Engelli Memurlar İdari İzin Kapsamında mı? Esnek Dönüşümlü Mesai Yapabilir mi?

Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalıklar listesine alınmadıkları için engelli memurlar idari izin, esnek çalışma, uzaktan çalışma gibi izinden faydalanamıyorlar. Peki engelli memurun idari izni konusunda 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ne diyor? Memurlar idareleri bağlayıcı hükümlerın yer almadığı Genelgeler nedeniyle idari izin, esnek çalışma gibi izinlerden maalesef mevzuat açısından yararlanamamaya devam ediyorlar.

Mevzuat 20.10.2020, 15:50 Güler Sağlam
Engelli Memurlar İdari İzin Kapsamında mı? Esnek Dönüşümlü Mesai Yapabilir mi?

Soru: Bir kamu kuruluşunda (KİT) engelli personel olarak çalışmaktayım. Amirlerim idari izin, esnek çalışma, uzaktan çalışma gibi hiçbir izni bana vermiyor. Diğer herkes esnek çalışmaya tabi bir ben değilim. Mart ayında 3 ay Cumhurbaşkanlığı idari izin vermişti. Bu sefer amirlere bırakılmış galiba o yüzden bana vermiyorlar. Yasal mevzuat hakkında bana bilgi verebilir misiniz ?

Cevap: Salgın hastalığın ilk başladığı dönemde duyurulan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 13.3.2020 tarihli ve E.12362 sayılı yazısında, "Hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonlarındakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezevantajlı grupların, (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılmaları,

.....

Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." denilmiştir.

TIKLAYIN

Oniki günlük ilk idari iznin bitmesini müteakip 22 Mart 2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde de, "Daha önce, COVİD-19 kapsamında idari izinli sayılanlar, yeni bir karar verilinceye kadar idari izinli sayılmaya devam edecekler; yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlar da bu genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabileceklerdir." denilmiş ve engellilerin de yararlandığı idari izin süresiz hale getirilmiştir.

29 Mayıs 2020 tarihli ve 31139 sayılı mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 2020/4 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmış ve idari iznin kapsamı yeniden belirlenmiştir. Yeni Genelgeye göre 1 Haziran tarihinden itibaren yönetici kadro ve pozisyonlarında çalışanlar hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde olanlar (Sağlık Bakanlığı ve MİT'te çalışanlar hariç) ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı olanlar idari izinli sayılmış, akabinde ise idari izin kapsamına alınmayan hamile çalışanlar Metin KIRATLI imzalı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü yazısıyla hamileliklerinin 24. haftası ile 32. haftası arasında idari izin kapsamına alınmıştır. Söz konusu Genelgede 2020/4 sayılı Genelgeden farklı olarak engelli çalışanların idari izinli sayılması uygulamasına yer verilmemiştir.

26 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle de, ihtiyacı karşılayacak kadar asgari personel bulundurulması şartıyla, çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemi uygulanabilmesine ve idari izin verilmesine imkan sağlanmış olup kamu kurumları kendi iç düzenlemeleriyle esnek çalışma yöntemlerini uygulamaktadır.

Geldiğimiz noktada, Sağlık Bakanlığınca belirlenen kronik hastalığı bulunmayan engelli çalışanlar idari izinli sayılmamaktadır. Esnek çalışmayı uygulama ve çalışma yöntemlerini belirleme ise kurumların takdirine bırakılmış olup, kurumlar tam mesai uygulayabileceği gibi uzaktan çalışma veya dönüşümlü çalışma yöntemlerini de uygulayabilecektir.

Sonuç olarak 2020/11 sayılı Genelge kapsamında, kurumlarca belirlenen çalışma düzeninde engelli çalışanlarla ilgili farklı uygulama yapılması konusunda idareleri bağlayıcı hükümler yer almadığından, engelli personelin de diğer personelin çalışma düzenine tabi olması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (3)
Hazım 3 ay önce
Yanlış anlamayında tek gözü görmeyen paramağı kısa ayağı bir cm kısa olanları bu covid dahamı hızlı yakalıyormuş. Sağlıkta Şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, Koah gibi hastalıklara idari izin verilmezken bu yapılan habermi şimdi. 3 ay idari izin kullandınız. diğer hastalıklar idari izin hiç kullanmadı. Yahu yapmayın böyle dengesizlikler. Önceliğ olana isteyin sonra kendi çıkarınızı düşünürsünüz. Bu kadarda bedavacı olunmazki.
saim 3 ay önce
kalp tansiyon kan hastalıkları olan bir çok kişide aynı durumda baçağı kısa kulağı duymuyor engelli diye yatış mı olcaka diğerleri ölsün mü onların riski sizden daha azmı ...
TEK 3 ay önce
Myotoni Distrofi hastasıyım ama kronik rahaslıkdan sayılmıyor
-4
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?