Başkanı İsmail Yılmaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı paylaşımlara atıfta bulunarak Bakanın hekimi ön plana çıkarma çabasını eleştirdi.

Sendika 22.06.2021, 10:14 22.06.2021, 11:57 Güler Sağlam
Sağlık Bakanının Hekimi Ön Plana Çıkarma Çabalarıyla Ekip Olmak Çok Zor

Yılmaz yaptığı açıklamada; " Doktor bizim, hemşire bizim, bir ekipiz.Ancak bakanımızın burada da hekimi ön plana çıkarma çabaları, bu gidişle sağlıkta sorunlar çözülemez. Bu yaklaşımla ekip olmak çok zor." dedi.

Öte yandan Şube Başkanı İsmail Yılmaz, "Eşit işe eşit ücret diyoruz, lafta kalıyor, iş eşit, ücret eşit te değil, âdil de değildir." dedi. Yılmaz açıklamasının devamında;

Sağlık çalışanları deyince kiminin aklına doktor, kimine hemşire ebe, kimine teknisyen -tekniker gelebilir. Bir doktor tek başına bir şey yapamazken, hemşire -ebe, teknisyen -teknikerde ekip olunca birbirlerini tamamlarlar.

Yıllarca sağlıkta hizmet eden genel idarî hizmetleri ve yardımcı hizmetleri sınıfındakiler de ekibin olmazsa olmazıdırlar.

Tıbbî sekreter kavramı birkaç yıldan beri yerini alırken, yıllarca tıbbî sekreter işini hâlâ daha genel idarî hizmetleri ve yardımcı hizmetleri sınıfındaki sağlıkta çalışanlar yapmaktadır.

Mutemetliklerin tamamı genel idarî hizmetleri ve yardımcı hizmetleri sınıfındaki sağlıkta çalışanlar, tıbbî sekreterler bu arkadaşlarımızın yanında yardımcı personel gibiler... Tıbbî sekreterler ek ödeme alırken genel idarî hizmetleri ve yardımcı hizmetleri sınıfındakiler görmezden gelinmektedir.

Sağlık çalışanları yerine sağlıkta çalışanlar daha uygun olur; Örneğin yıllarca ambulans şoförlüğü yapıp, paramedik, acil tip sağlığı teknikeri veya sağlık memuru şoförlerden hiçbir farkı olmayan sağlık sınıfında olmadıkları için ödeme alamayanların günahı nedir???

Şoförün branşı ne olursa olsun, şoförlük yapmaktadır ve branş ayrımı olmadan aynı ücreti almaları gerekir.

Hulasa; sağlıkta çalışanlar külfet ten de, nimet ten de eşit ve âdil olarak yararlanmalıdırlar.

Likapa

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Bence olur 2 ay önce
" Doktor bizim, hemşire bizim, bir ekibiz " madem bir ekibiz, madem aynı döneri almalıyız o zaman doktora dava açıldığında milyonluk tazminatı da birlikte ödeyelim. Ben kabul ediyorum haklarımız ve dönerimiz ne varsa eşit olsun ama tazminatı da ekip olarak ödeyelim.
Vatandaş 2 ay önce
Bakan beyin aşı paylaşımlarına gülme krizine giriyorum..yapan saglik personeli ve sorumlu hekim diyorya ona çok gülüyorum tutamıyorum kendimi...yaw sorumlu olan vatandaş o kağıt neden imzalanıyor bakan bey sırf dr unda adı söylensin diye saçma bir hareket yapıyorsunuz...sorumlu vatandaş zaten dr değil onların hiçbir sorumluluğu yok yapan personele teşekkür edin yeter....biz imzamızı atıyoruz aşımızı oluyoruz imzalı kağıt da basimiza birşey gelirse kimse sorumlu tutulmasın diye...avrupada eczanelerde vurulan bir aşı yi bile dr sorumluluğuna cevirdinizya helal olsun size...bu ülkeye egosuz yöneticiler lazım diyorum her zamn...komiksiniz komik...
personel 2 ay önce
Hekimi merkeze alan gelenekçi tavırla ancak aradaki uçumu arttırırsınız. Sayın bakan emeğin ne olduğunu en iyi bilen insanlardan bir tanesi olması lazım çünkü o da çiftçi çocuğu inşAllah yüksek binalar ve plazalar başını döndürüp yalnış karar verdirmez ışıklı koridorlar bakışlarını bulandırmaz! Ben samimiyetine inanıyorum fakat bu yerin dibine batasıca insanın adının önündeki etiket var ya o sonsuza kadar kalacak sanılıyor lakin ne mümkün, her başlayan mutlaka bitiyor ve kişilerin arkasından yalnızca adil olarak yaptığı işler onu hayır ile yad ettiriyor...
SAĞLIKÇILAR 2 ay önce
19.YILDIR SANKİ DOKTORDAN BAŞKA SAĞLIKÇI YOK .TEK KELİMEYLE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZ.SAĞLIK SENİ LANETLİYORUZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ
Osman 2 ay önce
Sağlıkçılaroyuna gelmeyin, ek ödeme çakallıktan bşk bir ley değil. Eşit iş diye bir şey, yok olamaz. Herkes mesleğinin karşılığını ne ise o nu performns vs saçmalığı olmadan tek kalemde almalı. Bu sendikacılarda bakanlık gibi bu söylemlerle çalışanlar arasında ikircikli ortam oluşturma derdinde.
iş varsa ekibiz para versa hekimiz 2 ay önce
işe gelince ekibiz. iş yapılacaksa ekibiz. ödeme yapılacaksa tekiz biriz ve hekimiz. pansumanı tedaviyi hemşire yapsın puanları hekime yazılsın oh iyi iş bu hekimlik. bakanlıkta seviyor ayrı tutuyor.
Adam manyak ???? 2 ay önce
Siz manyak mısınız ??? Ameliyatı yapan doktorla kıçıkırık pansumanı yapan aynı parayı mı almalı ???????? siz gerçekten kafayı yemişsiniz ????
bizde 6 yıl okuduk 2 ay önce
sayın bakan bizde eğitim aldık 4 yıl lisans üstünede 2 yıl yüksek lisans yaptık. toplam 6 ediyor. ama siz hala sadece eğitim görmüş gibi davranıyorsunuz. maaşlarda uçurum var. halbuki aradaki açığımız o kadarda büyük değil. bizi ne zaman göreceksiniz. bize ne zamn değer vereceksiniz. branş olalım artık. işyerinde ünvanımı uzman olarak bile değiştirmiyorsun halen. niye? birilerinin egosu patlar diye mi korkuyorsunuz?
ameliyat tek mi yapılıyor 2 ay önce
hangi doktor ameliyatı tek başına yapıyor. anestezsinden tut hemşiresine kadar herkesin emeği geçiyor o işlere.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?