İşe Gelmeyen Memuru Müdürüne Bildirdi, Mobbinge Uğradı: İşte Etik Kurul Kararı!

Kamu Görevlileri Etik Kurulu, işe gelmeyen mesai arkadaşı memuru müdürüne bildirdiği için mobbinge uğrayan memurun başvurusuyla ilgili önemli bir karar verdi.

Mevzuat 02.07.2020, 10:41 02.07.2020, 11:59
İşe Gelmeyen Memuru Müdürüne Bildirdi, Mobbinge Uğradı: İşte Etik Kurul Kararı!

Ankara'da bir Bakanlıkta yaşanan olayda, oda arkadaşının işe gelmemesine rağmen işe gelmiş gibi imza atması durumunu bir memur şube müdürüne bildirmiştir.

Ancak şube müdürü memuru odadan kovmuş, 3-4 ay iş vermeden prefabrik bir bölümde bekletmiştir. Farklı bölümlere geçme talebi ise reddedilmiştir.

TIKLAYIN

Mobbinge uğrayan memur, mobbing hattını aramış ve müfettiş görevlendirilmiştir. Müfettiş, işe gelmeyen memurun bu davranışına göz yuman şube müdürü ve idari işler müdürünün görevden alınmasını, mobbinge uğrayan memurun ise eski görevine döndürülmesini istemiştir.

Teftiş Kurulu Başkanı ise müfettiş raporuna katılmadığını belirterek, bir Olur hazırlamış ve mobbinge uğrayan personelin başka bir disiplin amiri altında görevlendirilmesi için olur almış ve memurun tayini il dışına çıkarmıştır.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu yaptığı incelenmede
- Olur'u imzalayan Genel Müdür hakkında, yeterli derecede bilgi sahibi olmadığı gerekçesiyle etik ihlali kararı vermemiştir.
- Olur hazırlayan ve sunan Teftiş Kurulu Başkanı hakkında ise gerekçesiz olur sunmaktadan dolayı etik ilkeleri ihlal ettiğine karar vermiştir.

İşte Kamu Görevlileri Etik Kurulunun kararı

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?