Mahkeme'den 4/b Sözleşmeli Personelin Sözleşme Feshi Kararı!

Üniversite hastanesinde 4/b’li olarak görev yaparken, yıl sonunda sözleşme yenilemeyerek KPSS tercihi ile Sağlık Bakanlığı’na atanma talebinde bulunan sağlık çalışanına yargıdan sevindirici haber geldi.

Mevzuat 23.02.2021, 10:42 Güler Sağlam
Mahkeme'den 4/b Sözleşmeli Personelin Sözleşme Feshi Kararı!

Sağlık çalışanının atanma talebinin reddedilmesini yargı, 4/b’li çalışanların sözleşme yenilememesinin fesih sayılamayacağına hükmetti. Sağlık-Sen’in başvurusu üzerine elde edilen yargı kararı, emsal niteliği taşıyor. 

TIKLAYIN

Olay, üniversite hastanesinde 4/b sözleşmeli statüde görev yapmakta iken, yıl sonunda sözleşmesini yenilemeyen ve KPSS tercihiyle Bakanlığa atanmak isteyen hemşirenin talebinin Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi üzerine yaşandı. Bakanlığın ret gerekçesi, sözleşmesini feshedenlerin 1 yıl boyunca yeniden sözleşmeli olarak atanamayacağı şeklindeydi. 

Sağlık-Sen tarafından açılan davanın dilekçesinde, hemşire Z.D.’nin sözleşme yenilememe işleminin sözleşmenin feshi olarak değerlendirilemeyeceği, bundan dolayı 1 yıl çalışma yasağına tabi olamayacağı belirtildi.
Bu talebi haklı bulan ve dava konusu işlemin iptaline karar veren Ankara 6. İdare Mahkemesi, “Davacının çalıştığı üniversitede sözleşme süresinin bitiminde sözleşmesini yenilememesi, sözleşmenin tek taraflı feshi olarak kabul edilemeyeceğinden ve bu durum yeniden sözleşmeli pozisyonda istihdam edilmesine engel oluşturmadığından, sağlık çalışanının Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 4/b statüsünde sözleşmeli hemşire olarak atamasının yapılmamasında hukuka uygunluk bulunmamaktadır” hükmünde bulundu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
4
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?