PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Durmuş: Sendika Üye Barajı Uygulamasında 2022 Mayıs Ayı Üye Sayıları Baz Alınacak

TBMM’ye sunulan memur sendikalarına % 2 sendika barajının getirilmesiyle ilgili kanun teklifi hakkında açıklama yapan Semih Durmuş, düzenleme sonrası 2022 Mayıs ayı üye sayılarının baz alınacağını ifade etti.

Sendika 12.12.2022, 12:04 Cansu Polat
Durmuş: Sendika Üye Barajı Uygulamasında 2022 Mayıs Ayı Üye Sayıları Baz Alınacak

Sendika % 2 barajıyla ilgili açıklamalarda bulunan Semih Durmuş, “tabeladan ibaret sendikalar artık kurulamayacak” dedi.

Durmuş, Kanun teklifi sonrasında hizmet kolunda faaliyet yürüten sendikaların kamu görevlilerinden % 2’sinden daha fazlasını üye kaydeden sendika üyelerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesinin ödeneceğini ve böylelikle sendikacılığın daha değerli hale geleceğini geleceğini söyledi.

"Tabeladan İbaret Sendikalar Kurulamayacak"

Bu adım ile sendikal mücadele alanının istikrara kavuşacağını ve sendikalara üye olanların daha çok kazanacağını söyleyen Durmuş, "Sendika kurmak için bile en az 7 kişinin bir araya gelmesi gerekiyorken, şu anda 2-3 üyesi olan onlarca sendika var. Kuruluşta şart olan 7 üye sayısını bile koruyamayan onlarca sendika mevcut. Kağıt üstünde yıllardır varlıklarını koruyorlar. Sağlık ve sosyal hizmet alanında bu durumda yaklaşık 40 sendika var. 11 hizmet kolunda 2022 Mayıs rakamlarına göre 230 civarında sendika var ki bu rakam Mayıs'tan sonra kurulanlarla 300'e ulaşmış durumda. Yıllardır bunun sağlıklı bir tablo olmadığını söylüyoruz. Nihayet siyasi irade, bu olumsuzluğa neşter vurma aşamasına geldi. Yapılacak düzenlemeyle eskiden olduğu gibi tabeladan ibaret sendikalar kurulamayacak. Hiç kimse de sendikasının tabela düzeyinde kalmasını istemeyecek. Sendikal rekabet artacak. Neticede sendikal yapılar ve sendikal mücadele istikrarlı bir zemine kavuşmuş olacak" dedi.

Durmuş, yıllardan beri sendikal mücadelenin kurumsallaşmayı zorunlu kıldığını ancak geçmişte istikrarı sağlayacak bir yasal düzenleme yapılmadığı için tabela düzeyinin ötesine geçmeyen sendikalar kurulduğunu kaydetti. Durmuş, bu durumun toplum nezdinde ve çalışanlar nezdinde sendikal mücadelenin itibar kaybı anlamına geldiğini dile getirdi.

Düzenlemede 2022 Mayıs ayı üye sayılarının baz alınacağını kaydeden Durmuş, "Bu düzenleme ile sendikal hakların suistimal edilmesi engellenmiş olacak. Daha nitelikli bir sendikal kimlik ve mücadele zemini oluşmasına imkan sağlanmış olacak" diye konuştu.

Yorumlar (16)
44 2 ay önce
Paraya pula doymadın se** bu boş işlerle uğraşacağınıza pandemi döneminde bu kadar emek sarfetseydin şimdi ali cengiz oyunlarina basvurmazd8n.Şubatta Gidicisin az kaldi o koltugunu birakmaya.Şe*** varsa şubatı beklemeden ver istifanın onurundan kurtar yoksa yerlerde suruneceksin.
ephe 2 ay önce
semih tek derdin para, 2008 sonrası işe girenler mağdur ama sesin bile çıkmıyor, ne zaman kendinize dokunan birşey olsun anında meclisten geçirirsiniz
are 2 ay önce
3 ayda bir 700 tl almak için bu adamları başımıza dikiyorsunuz. İstifa edin arkdaşlar bizlersiz bu sendikalar bir hiç çünkü
ali 2 ay önce
neden kasım aralık ayını baz almıyorsunuz.istifalarınız mı çok yoksa.artık genel merkezden illere toplantıya geliyorsunuz ama hiç üyelerin haberi yok sorması ayıp ne için kim için ne toplantısına geliyorsunuz.çalışanların soracağı sorularadan mı kaçıyorsunuz yüzleşmek mi zor geliyor.böyle hiç kimselere duyurmadan gelip gitmenin anlamı ne
farkımız ne 2 ay önce
SİZE YANİ SAĞLIK sene üyelikten utanıyorum ALLAH hepinizin cezasını verecek elbet hiç adil değilsiniz çok bencil ve emek hır...sınız yılbaşından sonra istifa edeceğim zaten tüm sendikalar işe yaramz boş bir kalabalıktan başka birşey değilsiniz
Aa 2 ay önce
Ayarını bozdugunuz kantar gün gelir sizi de tartar!
trabzon 2 ay önce
bırak kit yeter başkasına yerini satece us kesim alt kesim yok sayin turmuş
Acaba 2 ay önce
Yahu Memur Sen kazanımı olan (öyle yada böyle 3 ayda bir aldığınız para var ortada) toplu sözleşme ikramiyesi için ağlamayan kalmadı. Alayınız koltuk, para derdinde (sözüm sendikacıklara) Nasıl kendinize dokununca hopluyorsunuz, twitter sendikacılığı ile binlerce lira kazanacaktınız demi? hayalleriniz suya düştü.
memur 2 ay önce
ne kadar tatlı değilmi para..şerefini onurunu haysiyetini satmış 2 kişiye mi kaldı bizlerin hakkı..Türk sağlık sen ve sağlık sen in devri kapandı..emin olun bu % 2 size fayda sağlamayacak bilakis diğer sendikalar hızla üye kaydetmeye başlayacaklar..YENİLECEKSİNİZ
GERÇEKLERİ SÖYLE 2 ay önce
Onur gurur ve haysiyet varsa sende istifa edersin Semih!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.