PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Boşanan Doktoru Ailesinin Yanına Tayin Etmeyen Bakanlığa Mahkeme Dur Dedi

Aile Birliği’nin bozulması sonrası boşanan bir uzman hekimin ailesinin yaşadığı ile tayin talebini reddeden Bakanlığa karşı açılan davada Mahkeme Hekimi haklı buldu.

Sendika 28.06.2022, 21:42 Cansu Polat
Boşanan Doktoru Ailesinin Yanına Tayin Etmeyen Bakanlığa Mahkeme Dur Dedi

Türk Sağlık Sen tarafından mahkeme kararı ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sinop’ta görev yapan uzman doktor üyemizin boşanma nedeniyle ailesine yaşadığı samsun iline tayin talebinin reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Samsun 3. İdare Mahkemesi verdiği kararda mevzuat hükümleri ile idareye her ne kadar takdir yetkisi tanınsa da takdir yetkisinin mutlak ve sınırsız olmadığı kamu yararı ve kamu hizmetinin gerekleri ile sınırlı olduğuna vurgu yapıldı.

Mahkeme kararında, mevzuat hükümleri incelendiğinde boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde ve standardın uygun olması kaydıyla anne, baba, kardeş veya çocukların boşanma tarihinden önce ikamet ettikleri ile atanabileceği yönünde ki atama kriterine dikkat çekildi.

Üyemiz uzman doktorun başvurusunda söz konusu kriterlerin mevcut olduğu belirtilerek tayin talebinin red işleminin hukuka uygun olmadığına hükmetti. Dava konusu işlemin iptaline karar verildi. 

Yorumlar (1)
tahsin fatih emekli doktor eski bashekim 2 ay önce
saglikta siddet vakalarina bu hakimler baksin
30
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?