Olay, 6 Aralık 2022 tarihinde gerçekleşti ve iş adamı Sakıp Sabancı'nın oğlu Ömer Metin Sabancı'nın sağlık durumu hakkında yapılan bir toplantı sırasında meydana geldi. Toplantı, Sabancı ailesinin evinde düzenlenmiş ve Türkan Sabancı tarafından evlerinde çalışan hemşirelerin de katılımıyla gerçekleşmişti.

Bu toplantı sırasında Mukaddes S. adlı hemşire, gizli bir ses kaydı aldığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Özellikle iş insanı Sabancı ailesinin iç işlerinin gizliliği göz önüne alındığında, bu iddia büyük bir yankı uyandırmıştı.

Savcılık, Mukaddes S.'yi gizli kayıt yapma suçlamasıyla mahkemeye sevk etti ve 3 yıla kadar hapis cezası talep ediyor. Önümüzdeki dönemde yapılacak olan mahkeme süreci, bu davanın sonucunu belirleyecek.

'KAYIT YAPMADIM İFTİRA ATIYORLAR'

Savcılığın yürüttüğü soruşturma kapsamında skandalların odağında bulunan hemşirenin ifadesi alınmıştı. Mukaddes S., savcılıkta verdiği ifadesinde olay günü yapılan toplantıda evin idari işler müdürü Osman G.'nin nöbet konusuyla ilgili değişikli olmadığını söylediği ve konu üzerinde tartışmaya başladıklarını anlattı.

Konuşma sırasında evin uşağı olan Ebru Y.'nin bir anda kendisine yönelerek 'Kayıt mı alıyorsun sen?' diyerek soru yöneltmesi üzerine diğer çalışanların başına dikilerek elinden zorla telefonu aldığını ancak herhangi bir kayıt yapmadığını üzerine atılan isnatların asılsız olduğunu belirtmişti.

Konuşma sırasında evin uşağı olan Ebru Y.'nin bir anda kendisine yönelerek 'Kayıt mı alıyorsun sen?' diyerek soru yöneltmesi üzerine diğer çalışanların başına dikilerek elinden zorla telefonu aldığını ancak herhangi bir kayıt yapmadığını üzerine atılan isnatların asılsız olduğunu belirtmişti..

'TELEFONUNDA GEÇMİŞE YÖNELİK KAYITTALAR VARDI'

Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Sabancıların evinde hemşire olarak görev yapan Dilek Akın Ç., ifade verdi. Genç hemşire verdiği ifadesinde olay günü ailenin sağlığıyla ilgili yapılan toplantıda Ebru Y., isimli çalışanın Mukaddes S.'nin ses kaydı aldığını fark ettiğini söyledi.

Kendisinden kaydı silmesini istediklerinde telefonunda başka tarihlerde de kayıt aldığını fark ettiklerini söyleyen Dilek Akın Ç., 'Sabancı Müzesi 1, Sabancı Müzesi 2 şeklinde kayıtları isimlendirmişti. Bu kayıtları silmesi için Ebru Y., rica etti.' diye konuştu.

TÜRKAN SABANCI'YA KARŞI SUÇ İŞLEDİĞİ İÇİN DAVA AÇILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunda hemşire Mukaddes S., hakkında iddianame düzenlendi.

Hazırlanan iddianamede yaşanan olay şu şekilde anlatıldı: "Türkan Sabancı ve oğlunun sağlık konularının ele alındığı toplantıda Mukaddes S.'nin gizlice ses kaydı yapıldığının anlaşıldığı ancak taraflardan sadece Osman G.'nin şikayetçi olduğu anlaşılmıştır.

Toplantıya katılmayan Türkan Sabancı'ya yönelik 'Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kayıt Etmek' suçunun işlendiği görülmüştür.".

Memurların Ve Kamu İşçilerinin Beklediği Haber Toplantıda Gündeme Gelmedi! Memurların Ve Kamu İşçilerinin Beklediği Haber Toplantıda Gündeme Gelmedi!

3 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Savcılık Sabancı'ya yönelik işlenen suçtan dolayı Mukaddes S.'nin 3 yıla kadar hapsini talep ederken soruşturma kapsamında mağdurlar, Dilek, Aslı, Ebru'ya yönelik 'Aleni Olmayan Konuşmaları Kayıt Etmek suçunun şikayet olmadığından dolayı oluşmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

Şüpheli ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.