Taşınır Kayıt Yetkilisi Yada Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Maaşa Ne Kadar Etkisi Var?

Memurların taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görevlendirildiklerinde maaşlarında ne kadar artış oluyor? Taşınır Kayıt Yetkilisi olmanın maaş etkisi var mı? Aylık ücretleri taşınır kayıt yetkilisi olduklarında artan memurlar ne kadar ücret alıyorlar? Taşınır Kayıt Yetkilisi veya Taşınır Mal Sorumlusu olarak görev yapan memurlar ne kadar maaş alıyorlar?

Mevzuat 07.03.2021, 18:38 07.03.2021, 19:02 Güler Sağlam
Taşınır Kayıt Yetkilisi Yada Taşınır Mal Sorumlusu Olmanın Maaşa Ne Kadar Etkisi Var?

Kamu Kurumlarında Taşınır kayıt yetkilisi yada taşınır mal sorumlusu şeklinde görev yapan memurların maaşlarında bir nebze artış olmaktadır.

MALİ SORUMLULUK TAZMİNATI!

Mali sorumluluk tazminatının dayanağı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara dayanmaktadır. Bu kararın ekli (I) sayılı Cetvelinin (A) Bölümünün 37 nci sırasında, “575” puan mali sorumluluk tazminatı olmaları yazmaktadır.

Toplu Sözleşme hükümlerine göre, taşınır kayıt yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilenlerden;

**Kadro veya görevleri itibarıyla mali sorumluluk zammından yararlanmayanlara, “575” puan mali sorumluluk tazminatı ödeniyor.

**Kadro veya görevleri itibarıyla mali sorumluluk zammı puanı “575” veya daha az olanlara, toplam “575” puan mali sorumluluk tazminatı ödeniyor. Bunlara, kadro veya görevleri itibarıyla öngörülen mali sorumluluk zammı ayrıca ödenmiyor.

TIKLAYIN

Yararlanılacak tazminatın miktarı

Mali sorumluluk tazminatından yararlanmayan bir memurun taşınır kayıt yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilmesi halinde, aylık brüt ücreti “575 X Yan Ödeme Katsayısı” kadar artmaktadır. Bulunan tutar üzerinden de gelir vergisi ve damga vergisi kesilmektedir.

“575” puanlık mali sorumluluk tazminatı, 2021 yılının ilk altı ayında ilgili memurun aylık net maaşında (%15 gelir vergisi diliminde) “25,47 TL” artış sağlıyor.

14 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin "Mali sorumluluk zammı" başlıklı 11 inci maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (I) sayılı İş Güçlüğü, İş Riski, Temininde Güçlük ve Mali Sorumluluk Zammı Cetvelinin "(A) Genel İdare Hizmetleri Bölümü"nün 37 nci sırasında öngörülen mali sorumluluk zammı puanı, kadro veya görevleri itibarıyla mali sorumluluk zammından yararlanamayan veya daha düşük puan üzerinden söz konusu zamdan yararlananlardan taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilen Devlet memurları için de uygulanır. Anılan sırada yer alan puandan daha düşük mali sorumluluk zammı öngörülen kadro ve görevlerde bulunup, aynı zamanda taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilen Devlet memurlarına kadro veya görevleri itibarıyla öngörülen mali sorumluluk zammı ayrıca ödenmez."

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
memur 1 ay önce
ne çok alıyorlarmış bunu mu haber yaptınız.
Döner 1 ay önce
Sağlık bakanlığında taşınırcıya döner var hemşireye yok. Ispartada yanlı olanları taşınırcı yapıp yolunu buluyorlar.
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?