PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Memurlara Toplu Sözleşme İkramiyesi İçin Sendika Yüzde 1 Kuralı Kanunla Getiriliyor (2)

4688 sayılı yasa da yapılacak olan değişiklik Meclis Plan ve Bütçe Komisyonundan geçerse yüzde birin altında üyesi olan memur sendikası üyeleri toplu sözleşme haklarından yararlanamayacaklar.

Sendika 02.11.2022, 22:04 08.11.2022, 17:41 Cansu Polat
Memurlara Toplu Sözleşme İkramiyesi İçin Sendika Yüzde 1 Kuralı Kanunla Getiriliyor (2)

Daha önce Danıştay 12. dairesi tarafından toplu sözleşme protokolünde yer alan toplu sözleşme ikramiyesinin alınmasını engelleyen sendikada %1 şartı kanun düzenlemesi ile geri getirilmeye çalışılıyor.

6. Dönem Toplu Sözleşme Protokolüne yansıyan kurala göre, üye sayısı %1’i aşmayan sendikaların üyeleri 3 ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanmaması öngörülüyordu. (3 ayda bir yatırılan ikramiyenin güncel tutarı 706 TL)

6. Dönem Toplu Sözleşme Protokolünün 23. maddesine göre; 706 liralık ikramiye, sadece üye sayısı toplam sendikalara üye memur sayısının yüzde 1’ini geçen sendikaların üyelerine verilmesi sağlıyordu.

Bu kural Danıştay 12. dairesi tarafından iptal edilmişti. Danıştay’ın kararı ile üye sayısına bakılmaksızın sendika üyesi olan tüm kamu personeline toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanması’nın önü açılmıştı.

Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda görüşülen 4680 esas numaralı kanun teklifine verilen dilekçede; “Kanun teklifinin mevcut 21. maddesinden sonra gelmek üzere kamu görevlisi sendikası’nın kurulu olduğu hizmet kolunda sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az yüzde birini sendika üyesi kaydeden kamu görevlileri sendikaların aylık veya ücretinden üyelik ödemesi kesilen kamu görevlilerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte toplu sözleşme ile belirlenen tutar da toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Toplu sözleşme ikramiyesi ödenen kamu görevlilerine ayrıca toplu sözleşme desteği yapılmaz.”

Verilen teklife göre; Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında ödenen toplu sözleşme ikramiyesi, sendikasının kurulu olduğu hizmet kolunda, sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az %1'inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine verilecek. Sağlık personelinin üye olabildiği sağlık ve sosyal hizmet çalışanları kolunda bu barajı aşan toplam 3 sendika bulunmaktadır. Bu sendikalar, SAĞLIK SEN, TÜRK SAĞLIK SEN ve SES sendikalarıdır. 

Güncelleme: Plan ve Bütçe Komisyonuna verilen teklif komisyondan geçmemiştir.

Kaynak: SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER
Yorumlar (41)
Ahmet Eyüpoğlu 4 hafta önce
Malum sen den istifalar çoğalınca algı oluşturulmaya çalışıyor diğer sendikalara geçiş olmasın diye
gih 4 hafta önce
ALLAHIN İZNİYLE BU GÜN BENDE İSTİFA EDİYORUM
Alim 4 hafta önce
Beni masada satan sendikaya ve üyelerine hakkımı helal etmiyorum
Edirne 4 hafta önce
Danıştayın reddettiği bir uygulamayı meclise taşımak. Kim akıl etmiş Malum sen mi?
zonguldak 4 hafta önce
YALANIN ÖNDE GİDENİ, HANİ İSİM NEREDE KİM VERMİŞ BU TEKLİFİ
Murat soydan 4 hafta önce
Yalan ve parayla yapılmış bir haber.
44 4 hafta önce
Genel sağlık iş üye sayısı %1 üzerindedir
Mehmet 4 hafta önce
Fakat o kamu sendikası değil
Ali utku 4 hafta önce
İyi olur.
Sabah kalkan sendika kuruyordu.
Sağlık çalışanlarının bu kadar bölünmesine gerek yok
meryem demirkol 4 hafta önce
Genel sağlık iş sendikasının üye sayısı da %1 in üzerindedir.
Uzman Biyolog 4 hafta önce
İzmir ankara ve İstanbul dışımda 1500 üyeyi hangi ilde geçmiş bu sendika. Millet profesyonel olmak için 600 üye şartı getiriyor bunlar 1500 üye şartı getirmiş peki neden herkes profesyonel olmasın ki profesyonel olan 3 il zevku sefa sürsün. Böyle sendika mı olur. Not: benim yaşadığım şehirde 13 üyesi var. Parayla yapılmış bu haberden sonra üyesi kalmayabilir
Hha 4 hafta önce
Bu kadar yalana yuh yani
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın