PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Rezidans Sendikacıların Yüzdelik Baraj Oyunu

Uzun zamandır memurların sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılmasına yönelik taleplere kulak tıkayan siyasetçilerin, bazı sendikaların çöküşlerini erteleyebilmek için daha önce Danıştay’ın iptal ettiği %1 sendika barajını % 2’ye çıkarmaya yönelik torba yasa kanun teklifi eleştiri topluyor.

Sendika 14.12.2022, 07:19 14.12.2022, 13:59 Cansu Polat
Rezidans Sendikacıların Yüzdelik Baraj Oyunu

Manevi İlkeli Liyakatli Enerji Sen Sendikası tarafından yapılan açıklamada, kamu çalışanlarının haklı taleplerini karşılamak ve sorunlarına çözümler üretmek yerine kendi koltuklarını koruyabilmek için siyasetin gölgesine sığınan rezidans sendikacıların yüzdelik baraj oyununa tevessül ettiği ileri sürüldü.

Toplu sözleşme masasında kamu personelinin yoksulluk sınırının altındaki maaşlara mahkum edenlerin sendika % barajı oyununa Meclis üyelerinin gelmeyeceğini ümit edildiği açıklamada, bu tabloyu yaratan sendikaların yolun sonuna geldiklerinin emarelerini gösterdikleri dile getirildi.

Sendika olarak tekelleşmek isteyenler, yeni sendikalara karşı takındıkları bu tutumlarını her fırsatta gündeme getirmekte ve İktidarı ve TBMM’ni buna alet etmek istemektedirler. Bu düşüncelerinden hareketle %2 barajının altında üye sayısına sahip sendikaların üyelerinin toplu sözleşme priminden faydalanmalarının önüne geçilmek istenmektedir. Kamu çalışanlarını yıllardır oyalayarak menfaatlerine menfaat katmaktan başka bir amaç güdülmeyen makam, mevki ve saltanat sendikacılığının ve sendikacılarının sonu yakındır.

Anayasanın 10. maddesinde yer alan “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” ve “Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Anayasanın eşitlik ilkesine, özgürlüklere, örgütlenme hakkının kullanılmasına ve adalet ilkelerine aykırı olan bu tür adımların, bir seçim arifesinde olan ülkemizin TÜRKİYE YÜZYILI vizyonuna ve toplumsal barışına vereceği zararlar bu teklifte imzası bulunan milletvekilleri tarafından göz ardı edilmemelidir.

%2 barajı ile engellenmek istenen sendikaların yüz binlerce üyelerini ve yakınlarını yok sayan, Sendikal özgürlüğe ve örgütlenme hakkına ipotek koymaktan başka hiçbir amacı olmayan, Anayasaya aykırı, hak ve özgürlükleri kısıtlayan bu kanun teklifi bir daha gündeme getirilmemek üzere TBMM ve ülke gündeminden derhal kaldırılması, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 14. ve16. maddeleri memurların e-devlet uygulaması üzerinden sendikalara üye olabilmelerine ve üyelikten çekilebilmelerine uygun hale getirilmesini talep ediyoruz.

Yorumlar (5)
asım 2 ay önce
çok güzel bir haber, ellerinize sağlık
123 2 ay önce
Merdiven üstü siz sendikacıların deve götü yağlamaktan başka ne işiniz var acaba?
.. 2 ay önce
Ulan koca devlet sendikaya üye olacak insanların e devlet üzerinden istediği zaman girip istediği zaman istifa edeceği zemini hazırlamak istemiyor düşünün artık.
had sen de 2 ay önce
SIRTINIZI HÜKÜMETE DAYAYIN öyle mi bizlere zarar verin sen kimin sendikasısın kimin hakkını savunuyorsun söyle de bilelim taklacı yalancı sarı sendikalar gidiyorsunuz
Yavuz Selim YILDIZHAN 2 ay önce
Dönen dönsün; ben dönmezem yolumdan.
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.