Aykut Kaya, "Antalya'da son 2 yılda 3 farklı il sağlık müdürü atanmıştır. Yeni gelen müdürlerin sistemlere adapte olması ve kendi çalışma düzenini oturtması zaman alıcı bir süreçtir. Sağlık çalışanları, sürekli değişen bu düzen nedeniyle performans kaybı yaşamakta ve motivasyon sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu durum, hastaların aldığı hizmetin kalitesini olumsuz etkilemektedir. Antalya'da birçok yeni hastane projesi bulunmaktadır, ancak bu projeleri yönetecek kişilerin sürekli değiştirilmesi sorun yaratmaktadır. Bu anlayışla Antalya'da sağlık hizmetlerini nasıl iyileştirebiliriz?" şeklinde konuştu.

Kaya, devlet yönetimindeki istikrarın, kurumsallaşmanın ve görevdeki kişilerin uzun süreler boyunca görevde kalmasının önemine vurgu yaparak, "İlçelerde de durum endişe verici. Konyaaltı, Kepez, Elmalı ve Aksu'da ilçe sağlık müdürü bulunmamaktadır. Şu anda Kepez, Demre ve Gazipaşa devlet hastanelerinde başhekim de görev yapmamaktadır" ifadelerini kullandı.

Ambulans ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı var Ambulans ile otomobil çarpıştı: 6 yaralı var

AĞIZ-DİŞ HASTANELERİ YETERSİZ

Mevcut ağız-diş hastanelerinin yeterli gelmediğini vurgulayan Kaya, “3-4 ay sonrasına randevu verildiğini biliyoruz. Vatandaşımız 3 ay diş ağrısı mı çeksin? Vatandaşımız randevu tarihlerinin uzun olmasından dolayı ASM'lere gidiyor, orada da ağrı kesicilerle anlık çözümler bulunmaya çalışılıyor" yorumunda bulundu.

“Bütün jeoloji ve inşaat mühendislerini getirsek bir hastane nereye yapılamaz desek, ilk gösterecekleri yere siz yeni Manavgat Devlet Hastanesi'ni yapmaya başladınız" diyen Aykut Kaya, “Zemin sıvılaşmasının olduğu bu yerde, inşaat sağlıklı bir şekilde ilerlememektedir. Temelini 2023 mayıs ayında attınız, hala birinci katı göremedik. Aynı dönem veya sonraki tarihlerde temelleri atılan hastaneler kat kat yükselirken yeni Manavgat Devlet Hastanesi'nde neden ilerleme yok? Milyonlarca dolar bütçesi olan bu projede bu hatalara nasıl düşülüyor, akıl alacak gibi değil" dedi.

BATI İLÇELERİ İÇİN TAM TEŞEKKÜLLÜ HASTANE

Milletvekili, Kaya, şöyle devam etti:

“Kaş'ta bir vatandaşımız kalp krizi geçirse, Antalya'ya gelmesi 2-3 saat sürecektir. Çünkü batı ilçelerimizde bir anjiyo merkezi yok. Bu tür durumlarda, 1 saniyenin bile önemi var. Yine batı ilçelerimizdeki kanser hastalarımız tedavi olmak için Antalya'ya gelmek zorunda kalıyor. Zaten ciddi bir hastalıkla mücadele eden bu vatandaşlarımız daha çok yıpranmaktadır. Batı ilçelerimizin merkez noktasında tam teşekküllü, özellikli bölümleri de içeren bir hastane yapılmasıyla vatandaşlarımız yerinde hizmet alma konforuna sahip olacaktır."

Antalya ve ilçelerindeki yoğun bakım yatak sayısının yetersizliğine dikkati çeken Kaya, “Her gün onlarca hastamız acillerde yoğun bakım yatağı beklemektedir. Bu beklemeleri azaltmak için, projelendirdiğiniz ve yapımına devam ettiğiniz hastaneleri lütfen bir an önce bitirin" çağrısında bulundu.