Dünya Tabipler Birliğinden Türkiye’deki hekimlere açık destek

TTB 70. Büyük Kongresi öncesinde DTB’den Türkiye’deki hekimlere destek mektubu

Dünya Tabipler Birliğinden Türkiye’deki hekimlere açık destek

Dünya Tabipler Birliği (World Medical Association-WMA), 22 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek Türk Tabipleri Birliği (TTB) 70. Büyük Kongresi öncesinde, Türkiye’deki meslektaşları için açık destek mektubu yayımladı. Dünya Tabipler Birliği Konsey Başkanı Prof. Dr. Franck Ulrich Montgomery ve Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber imzasıyla Türk Tabipleri Birliği’ne iletilen 5 Haziran 2019 tarihli mektupta, barış, insan onuru ve iyiliğinin tüm dünyadaki hekimlerin ortak talebi olduğu vurgulanarak, “Görebildiğimiz kadarıyla Türkiye’de bu ses susturulmaya çalışılmaktadır; ancak duyarlılıklarınızı seslendirerek sizi kararlı bir biçimde desteklediğimizi göstermek istiyoruz” denildi.

Mektupta, Dünya Tabipler Birliği’nin de Türk Tabipleri Birliği gibi savaşın insan eliyle yaratılan bir halk sağlığı sorunu olduğu ve bu konuda hekimlere hükümetleri uyarma görevi düştüğü görüşünü taşıdığına yer verildi ve barıştan yana görüş beyan etmenin demokrasilerde suç oluşturmayacağı vurgulandı.

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, bu çağrıyı yapan TTB Merkez Konseyi üyeleri hakkında verdiği hapis cezasının Dünya Tabipleri Birliği açısından şok edici ve derin rahatsızlık yaratıcı bir karar olduğunun hatırlatıldığı ve yanlış bir karar olduğunun vurgulandığı mektupta, şöyle denildi:

TIKLAYIN

“Hekimlerin hedef alınması, yaygınlaşan ve artan hastalık, acı, erken ölüm riskleriyle, güvensizlik ve yoksullukla Türkiye nüfusunun hedef alınması anlamını taşır. Dolayısıyla, olağanüstü halin belirtilen amaca hizmet ettiği konusunda ciddi kuşkularımız bulunmaktadır. Hekimler olarak, hepimiz insan yaşamını her şeyin üstünde tutmak için yemin ettik. Değerlerimiz tıp etiğini temel alır ve bu etik de mesleği özerkliğe saygı, zarar vermeme, insanlara yardım ve adalet gibi ilkeleri öngörür. Bu etik standartların herhangi bir biçimde ihlaline karşı sizlerle dayanışma içinde olacağımıza güvenebilirsiniz.”

Mektubun Türkçe Tam Metni 

Mektubun Orjinali

SaglikPersoneliHaber.Net/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 21:01

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER