Toplu Sözleşmedeki Yüzde 1 Örgütlenme Ne Demek? Kimleri Kapsıyor?

135 TL'den 400 TL'ye artırılan Toplu sözleşme ikramiyesinin ardından tartışmalar da beraberinde geldi. Hangi sendika üyelerini kapsayacağı, toplam sendikalı memur sayısının mı yüzde 1'i baz alınacağı gibi kafa karışıklığı oluşsa da mevzuat bu konuda açık olduğu belirtildi. Buna göre toplu sözleşme ikramiyesi, sendikasının kurulu olduğu hizmet kolunda, sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az %1'inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine verilecektir.

Mevzuat 25.08.2021, 05:26 Güler Sağlam
Toplu Sözleşmedeki Yüzde 1 Örgütlenme Ne Demek? Kimleri Kapsıyor?

2021 yılı toplu sözleşmelerine dair açıklama yapılırken Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, "Bir sendika enflasyonu, sendika adı altında kurulan ama sendikal faaliyet yapmayan, başka işlerle uğraşan kuruluşlar var. Merdiven altı yapılanmalar var. Onların da önüne geçmek için bu sözleşmeden yüzde 1 örgütlenmiş sendikaların istifade edebileceğini biz sözleşmeyle kayıt altına aldık" demişti.

Bu açıklamada, yüzde 1 örgütlenmeden ne kast edildiği tam anlaşılamamıştı. Daha doğrusu bu açıklamanın tüm toplu sözleşme hükümlerini mi yoksa sadece 400 TL'lik toplu sözleşme ikramiyesini mi kapsadığı net değildi.

Taslak düzenlemeye göre, yüzde 1 örgütlenme uygulaması toplu sözleşme ikramiyesi için geçerlidir. Yüzde 1 hesaplaması da, tüm kamu personeli sayısı bazında değil hizmet kolu bazında sendikalara üye olabilecek kamu görevlisi sayısı bazında belirlenecektir. Örneğin Büro hizmet kolunda sendikalara üye olabilecek kamu personeli sayısı 282.317'dir. Yüzde 1 şartı 2 bin 823 üye anlamına gelmektedir.

İşte Toplu sözleşmede yer alan düzenleme:

Toplu sözleşme ikramiyesi

MADDE 23- (1) 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesinde yer alan "üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine" ibaresi, "kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az %1'inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine" şeklinde, "kırkbeş Türk Lirası" ibaresi "2119 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda" şeklinde uygulanır.

(2) Birinci fıkraya göre üye sayılarının tespitinde ödeme tarihi itibarıyla Resmi Gazetede en son yayımlanan "4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Gereğince Kamu Görevlileri Sendikaları ile Konfederasyonların Üye Sayılarına İlişkin İstatistik Hakkında Tebliğ" esas alınır.

Düzenlemenin atfıta bulunduğu 375 sayılı KHK'nın Ek 4. maddesi ise şu şekildedir:

25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte kırkbeş Türk Lirası toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Bu madde uyarınca yapılan ödeme, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye payı, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun benzer ödemelerin hesabında dikkate alınmaz

Kaynak: Kaynak: Memurlar.Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
ben sizin 1 ay önce
Memur-Sen, toplu sözleşme masasına 2022 yılı için yüzde 21 zam, her bir memura 600 lira seyyanen zam ve yüzde 3 refah payı talebiyle oturdu. 2023 için de yine yüzde 17 zam ve yüzde 3 refah payı talep edildi. GELİNEN NOKTADA SONUÇ NEY BORU.... ALİ CİN ALİ İSTİFA ETTT. ETMEZSEN ...
ephe 1 ay önce
bu sendikalar bu dönem bizi yine masada sattı. şimdiye kadar istifa ederim diye atıp tutanlar 400 tl için satmazlarsa neyim. bu adamları yetkili sendika diye başımıza getirenlere hakkımı helal etmiyorum. sayenizde geleceğimizi çalıyorlar siz üç kuruş para derdindesiniz.
Hakan 1 ay önce
Ne kadar istifa etseniz, yine yetkili sendika olarak kalacaklar. Bir sendika seçip ona geçmeliyiz. Ben şuan HAKSEN deyim, çoğunluğa uyarım. Yeterki memursen ve kamusen devre dışı kalsın.
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?