PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Birlik Sağlık Sen: 'Baskı Sonucu İstifa Eden Sevgi Akarsu'nun Yanındayız'

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL, asistan hekimlerin hak arama eylemine katılmalarını engellemediği için yöneticiler tarafından yapılan baskıya dayanamayarak istifa eden Prof. Dr. Sevgi Akarsu’nun yanında olduklarını söyledi.

Sendika 19.09.2022, 10:29 19.09.2022, 21:30 Cansu Polat
Birlik Sağlık Sen: 'Baskı Sonucu İstifa Eden Sevgi Akarsu'nun Yanındayız'

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL Prof. Dr. Sevgi Akarsu’nun istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada;

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevgi Akarsu’nun, asistan hekimlerin anayasal hakları olan 15 Eylülde yaptıkları hak arama eylemine katılmalarını engellemediği için yöneticiler tarafından yapılan baskıya dayanamayarak istifa ettiği, sosyal medyada yayınlanan görüntüler ve bazı basın yayın kuruluşlarında çıkan haberlerde görülmektedir.

15 Eylül tarihinde yapılan iş bırakma eylemi için, Dekanlık ve başhekimliğin birçok anabilim dalı başkanına talimat vererek asistanların grev yapmasına izin vermemelerini, eyleme katılanların isimlerinin bildirilmesini ve iş bırakan asistanlar hakkında işlem yapılması talimatı verdiği, Akarsu'nun asistanların kararına katılmadığını ancak iş bırakmanın yasal hakları olduğunu, onlara engel olamayacaklarını dile getirmesi üzerine, asistanlara müdahale etmediği için istifaya zorlandığı iddia edilmektedir.

Seçimle göreve gelen Ana Bilim Dalı Başkanının mobbinle istifa ettirilmesi üzücüdür. Biz hocalarımızdan ve çalışanlarımızdan haksızlık ve hukuksuzluk karşısında durmalarını, bu gün Sevgi Hocaya yapılanın yarın bir başka bölüm başkanı yada başka bir çalışanımıza yapılmayacağının hiçbir garantisinin olmadığını ifade etmek isteriz. Ayrıca son birkaç yılda pek çok istifa ve görev değişikliklerinin olduğu ifade edilmektedir. Başhekimlik makamına getirilip, kısa sürede görevden alınanlar, branşında en iyi olan ülkemizde sayılı tecrübeli hocaların bile bölüm başkanlıklarından istifa ettiklerini ya da ettirildiklerini şahit oluyoruz.

Biz Birlik Sağlık Sen olarak Sevgi hocamızın ve çalışanlarımızın yanındayız.

Ahmet DOĞRUYOL
Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı

Yorumlar (1)
... 3 hafta önce
Yav bu kim
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?