PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Birlik Sağlık Sen: Bu Nasıl Promosyon Anlaşması

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, farklı kurumların bugüne dek yaptığı promosyon anlaşması limitlerinin daha yüksek olmasına dikkat çekerek Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı promosyon anlaşmasının çalışanların motivasyonunu bozduğunu söyledi.

Sendika 21.12.2022, 13:37 Cansu Polat
Birlik Sağlık Sen: Bu Nasıl Promosyon Anlaşması

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan promosyon anlaşması ile ilgili Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol basın açıklaması yaptı.

Doğruyol açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Sağlık çalışanlarına bir olumsuzluk daha.

Dün akşam saatlerinde bazı basın yayın organlarına yansıyan habere göre;

Sağlık Bakanlığının tüm personellerine yönelik tek elden yaptığı promosyon anlaşması, aylık 700 TL’den, 3 Yıllık toplamda 25.200Tl. Peşin.1800Tl nakit para puan, 6. Ayda 1000 TL para puan, 12. Ayda 1000 TL para puan olmak üzere toplamda 29000 TL ye anlaşıldığı ve ödemenin 15 Ocakta gerçekleşeceği yönünde ve anlaşmanın Ziraat Bankasıyla yapıldığı haberleri yayınlandı.

30 İlin sözleşmesinin 1 Ocak tarihi itibarıyla sözleşmesinin bittiği, sözleşmesi biten illerin hangi iller olduğunun açıklanmadığı, 15 ilin özel bankalarla anlaşma yaptığı, üç beş ay, ya da 2-3 yıl sonda sözleşmesi bitecek olanların durumu ne olacak gibi karmaşık bir durum ortada. Madem öyle promosyonlarla ilgili bir kriter belirlenseydi. Mesela; yıllık bir bürüt asgari ücret gibi. Bundan sonraki yıllarda da bu tartışmalardan arındırılmış olurduk.

Her ne kadar Sağlık Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, gerçeklik payının yüksek olduğu bir haber olduğunu düşünmekteyiz.

Eğer haber doğruysa, mevzuat gereği anlaşmanın bakanlık yetkilileri ve yetkili sendikanın yani Sağlık Sen’in de olduğu bir komisyonda görüşülmüş olması gerekir. Bu güne kadar yetkili sendikadan bir ses çıkmadığına göre, bakanlık yetkili sendikayı yok saymış olabilir mi? diye düşünmeden geçemiyoruz.

Farklı kurumlarımız tarafından bu güne dek yapılmış olan promosyon anlaşmalarının limitlerinin daha yüksek olması, ve bakanlığın yaptığı anlaşmanın daha düşük ve belli bölümünün para puan olarak verilmesi maalesef sağlık çalışanlarımızın motivasyonunu bozmuştur. Tüm çalışanlarımız beklemektelerdi ki, Sağlık Bakanlığımızın tek elden yapacak olduğu promosyon anlaşması oranı daha yüksek olsun.

Daha az çalışanı olan kurumların daha yüksek rakamlarda promosyon alması yüzbinlerce çalışan adına yapılan promosyon anlaşması rakamının daha düşük olmasının bir izahının da olması gerekir diye düşünüyoruz. Yoksa sağlık çalışanlarımızın kafası daha çok karışacak.

Yorumlar (5)
. . 1 ay önce
Yav Sen kimsin sen. Çıkıp çıkıp duruyor
HB 1 ay önce
Sanırım sen de satın alınangillerdensin. Zorunuza gidiyor doğruların söylenmesi
Lab 1 ay önce
Araştır kim olduğunu oku biraz
Yavuz anka 1 ay önce
Promosyon kabul edilir gibi degil
Sm. 1 ay önce
Diger bakanlıkların aldıkları ortada. En yüksek bizim bakanlık. Once iyice bir araştır öyle basin açiklaması yap
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.