Belediyelerde çalışan kadrolu işçiler için de bu kapsamda önemli bir gelişme yaşandı. İşçilere yüzde 170 rekor bir zam yapılarak maaşlar 28 bin TL seviyesine yükseltildi.

2024 yılında memur ve emekli maaşları için yüzde 50 oranında bir zam öngörülürken, belediye işçilerine büyük bir sürpriz yapıldı. Yapılan yüzde 170'lik zam, işçilerin maaşlarını oldukça yükseltti ve 28 bin TL'ye kadar çıkardı.

İşçi maaşları 28 bin TL'ye yükseldi

Altınordu Belediyesi, işçilerinin maaşlarını artırmak ve daha iyi çalışma koşulları sağlamak amacıyla 5 Ekim'de "Toplu İş Sözleşmesi" imzaladı. Bu anlaşma sonucunda, belediye işçilerine yüzde 170 oranında rekor bir zam yapılarak maaşlar büyük ölçüde artırıldı. Yapılan zamla birlikte en düşük işçi maaşı 28 bin TL'yi aştı.

Belediye Başkanı Aşkın Tören göreve geldiği tarihten itibaren işçilerin maaşlarında büyük bir artışa imza attı. Başkan Tören, 1 Nisan 2019 tarihinde göreve geldiğinde en düşük işçi maaşı 2 bin 223 TL seviyesindeydi. Ancak geride kalan 4,5 yıl içerisinde yapılan iyileştirmelerle birlikte 2023 Temmuz ayından itibaren en düşük işçi maaşı yaklaşık 23 bin TL'ye yükseldi. Ortalama maaşlar 25 bin TL'yi aşarken, en yüksek işçi maaşı ise 28 bin TL'yi buldu.

Başkan Aşkın Tören'in emekçilerin ücretlerinde yaptığı 4,5 yıllık artış oranı, toplamda yüzde 950 olarak maaşlara yansıdı.