Memurların Sendika Üyelik ve İstifa İşlemleri e-Devlete Alınacak mı?

Sendika üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi için çalışma başlatıldığı duyuran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY'ın açıklamasının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen bu konuda herhangi bir gelişme olmaması sendikaları da beklenti içinde bıraktı.

Sendika 04.11.2020, 08:43 Güler Sağlam
Memurların Sendika Üyelik ve İstifa İşlemleri e-Devlete Alınacak mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, 5 Temmuz 2020 tarihinde bir açıklama yaparak "Memur İstedi Hükumet Yaptı: Sendika Üyelik ve İstifa E-Devlet Üzerinden Yapılacak!" belirtmişti. Tıklayınız.

Bilindiği üzere, devlet memurlarının sendikalara üyelik ve ayrılış işlemleri 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre fiziki ortamda yürütülmektedir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Memur kesimini yakıdan ilgilendiren sendika işlemlerinin yakın zamanda e devlet üzerinden yapılabileceğini söylemişti.

Şu an ki uygulamaya göre işçi yada memur sendika üyelik, istifa vb gibi işlemleri fiziki olarak yapabilmektedir. E- devlet platformuna yeni çalışmanın entegre edilmesiyle birlikte artık tüm süreçler e devlet üzerinden yürütülebilecek.

Ancak yapılan açıklamanın üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen hiçbir gelişme olmamıştır.

6356 sayılı Kanunla işçilerin sendikalara üye olmaları veya üyelikten ayrılmalarında Bakanlıkça sağlanan elektronik başvuru sistemi ile E-Devlet Kapısı üzerinden üye olma ve üyelikten ayrılma hakkı tanınmıştır.

Aynı hak memurlara tanınmamıştır.

Kamu görevlilerinin sendikalara üyelik işlemleri, üye olmak isteyenler tarafından üç nüsha olarak doldurulan “Kamu Görevlileri Sendikalarına Üyelik Formu”nun ilgili sendikaya gönderilmesi ve sendika yönetim kurulunca kabul edilerek yine sendika tarafından kamu görevlisinin çalıştığı kuruma bildirilmesi ile gerçekleşmektedir.

Üyelikten çekilme (istifa) işlemi ise yine üç nüsha olarak doldurulan “Kamu Görevlileri Sendikaları Kamu Görevlisinin Üyelikten Çekilme Bildirimi Formu”nun doldurularak ilgilinin çalıştığı birim evrakına verilmesi ile mümkün olmaktadır. Çekilme bildirimi formunun sol alt köşesi dilekçe niteliğinde olduğu için ayrıca dilekçe yazmaya gerek olmadığı gibi, form doldurulmadan dilekçe ile istifa etmek de mümkün değildir. Çekilme işlemi (istifa) formun birim evrakında tarih ve sayı almasıyla tamamlanmaktadır. İstifa tek yanlı bir işlemdir. Birim evrakında tarih ve sayı alınması yeterlidir, sendikanın kabul veya reddi söz konusu değildir.

Bu işlemler, konuşulduğu gibi kolay olmamaktadır. Memurlar dolaylı veya doğrudan amirlerin baskısına maruz kalabilmektedir. Örneğin kurum/birim amiri odasına çağırarak emrindekileri bir sendikaya yönlendirebilmekte, bunun için talimat verebilmekte veya üyelik formunu bir sendika lehine huzurunda doldurtabilmektedir.

İşe yeni başlayan memurlar için de, işe giriş evrakları arasına sıkıştırılan işveren yandaşı bir sendikanın üyelik formu, farkına varmadan imzalatılabilmektedir.

Üyelikten çekilme için de benzer sorun ve baskılar söz konusudur. Üyelikten çekilme formunu evrak birimine veren memur, amir tarafından uyarılarak yandaş sendikadan istifası önlenebilmekte veya yandaş sendikaya üye yapılmak üzere diğer sendikalardan istifaya zorlanabilmektedir. Bu baskılar kimi zaman her seviyedeki amirler tarafından kimi zaman da kurum personeli tarafından yapılabilmektedir. Türk Ceza Kanununun 119 uncu maddesine göre suç olan bu tür baskılar, memurların çekingenliği nedeniyle yapanın yanında kâr kalabilmektedir.

Bu sakıncaların önlenebilmesi, önümüzdeki yıllarda da benzer sorunları yaşanmaması, sendikal çalışmaların özgür ortamda yapılması, yasalar arasında ahenk sağlanması ve bürokrasinin azaltılması amacıyla; kamu görevlilerinin sendikalara üyelik ve üyelikten ayrılma işlemlerinin 6356 sayılı Kanunun 17 ve 19 uncu maddelerinde olduğu gibi “e-Devlet kapısı üzerinden” yapılması

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Deniz Ulaş 10 ay önce
Hiçbir şey değişmez.Çünkü insanlar sendikalara "hepimiz kazanalım,birlik olalım," diye değil, "müdür olayım,müdür yardımcısı olayım, geçici görevlendirmeyle şuraya gideyim,bana dokunmayan yılan bin yaşasın" düşüncesiyle üye oluyor.Onlar bu şekilde üye olmaya devam ettikçe sağlıksen lüks otellerde yemeye, sıfır audi'lere binmeye devam edecek.Artık israfın zirvesinde senin,benim aidatlarımla gezen bu tiplere "DUR" deyin.Sizi,bizi değil sadece kendilerini ve akrabalarını, hemşehrilerini düşünen bu kişilere "DUR" deyin.
Hükümet-SEN = "memn-UN SEN" 10 ay önce
siyasi partilere yalakalık ve yaltakçılık yapmadan onurlu bir duruş gösteren hiç bir STK var olamaz varlığını sürdüremez. MEMURSEN=AKP, Kamusen=MHP, SES=CHP nin emir ve çıkarlarına uymak zorundadır. Kahrolsun sarı ve yandaş sendikalar
33
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?