Sabah Gazetesi'nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki Kabine toplantısı oldukça yoğun bir gündemi ele alacak. Beştepe'de gerçekleşecek toplantıda iç ve dış gelişmeler ayrıntılı bir şekilde tartışılacak. Özellikle enflasyonla mücadelede alınan tedbirlerin sonuçları ve etkileri değerlendirilecek. Eylül ayında duyurulması beklenen Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili çalışmaların da görüşüleceği ifade ediliyor.

Bir diğer kritik konu, memur ve emekli maaşlarının artışları. 2024-2025 dönemini kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri henüz sonuçlanmamış durumda. Kabine toplantısında, bu sürecin son durumu ve yaşanan gelişmeler masaya yatırılacak.

Öte yandan, KKTC'deki Pile-Yiğitler Yolu gerginliği de toplantının önemli gündem maddelerinden biri olacak. Ankara'nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yürüttüğü yol çalışmalarının Birleşmiş Milletler tarafından engellenme girişimine verdiği sert tepki ve yaşanan gelişmeler değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanı: Emekliye Zam Yılbaşı Öncesine! Cumhurbaşkanı: Emekliye Zam Yılbaşı Öncesine!

Rusya-Ukrayna savaşının da toplantıda önemli bir yeri olacak. Rusya'nın Tahıl Koridoru anlaşmasından çekilmesinin ardından Ukrayna'dan yapılan ilk tahıl sevkiyatı, alternatiflerle nasıl sürdürüleceği tartışılacak.

Kabine toplantısında ayrıca deprem bölgesindeki yeni konut inşa çalışmaları, afetlere yönelik alınan tedbirler ve terörle mücadele konuları da ele alınacak. Eylül ayının ilk iki haftasında açıklanması planlanan Orta Vadeli Plan (OVP) çalışmalarının son durumu da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından detaylı bir sunumla paylaşılacak. Gençlere yönelik verilen vaatler de kabinenin gündeminde önemli bir yer tutacak. Başkan Erdoğan'ın gençlere yönelik sözlerinin nasıl hayata geçirileceği ve gençlere yönelik yapılan planlamalar masaya yatırılacak.