Türkiye'de Bir İlk! İntern Hekimler İçin Yönerge Yayımlandı!

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi yönetimi, İntern Yönergesi yayınlayarak Türkiye'de bir ilke imza attılar. Yönergeye göre, kan, idrar, sıvı ve doku örneklerinin toplanması ve AKŞ ölçümlerinin internler tarafından değil hemşireler tarafından yapılacağı karara bağlandı.

Mevzuat 11.01.2020, 14:52 11.01.2020, 14:57 Güler Sağlam
Türkiye'de Bir İlk! İntern Hekimler İçin Yönerge Yayımlandı!

İntern hekimlerin görevleri uzun zamandır tartışma konusu. Özellikle hekimlik öğreniminin en kıymetli zamanı olan 6. Sınıfta hekimlik mesleğinin pratik eğitiminden çok hemşire ve sağlık personelinin yapması gereken görevlerin kendileri tarafından yapıldığını dile getiriyorlar.

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ise yeni bir yazı yayımlayarak kendi hastanelerinde bu tartışmalara son verdi. Internet Hekimlik Dönemi Yönergesine göre intern hekimlerin “asistan doktor” olarak çalışması gerektiği belirtilen yazıda, yardımcı personel görevlerinin personel açığını kapatmak amacıyla internet hekimler tarafından yapılmaması istendi.

Hemşirelik Yönetmeliği gereği kan, idrar, sıvı ve doku örneklerinin toplanması, AKŞ ölçümleri ve NST çekimi görevlerin hemşirelerin görevleri olduğu belirtilen yazıda, bu görevlerin intern hekimler tarafından değil, hemşireler tarafından yapılması gerektiği ifade edildi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?