Personel eksikliği sebebiyle istifası kabul edilmeyen hemşire ne yapabilir?

4B statüsünde 3 yıldır görev yapan bir hemşirenin personel eksikliği gerekçesiyle istifasının kabul edilmemesi durumunda hemşire ne yapabilir?

Mevzuat 14.12.2021, 14:36 Zeynep Elmalı
Personel eksikliği sebebiyle istifası kabul edilmeyen hemşire ne yapabilir?

Bir üniversite hastanesinde, 4B statüsünde 3 yıldır sözleşmeli hemşire olarak çalışmaktayım. Defalarca verdiğim istifa dilekçem, personel eksikliği sebebiyle kabul edilmedi. (istifa dilekçesi geçen hafta, yani pandemi yasaklarından sonra güncel olarak verildi.) İstifa etmek istiyorum. Ancak çaresizim. Lütfen bu konuda cevap yazabilir misiniz?

İstifa veya Kanundaki ifadesiyle çekilme hakkı 657 sayılı Kanunda Devlet memurları için tanımlanmış olup, 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel için istifa söz konusu değildir. Bu personelin sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı vardır.

Çalışma hukukunda fesih bildirimi tek taraflı bir irade beyanı olup çalışan veya işveren tarafından çalışma ilişkisinin sona erdirilmesinde kullanılmaktadır. Sözleşmenin feshine ilişkin bildirim karşı tarafa yöneltilmesi gereken tek taraflı bir irade beyanı olup muhataba ulaşması ile sonuç doğurmaktadır. Hukuki niteliği itibarıyla fesih bildiriminin bozucu yenilik doğuran bir hak olması sebebiyle beyanın karşı tarafa ulaşması ile sonuç doğuracağından karşı tarafın kabulüne gerek bulunmamaktadır.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

657 sayılı Kanunun 4/B maddesinde sözleşmenin işveren veya personel tarafından feshi konusuna sadece fesih sonrasında yeniden 4/B'li olarak atanma bağlamında yer verilmiş, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi halinde, ilgililerin fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemeyecekleri belirtilmiştir.

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'da ise sözleşmenin personel tarafından feshine herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Sözleşmenin personel tarafından bir gerekçeye dayanarak veya gerekçesiz olarak feshi sadece iş sonu tazminatına hak kazanma ve yeniden sözleşmeli personel olarak atanabilmek için geçmesi gereken bir yıllık süreyi etkilemektedir. Buna göre personel sözleşme dönemi içinde gerekçe göstermeksizin sözleşmesini feshetmesi halinde iş sonu tazminatı alamayacak ve bir yıl geçmeden yeniden 4/B'li olarak atanamayacaktır.

Sonuç olarak 4/B'li sözleşmeli personelin fesih talebinin idarenin kabulüne bağlı olmadığını, personelin yazılı beyanı ile feshin gerçekleşeceğini ve görevden ayrılmaya engel bir durum olmayacağını, ancak idarenin peşin ödenen ücretten çalışılmayan günlere isabet eden kısmı talep etmesi gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Diğer taraftan iş sonu tazminatına ilişkin farklı bir soruya verdiğimiz cevapta bir ay önceden haber vermek kaydıyla sözleşmenin feshedilmesi halinde personele iş sonu tazminatı ödenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (2)
Diş hekimi 1 ay önce
Hahhahaha istifa eden hemşire görmedim hiç.. Özele gitse asgari ücret alacak devlette doktorla idrar yarıştırıyor
TULUMLAR İÇİNDE 1 ay önce
HEMŞİRESİ LABORANTI RÖNTGENİ VS VS LİSTE UZAR DA GİDER. İSTİFA EDİP TARLADAN ZEYTİN TOPLASAM BUNDAN DAHA ÇOK KAZANIRIM. GAYET DE TABİİ İSTİFA EDİLEBİLİR.. AYRICA DİPLOMA DENKLİĞİ SADECE SİZE YOK EUROPASSLAR BİZİM DİPLOMALARIMIZA DA MEVCUT. SİZİN GİBİ EGOİSTLERLE ÇALIŞMAKTANSA KİMSEYLE DE BİŞEY YARIŞTIRAMAM..
-4
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?